<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

امروز در خدمت شما هستیم با موضوع MCRTتصفیه فاضلاب

در این مقاله می خواهیم به ام سی آر تی فاضلاب بپرداریم:

سوالات مربوط به تصفیه فاضلاب MCRT:

  • فرایند های پرکاربرد تصفیه فاضلاب ها کدامند؟
  • گندانبار یا سپتیک تانک چیست ؟
  • روش های تصفیه فاضلاب را توضیح دهید .

فرایند برداشتن آلاینده ها

از فرایند برداشتن آلاینده ها از پسمانده ها، به خصوص فاضلاب های خانگی است. که این خود شامل فرایند های شیمیایی ،فیزیکی و بیولوژیکی برای پاک کردن آلاینده ها وتامین کردن فاضلاب های تصفیه شده برای محیط زیستی بی خطر و سالم است.

معمولا یکی از محصولات تصفیه کردن فاضلاب ها زباله های نیمه جامد هستند که این ها لجن فاضلاب نامیده می شوند، که نیاز به طور جداگانه ای از قبل تصفیه کردن  دارند .

فرایند برداشتن آلاینده ها
فرایند برداشتن آلاینده ها

این پساب ها به واسطه مجموعه های مسکونی ، صنعتی ،تجاری و اداری تولید و به وجود می آیند . پساب های خانگی معمولا به آب های استفاده شده توالت ها ،حمام ها ،آشپزخانه هاهستند.

در بیشترین موردها پساب ها از زباله های مایع صنعتی و تجاری  نیز تشکیل می شوند . جدا کردن این پساب های خانگی به آب های خاکستری و سیاه در جامعه های پیشرفته رو به افزایش است. اگر این این آب های خاکستری تصفیه شوند می توان از آن برای حتی آبیاری گیاهان نیز استفاده کرد .

گاهی اوقات امکان دارد که حتی آب های باران هم به سامانه فاضلاب ورود پیدا کند که به این گونه مجموعه ای سامانه تصفیه مختلط می گویند.

پساب های صنعتی

امروزه در بعضی از کشورهای پیشرفته ،تصفیه اولیه ای بر روی پساب های صنعتی انجام می شود، به این دلیل که، بار آلودگی موجود در آن را قبل ازمخلوط شدن  با انواع فاضلاب های خانگی کمتر کند .به این عمل تصفیه فاضلاب صنعتی می گوییم.

بعضی ازاین پساب ها امکان دارد با روش های معمولی تصفیه نشوند علاوه براین  جریان های این پساب های صنعتی به خاطر چرخه های تولید می توانند تنطیمات بیولوژیک و فرایند لجن  فعال را نیز مختل کنند .

در جمع آوری و تصفیه فاضلاب ها،باید  از استانداردها و قواعد محلی کشوری پیروی کرد .

تصفیه فاضلاب معمولا به سه بخش تقسیم می شود : که به آن اولیه ،ثانویه و ثالثه می گوییم.

تصفیه فاضلاب MCRT

متوسط زمان ماند سلولی یا  همان ام سی آر تی زمانی است برحسب روز که جامدات یا باکتری های موجود درفرایند لجن باقی می مانند .به این فرایند اس ار تی نیز می گویند.برای محاسبه آن تعداد جامدات معلق موجود که برحسب پوند هستند، در فرایند لجن فعال و مقدار جامدات معلقی که آن هم برطبق پوند هستند که از لجن غیرفعال خارج می شوند، مشخص باشند .

متوسط زمان ماند سلول در راکتور :

برای تشخیص دادن پوند جامدات معلق که در فرایند لجن فعال موجود هستند ،باید پوند جامدات معلق مایع مخلوط ام ال اس اس  حساب شود . که این خود  تشکیل شده است ازتمامی جامداتی که در درون مخزن های هوادهی و زلال ساز های ثانویه موجود هستند .

  • فرایند های پرکاربرد تصفیه فاضلاب ها کدامند؟

لجن فعال متعارف: در این سیستم فاضلاب بعد از عمل دانه گیری شده و عبور از واحد ته نشینی  وارد مرحله هوا دهی می شوند و بعد ازآن به خاطر جداکردن لخته های بیولوژیک به واحدهای ته نشینی منتقل می شوند این روش بیشتردر فاضلاب های با قدرت کم استفاده می شوند. زمان ماند نیز در آن ها کم است .

هوادهی گسترده:یکی از مهم ترین و کاربردی ترین ها در لجن فعال است. از ویژگی های مهم آن می توان به ماند طولانی و تثبیت کامل جامدات اشاره کرد .

  • گندانبار یا سپتیک تانک چیست ؟

یکی از اجزای مهم سیستم تصفیه فاضلاب به شمار می رود. برای کسانی است توان مالی اجرای تصفیه فاضلاب را نداشته اند. فرایند های انجام شده داخل سپتیک ها از فرایند ته نشینی شناورسازی و بی هوازی  تشکیل شده است. همچنین باید از ورود موادی مثل روغن ها الیاف های کاغذی و… جلوگیری کرد .

  • روش های تصفیه فاضلاب را توضیح دهید .

  • فیزیکی:که از راه هایی مثل آشغالگیری ، دانه گیری و فیلتراسیون تشکیل شده است .
  • شیمیایی: شامل انعقاد، لخته سازی، تبادل یون و تنطیم پی اچ است .
  • بیولوژیکی: با توجه به نوع فاضلاب موجود از روش هوازی یا بی هوازی می توان استفاده کرد.

 

روش های تصفیه فاضلاب را توضیح دهید .
روش های تصفیه فاضلاب را توضیح دهید .
مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *