<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

کولینگ تاور یا همان برج خنک کننده یک دستگاه می باشد که عملیاتی را بر روی حرارت غیر قابل استفاده آب انجام می دهد که ما در این مقاله قصد داریم شرح کلی و چکیده ای از کولینگ تاور را برای شما عزیزان بیان نماییم.

در ادامه با طرح چند سوال در رابطه با کولینگ تاور و پاسخ گویی به آنها با شما عزیزان همراه خواهیم بود.

۱) کولینگ تاور چیست؟

۲)انواع کولینگ تاور را نام ببرید؟

۳) کولینگ تاور مدار باز چگونه کار میکند؟

۴) اجزای اصلی یک کولینگ تاور مدار باز کدامند؟

 

کولینگ تاور چیست؟

نام دیگر آن برج خنک کننده است. که دستگاه می باشد صرفا جهت انجام عملیاتی، نظیر کنترل حرارت غیر قابل استفاده و اضافی آب که در سیستم های تهویه و غیره صنعتی وجود دارد، را می گیرد و طی مراحلی با هوای اتمسفر تماس پیدا خواهد کرد و خنک خواهد شد کولینگ تاور ها به طور کلی به دو دسته بزرگ تقسیم شده اند.که در ادامه به آن پرداخته میشود.

 

 انواع کولینگ تاور ها را نام ببرید؟

۱) کولینگ تاور مدار باز

۲)کولینگ تاور مدار بسته

در ادامه مقاله کولینگ تاور به بررسی نوع مدار باز آن آن خواهیم پرداخت.

 

 کولینگ تاور مدار باز چگونه کار میکند؟

کولینگ تاور های مدار باز یا همان برج های خنک کننده از نوع مدار باز عملیات خود را در محیطی باز بر روی آب داغ انجام می دهند تا به نتیجه کار خود برسند و به همین دلیل است که آن را کولینگ تاور مدار باز می نامند. این گونه که آب داغ را به برج پمپاژ می کنند و در فضای بازی که در درون برج تعبیه شده است با هوای اتمسفر در تماس خواهند بود تا زمانی که خنک شود.

در این بازه ی فعالیت به دلیل داغ بودن آب و فضای آزاد مقداری از آب تبخیر شده تا به دمای مورد نیاز برسد از این رو به این برج ها کولینگ تاور تبخیری نیز می گویند. همین طور که توضیح دادیم به دلیل ارتباط مستقیم آب با هوای اتمسفر سطح خنک سازی آب در این روش بسیار بالا می باشد و از سرعت خوبی نیز برخوردار است.

ولی همانطور که گفته شد به دلیل تبخیر بخشی از آب گرم در فرآیند خنک سازی مجبور به افزودن آب جایگزین به کولینگ تاورهای مدار باز می باشیم که این امر باعث شده است که این روش را به عنوان یک کولینگ تاور با مصرف بالای آب بشناسند در تصویر زیر به طور کلی سعی در نحوه کار کولینگ تاور مدار باز برای شما عزیزان را داریم.

اجزای اصلی کولینگ تاور مدار باز کدامند؟

  1. موتور و فن الکتریکی
  2. پکینگ ها صرفاً برای کم کردن سرعت آب و بالا بردن سطح تماس مابین هوا و آب
  3. مکانی شبیه به قوس شک برای جمع شدن آب خنک شده در قسمت پایینی برج تعبیه می شود
  4. قطره گیر این وسیله که مابین فن و پکینگ قرار دارد در راستای پیشگیری از خارج شدن ذره های آبی که از بالای برج خارج می شود
  5. سسیستم جهت توزیع آب داغ در بالای برج تعبیه شده است.

 

اساس کار

همانطور که تا به اینجای مقاله توضیح دادیم تقریبا ،تمامی برج های خنک کننده یا همان کولینگ تاورها اساس کاری مشابه به هم دارند. اینگونه که در هنگام ساخت آن سعی در ایجاد یک سطح برای برقراری تماس بین آب گرم و هوای سرد اتمسفر میباشد.

که در نهایت با انجام این عملیات به یک درجه حرارت متعادل از آب دست پیدا خواهیم کرد.آب های گرم در داخل برج با استفاده از لوله هایی مخصوص به بالای سطح برج انتقال داده خواهند شد و طی فرایند گفته شده به نتیجه دلخواه دست پیدا خواهیم کرد.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *