<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

چیلرجذبی نوعی از ماشین است که بر اساس نوعی چرخه یا سیکل مداوم که به صورت سیکل جذبی با استفاده منابع گرمایی از قبیل بخار داغ و شعله مستقیم گاز، آب را سرد می کند و به فن کویل و هواساز یا واحدهای صنعتی جهت خنک کاری آن را ارسال می کند وفعالیت خود را انجام می دهد.

این دستگاه نوعی  دستگاه سرمایشی است که درسیکل جذبی بدون این که از انرژی الکتریکی وموتور الکتریکی استفاده  کند ، از یک نوع ماده به عنوان ماده جذب کننده استفاده می کند . چیلر جذبی از ماده ثانویه ازقبیل لیتیوم برو ماید، گازهای حاصل تبخیر مبرد همانند آب که به سیال اولیه نامیده می شود، استفاده می کند. برای توضیحات بیشتر به پاسخ سوالات زیر توجه کنید :

– چیلر جذبی چگونه کار می کند ؟

– برای راه اندازی یک چیلر جذبی به چه عواملی نیاز داریم ؟

-مزیت ها و معایب چیلر جذبی از نظر اقتصادی را نام ببرید ؟

 

 

چیلر جذبی چگونه کار می کند ؟  

 

می خواهیم بدانیم چیلر جذبی چگونه می تواند حرارت را از بخشی به بخش دیگر انتقال دهد . برای توضیح بیشتر این موضوع می توان به تعاریف زیر توجه نمود

اپراتور

اوپراتور وظیفه دارد مقدار آبی را که برای استفاده از مصرف های سرمایشی ساختمان ها و صنایع مورد نظر به کار می رود را سرد کند وبه وسیله ی پمپ آن را انتقال می دهد .

ابزوربر یا جاذب

ابزور وظیفه ی نگهداری و تحمل فشار اپراتور زمانی که در حالت خلا قرار دارد را برعهده دارد . این عملیات به شکل جذب بخار مبرد به صورت تبخیر شده در می آید و این فرآیند در محل اپراتور انجام می شود .

ژنراتور

وظیفه دارد که محلول لیتیوم بروماید را به حالت اولیه  یعنی غلظت اولیه خود تبدیل می کند .

کندانسور

بخاری (مبر) که از ژنراتو خارج می شود، در کندانسور به مایع تبدیل می شود .

 

برای راه اندازی یک چیلر جذبی به چه عواملی نیاز داریم ؟

برای فعالیت یک چیلر از منابع حرارتی زیر استفاده می شود :

۱- گرمایی اضافی که از یک توربین آزاد می شود .

۲- حرارتی که با استفاده از مبدل حرارتی از اگزوز و آب رادیاتور آزاد می شود .

۳- آب گرم یا بخار داغ که  در حال هدر رفتن باشد .

۴- میزان شعله گاز و گازوییل که در تماس مستقیم باشد.

نکته مهم اینجاست که زمانی از چیلر جذبی می توانیم استفاده کنیم که یک نوع منبع حرارتی در حال از بین رفتن و همچنین هدر رفتن باشد . با استفاده و نصب  چیلر جذبی می توان از گرمای هدر رفته به نحوه درست ومناسب استفاده کرد ،انرژیی گرمایی که در حال اتلاف است را به سرمایش تبدیل می کند ، به صورتی که در این قسمت کار مفید صورت گرفته است.

برای استفاده از چیلرجذبی نمی توان شعله مستقیم گاز یا مواد گرمایی  دیگری را به آن داد و به این نتیجه رسید که از اتلاف انرژی به نحودرست و به صورت  کار مفید استفاده شده است .

مزیت ها و معایب چیلر جذبی از نظر اقتصادی را نام ببرید ؟

  • ضریب عملکرد چیلرجذبی با چیلرهای دیگر متفاوت است .برای مثال ضریب عملکرد درچیلر جذبی حدودا نزدیک به عدد ۱ است در حالی که ضریب عملکرد در چیلتر تراکمی حداقل ۳ است . از مهمترین علت استفاده زیاد از چیلرهای تراکمی میزان ضریب عملکرد آن در سنجیدن درجه دستگاه سرمایشی است .
  • چیلرهای جذبی نیاز به برج های خنک کننده دارند و بدون آب نمی توانند، فعالیت کنند . همچنین در مناطق گرم و مرطوب نمی توانند کار کنند .
  • چیلرجذبی از برق استفاده می کند ، زیرا برای فعال نمودن پمپ های محلول وتخلیه نیاز به برق دارد .

 

  • دستگاه چیلر جذبی درمقایسه با چیلر تراکمی صدای پایین تر یا کمتری دارد .
مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *