منو

نقش منهول در جمع‌آوری فاضلاب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

نقش منهول در جمع‌آوری فاضلاب

امروزه نقش منهول در جمع‌آوری فاضلاب‌های شهری و صنعتی، بسیار پررنگ و مهم است. منهول ها به‌طور گسترده در شبکه‌های فاضلاب زیرزمینی مورداستفاده قرار می‌گیرند. استفاده از منهول ها برای هدایت خطوط لوله‌های فاضلاب امری حیاتی است.

در ادامه‌ی این مقاله به سؤالات مطرح شده در این زمینه می‌پردازیم و پاسخ آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

منهول چیست و چه کاربردی دارد؟

منهول ها چه انواعی دارند؟

نقش منهول در جمع‌آوری فاضلاب چیست؟

قیمت منهول ها به چه عواملی بستگی دارد؟

تفاوت منهول های پیش‌ساخته با منهول های سنتی در چیست؟

در ادامه‌ی این مقاله با ما باشید.

نقش منهول در جمع‌آوری فاضلاب
نقش منهول در جمع‌آوری فاضلاب

منهول چیست و چه کاربردی دارد؟

منهول یا آدم‌رو به لوله‌های ارتباطی و اتصالات بین آن‌ها گفته می‌شود که در شبکه‌های زیرزمینی فاضلاب و یا مخابرات استفاده می‌شوند. این لوله‌ها در قطرهای متفاوتی ساخته می‌شوند تا به افراد متخصص این امکان را بدهند که با عبور از این منهول ها بتوانند به شبکه‌های زیرزمینی فاضلاب و یا سایر سیستم‌ها دسترسی داشته باشند. گاهی برای تعمیر و یا رفع مشکلات موجود در سیستم‌های فاضلاب، افراد نیاز است که خود را به پایین این شبکه‌ها برسانند.

معمولاً پله‌هایی در منهول ها تعبیه می‌شود که رفت‌وآمد عمودی را در این لوله‌ها امکان‌پذیر می‌کند. البته منهول ها گاهی به شکل اتصالات نیز وجود دارند. به این صورت که بین لوله‌های ارتباطی شبکه‌های مختلف، یک اتصال بزرگ ایجاد می‌کنند که معمولاً چندین ورودی و خروجی دارد. مهم‌ترین کاربردهای منهولها در انتقال فاضلاب خطوط مخابراتی است.

 

منهول ها چه انواعی دارند؟

منهولها با توجه به جنس خود به چند دسته‌ی منهولهای بتنی، آجری، پلی‌اتیلنی، و منهولهای GRP تقسیم‌بندی می‌شوند. منهولهای بتنی خود به دو دسته‌ی منهول های بتنی پیش‌ساخته و منهول های بتنی معمولی تقسیم‌بندی می‌شوند. به منهولهایی که از مواد سنتی مانند آجر و یا بتن ساخته می‌شوند، منهول های سنتی گفته می‌شود. در مقابل اما منهول های پلی‌اتیلن و GRP از نوع غیر سنتی هستند.

نقش منهول در جمع‌آوری فاضلاب چیست؟

منهول ها مهم‌ترین اجزای یک سیستم انتقال فاضلاب هستند. فاضلاب‌های مختلف در شهرها و روستاها، توسط لوله‌های ارتباطی به نزدیک‌ترین مراکز مدیریت پسماند منتقل می‌شوند تا اقدامات لازم ازجمله تصفیه‌ی آن‌ها صورت بگیرد. در این مسیر، فاضلاب از شبکه‌های زیرزمینی بسیار گسترده‌ای عبور می‌کند که از لوله‌ها و ارتباطات بین آن‌ها ساخته‌شده‌اند.

منهول ها در ابعاد و اندازه‌های مختلف، امکان هدایت و انتقال خطوط فاضلاب را در جهت‌های مختلف فراهم می‌کنند. علاوه بران با استفاده از منهول می‌توان نقاطی در این شبکه‌های انتقال فاضلاب ایجاد کرد که در آنجا بتوان وظیفه‌ی بازرسی و یا رفع گرفتگی لوله‌ها را انجام داد.

نقش منهول در جمع‌آوری فاضلاب چیست؟
نقش منهول در جمع‌آوری فاضلاب چیست؟

قیمت منهولها به چه عواملی بستگی دارد؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، منهولها در جنس‌های متفاوتی ساخته می‌شوند. جنس منهول در قیمت آن تأثیر مستقیمی دارد اما عموماً منهول های پلی‌اتیلن از سایر انواع منهول ارزان‌تر هستند. قطر منهول، وجود امکاناتی مانند پله، جنس درپوش، ارتفاع عمودی و تعداد ورودی و خروجی می‌توانند مهم‌ترین عوامل در تعیین قیمت یک منهول باشند.

تفاوت منهول های پیش‌ساخته با منهول های سنتی در چیست؟

منهول پیش‌ساخته به ‌نوعی از منهول گفته می‌شود که در کارخانه تمام مراحل ساخت آن انجام می‌گیرد و بعد از انتقال به محل موردنظر، توسط تجهیزات مختلف نصب می‌شود. این نوع از منهول، در کمترین زمان و به‌سرعت نصب شده و امروزه استفاده از آن‌ها بسیار رایج است. در مقابل اما نوعی از منهول ها وجود دارند که در گذشته از آن‌ها بیشتر استفاده می‌شد.

منهول هایی که از جنس آجر و یا بتن در محل موردنظر ساخته می‌شدند. معمولاً زمان ساخت این منهول ها بسیار طولانی است و علاوه بر آن، ممکن است نقص‌هایی نیز در ساخت و طراحی آن به وجود بیاید که برطرف کردن آن‌ها بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر است. البته همان‌طور که گفتیم منهولهای بتنی نیز می‌توانند به‌صورت پیش‌ساخته در کارخانه تولید شوند که البته به جرثقیل برای نصب آن‌ها نیاز خواهد بود.

امید است که از مطالب این مقاله استفاده لازم را برده باشید.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  • تماس با ما :
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۲
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۹
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۹۷
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۵۱۴
  • ۰۹۱۲۳۰۳۳۸۶۸
  • ۰۹۱۲۸۸۹۳۷۶۸

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید