<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

نقشه اجرایی سپتیک تانک بتنی

درمقاله امروز قصد داریم نقشه اجرایی سپتیک تانک بتنی را مورد بررسی قراردهیم.

امروزه یکی از معضلاتی که کشور با آن روبرو است دفع فاضلاب ها از محیط زیست است. زیرا این فاضلاب ها سبب ایجاد بیماری های گوناگونی می شود وباید به نحوی این مواد را جمع آوری کرد وبه تصفیه ودفع آن پرداخت.

یکی از این روش ها استفاده از سپتیک تانک بتنی است. این دستگاه با نگهداشتن فاضلاب خروجی درخود، ذرات جامدش رامی گیرد وبه مایع تبدیل می کند تا زمانی که فاضلاب به چاه جذبی منتقل می شود ،سبب گرفتگی سوراخ های چاه نشود.

در ادامه به سوالات مطرح شده پاسخ خواهیم داد:

 • سپتیک تانک بتنی چه دستگاهی است؟
 • سپتیک تانک بتنی از چه اجزایی تشکیل شده است؟
 • نقشه اجرایی سپتیک تانک بتنی چگونه است؟
 • لجنی که در سپتیک تانک انباشه می شود چه کاربردی دارد؟
نقشه اجرایی سپتیک تانک بتنی
نقشه اجرایی سپتیک تانک بتنی

سپتیک تانک بتنی چه دستگاهی است؟

دستگاه سپتیک تانک بتنی به صورت استوانه ای سرپوشیده می باشد که درساخت آن ازبتن مسلح استفاده می شود ودر ابعاد مختف تولید می شود.

سپتیک تانک بتنی چه دستگاهی است؟
سپتیک تانک بتنی چه دستگاهی است؟

سپتیک تانک بتنی از چه اجزایی تشکیل شده است؟

 • ورودی فاضلاب: از یک لوله وبافل تشکیل شده است که همانند سیفون عمل می کند.
 • مخزن اولیه: تقریبا ۷۰ درصد حجم کل سپتیک تانک را این بخش در برمی گیرد.
 • مخزن ثانویه: در این مخزن فاضلاب هایی که ذرات شناور و مواد قابل ته نشینی ندارند جمع می گردد وتقریبا ۳۰ درصد حجم سپتیک تانک را به خود اختصاص داده است.
 • بخش جدا کننده: این بخش از وارد شدن لجن وچربی هاو روغن های شناور شده به داخل مخزن تصفیه سازی جلوگیری می کند.
 • لوله های ورود وخروج: در طی فرایندهای بی هوازی که برای تصفیه فاضلاب انجام می شود ، گازهایی تولید می گردد که از طریق این لوله ها از دستگاه خارج می شود.
 • خروجی ونت هوا: ونت اصولا در قسمت بالایی سپتیک تانک به دوصورت خمیده یا صاف نصب می گرددو وظیفه آن انتقال گازهای هیدرو سولفور ومتان به بالاترین نقطه ساختمان می باشد.
 • سیستم خروجی فاضلاب: از بافل ولوله خروجی تشکیل شده است که بافل آن مانع از خروج چربی به داخل چاه جذبی فاضلاب می شود.

نقشه اجرایی سپتیک تانک بتنی چگونه است؟

ابتدا فاضلاب توسط لوله های ورودی تعبیه شده در دستگاه به قسمت اول سپتیک تانک منتقل می شود.در این بخش مواد معلق وذرات خارجی که داخل فاضلاب وجود دارد به علت وزنی که دارند در کف بستر مخزن ته نشین می گردند و مواد سبک تری مانند روغن ها وچربی ها در سطح شناور می شوند.

موادی که در کف مخزن ته نشین شدند به مرور توده ای از لجن رابه وجود می آورندوموجب رشد باکتری ومیکروارگانیسم ها در آنجا می شوند.در طی فرآیند تکثیر ورشد این میکروارگانیسم ها ، واکنش های بیولوژیکی زیادی اتفاق می افتد.

این واکنش ها سبب می گردد که موادآلی موجود درفاضلاب تجزیه گرددوتصفیه فاضلاب اتفاق بیوفتد. این عمل میزان حجم لجن را به مقدار قابل توجهی کاهش می دهدوبه بیو گاز تبدیل می کند. بیوگاز که بیشتر آن را متان تشکیل می دهد به واسطه لوله خروج بیوگاز از دستگاه خارج می گردد.

در طی مراحل فرآیند پسابی که از بخش اول سپتیک تانک عبور کرده ویک مرحله تصفیه شده، با عبور از دیوار جداکننده  وارد مرحله دوم تصفیه شده وبرای این منظور به مخزن  دوم سپتیک تانک منتقل می شوند.داخل این مخزن ذرات ریز چربی وروغن موجود درفاضلاب، در سطح شناور می شوند وموجب می شود که درانتها پساب شفاف وزلال به واسطه لوله های خروجی دستگاه از سپتیک تانک خارج  شوند.

لجنی که در سپتیک تانک انباشه می شود چه کاربردی دارد؟

لجن ته نشین شده در بستر سپتیک تانک به طور معمول هر دو سال یکبار تخلیه می گردد، این لجن سبب رشد وتکثیر میکروارگانیسم ها وباکتری های لازم در امر تصفیه می شود بنابراین لازم است که مقداری ازآن را همیشه در سپتیک تانک باقی بماند که به عمل تصفیه سرعت بخشند.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *