منو

منبع grp

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

در این مقاله به موضوع منبع grp می پردازیم و آن را بررسی می کنیم.  این منبع به عنوان وسیله ای برای ذخیره کردن آب کاربرد فراوان دارد.

منبع grp
منبع grp

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

ویژگی خاص منبع grp؟

در ساخت منبع های grp به چه نکاتی توجه شده است؟

دیگر مخزن های استفاده شده در ذخیره آب؟

ویژگی های منبع ذخیره آب افقی؟

کاربردها و ویژگی منبع های آب عمودی؟

کاربردها و ویژگی منبع های انبساط؟

منبع آب جی آر پی در چه جاهایی به کار می رود؟

مزیت استفاده از منبع های grp برای ذخیره آب؟

ویژگی های مخزن اس ام سی؟

مزیت های مخزن اس ام سی؟

منبع grp
منبع grp

ویژگی خاص منبع grp ؟

این منبع ها ویژگی های دارند که آن ها را از دیگر مخزن های آب متمایز می کند. این ویژگی خاص را می توان به این صورت بیان کرد که در ساخت آن از مواد ترکیبی استفاده شده است که مخزن بتواند علاوه بر مقاومت فوق العاده از چغمرگی بالایی هم برخوردار باشد.

چغمرگی را به اصطلاح توانایی و مقاومت ماده در برابر تنش تعریف می کنند. برای آن که بتوان ماده ای در دست داشت که چغمرگی قابل قبولی داشته باشد نیاز داریم که دو اصل مهم را با یک دیگر ترکیب کنیم. اول این که ماده استحکام کافی داشته باشد دوم آن که ماده از خاصیت چکش خواری بالایی برخوردار باشد. در این حالت است که می توان گفت ماده ی حاصل شده خاصیت چغمرگی دارد.

همین ترکیب مواد و خاصیت چغمرگی از ویژگی های است که منبع جی آر پی را نسبت به دیگر مخزن های آب متمایز کرده است.

در ساخت منبع های grp به چه نکاتی توجه شده است؟

همان طور که در بالا به آن اشاره کردیم این منبع ها برای ذخیره آب در حجم زیاد مورد استفاده قرار می گیرند. همان طور که می دانید مولکول ها آب خود دارای انرژی هستند و اگر آن ها به مقدار ریادی در یک جا تجمع داشته باشند باعث ایجاد تنش و فشار خواهند شد.

در ساخت منبع های جی آر پی به این موضوع توجه شده است و از آن به عنوان فشار داخلی یاد کرده اند و منبع را به صورتی طراحی کرده اند که بتواند در مقابل این فشار داخلی مقاومت کند. البته لازم به ذکر است تنها تنش و فشاری که به منبع وارد می شود فشار داخلی نیست بلکه این فشار ممکن از از محیط بیرون به منبع وارد شود که فشار خارجی نامیده شده است.

در ساخت منبع های grp به چه نکاتی توجه شده است؟
در ساخت منبع های grp به چه نکاتی توجه شده است؟

مقاوم سازی در برابر زلزله

نیروی دیگری که در ساخت این منبع ها باید در نظر گرفت و آن را در میزان مقاومت منبع لحاظ کرد نیرویی است که ممکن است از رخدادی طبیعی مثل زلزله به مخزن وارد شود. وقوع زلزله اگر چه زمان خاصی ندارد و همیشگی نیست اما خطر وقوع آن همیشگی است و  برای جلوگیری از خطرهای احتمالی آن باید راهکار اندیشید.

زلزله برای منبع های آب می تواند بسیار خطرناک باشد. اگر منبع آبی به طور کامل در برابر وقع حوادث طبیعی مانند زلزله مقاوم نشده باشد می توان منتظر فاجعه بود. برای آن که عمق فاجعه به خوبی روشن شود به این موضوع توجه کنید که خطرناک ترین زلزله ها را آن هایی می دانند که در دریا یا اقیانوس رخ می دهند و به سونامی معروف هستند.

دیگر نیرویی که باید از لحاظ ایمنی و مقاومت در ساخت منبع های آب به آن توجه کرد این است که محل قرار گرفتن منبع نسبت به دریا بسیار مهم می باشد و لازم است به آن توجه ویژه کرد. زیرا فشار وارد شده توسط جو نسبت به ارتفاع دریا اندازه گیری می شود و متغییر است.

دیگر مخزن های استفاده شده در ذخیره آب؟

علاوه بر منبع های جی پی آر مخزن های دیگری هم هستند که برای ذخیره آب می توان از آن استفاده کرد این منبع ها هر کدام معایب و مزایای خاص خود را دارند که با توجه به نیازمندی های شخص باید آن را انتخاب کرد.

در ادامه لیستی از این منبع ها را در اختیار خواننده قرار می دهیم.

منبع های افقی_ منبع های عمودی_ منبع های مکعبی_ منبع های انبساط از جمله منبع هایی هستند که برای ذخیره آب از آن ها استفاده می شود و نسبت به دیگر منبع ها کاربرد بیشتری دارند. در ادامه ویژگی هر کدام را بیان خواهیم کرد.

دیگر مخزن های استفاده شده در ذخیره آب؟
دیگر مخزن های استفاده شده در ذخیره آب؟

ویژگی های منبع ذخیره آب افقی؟

از این منبع ها برای نگه داری آبی استفاده می کنند که قابلیت مصرف و شرب را دارد. همچنین در ذخیره آب مورد استفاده برای آتش نشان ها هم این منابع کاربرد فراوانی دارند. البته لازم به ذکر است که این منبع ها را می توان برای ذخیره مواد دیگری به غیر از آب هم استفاده کرد از جمله موادی که با پلی اتیلن سازگاری دارند.

از ویژگی های دیگر این مخزن ها می توان به این مورد اشاره کرد که آن ها را می توان با اندازه های مختلف تهیه کرد و اندازه ی آن را متناسب با نیاز خود انتخاب کرد که می تواند برای مکان هایی که با کمبود فضا مواجه هستند بهترین انتخاب باشد. این منبع ها در رنگ های متنوعی هم موجود هستند و لایه بندی آن با توجه کاربرد آن منبع انجام می شود.

ویژگی های منبع ذخیره آب افقی؟
ویژگی های منبع ذخیره آب افقی؟

کاربردها و ویژگی منبع های آب عمودی؟

از بارزترین ویژگی این مخزن ها می توان به نصب بسیار راحت آن اشاره کنیم و این که این مخزن ها هیچ گونه درزی ندارند و کاملا یکپارچه هستند. حمل و نقل این گونه از مخزن ها بسیار راحت است و دردسرهای دیگر مخزن ها را ندارد.

این مخزن ها از مقاومت نسبتا بالایی برخوردارند که می تواند از نکات مثبت آن باشند و آن ها را از دیگر منبع ها متمایز کند.همین طور این می توان گفت که این منبع ها به دلیل آن که از فوم در لایه های آن استفاده شده می تواند عایق خوبی برای گرما و سرما باشد که دما آب مورد نیاز به راحتی تغییر نکند.

در مواردی که منبع آب را از لایه های متعدد تهیه می کنند داخلی ترین لایه را از موادی تهیه می کنند که خاصیت ضد جلبکی داشته باشد در این صورت آب برای نوشیدن مشکلی نخواهد داشت. بیرونی ترین لایه هم معمولا از ماده ای ساخته می شود که مقاومت قابل توجهی در برابر نور آفتاب داشته باشد.

کاربردها و ویژگی منبع های آب عمودی؟
کاربردها و ویژگی منبع های آب عمودی؟

کاربردها و ویژگی منبع های آب مکعبی؟

این منبع های آب به نام مخزن کتابی هم مشهور هستند. همان طور که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم منبع هایی که برای ذخیره آب به کار می روند هر یک مزایا خاص خود را دارند و معایب آن ها هم می تواند متفاوت باشد.

منبع هایی که در مطالب فوق به آن اشاره شد برای مکان هایی که درب ورودی کوچکی دارند مناسب نیستند چون نمی توان آن ها را عبور داد یا به سختی وارد می شوند. اما این دلیل نمی شود اگر محل مورد نظر شما درب ورودی کوچکی دارد نخواهید منبع آب داشته داشته باشید.

در این شرایط به شما پیشنهاد می دهیم از مخزن های کتابی یا مکعبی استفاده کنید. این مخزن ها به دلیل آن که باریک می باشند و قطر کمی دارند به راحتی از درهای کوچک عبور می کنند.

کاربردها و ویژگی منبع های آب مکعبی؟
کاربردها و ویژگی منبع های آب مکعبی؟

حمل آسان

البته این مخزن ها ویژگی های دیگری هم دارند، حمل و نقل کردن آن ها بسیار راحت است و می توان به راحتی آن را نصب کرد به دلیل قطر کم و باریکی این مخزن ها آن ها به راحتی از هر محلی عبور داده می شوند.

معمولا این مخزن ها ماننده مخزن های عمودی به خوبی دمای آب را ثابت نگه نمی دارند و اگر می خواهید دمای آب برای شما تغییر نکند و ثابت بماند این نوع از مخزن های آب به شما پیشنهاد داده نمی شود.

در ساخت این مخزن ها هم از یک لایه ضد جلبک استفاده می شود تا با خیال راحت از آن برای نگه داری آب قابل شرب استفاده شود. همین طور لایه بیرونی هم باید در برابر آفتاب مقاوم باشد که مخزن به راحتی و در مدت زمان کم دچار پوسیدگی نشود.

حمل آسان
حمل آسان

کاربردها و ویژگی منبع های انبساط؟

این مخزن ها معمولا می توانند به خوبی گرما را حفظ کنند همین امر سبب می شود آن ها را به عنوان بهترین و مناسب ترین انتخاب در شوفژخانه ها در نظر گرفت زیرا قابلیت های این مخازن با این محل کاملا متناسب بوده است. می توان گفت این مخزن های آب علاوه بر این که می توانند بهتر از مورد های قبل گرما را حفظ کنند خاصیت دیگری هم دارند که می توانند مقاومت بالایی در برابر گرما داشته باشند.

این مقاومت بالا باعث می شود از تغییر شکل آن ها در مکان هایی مانند شوفاژخانه جلوگیری شود و کم ترین میزان پوسیدگی و خرابی را در آن ها شاعد باشیم.

استفاده از این منبع های آب در شوفاژخانه می تواند هزینه های سرویس و نگه داری از شوفاژخانه را به مقدار قابل توجهی کاهش دهد، همین طور می تواند در محل هایی که فضای مورد استفاده کوچک است انتخاب خوبی به حساب آیند.

کاربردها و ویژگی منبع های انبساط؟
کاربردها و ویژگی منبع های انبساط؟

تحمل فشار بالا

از دیگر ویژگی هایی که این مخزن های ذخیره آب دارند این است که می توان به راحتی گفت که می توانند در برابر فشارهای بالا مقاومت خوبی داشته باشند و ضریب امنیت آن ها نسبتا بالا است که می تواند نکته ی مثبتی برای یک منبع ذخیره آب باشد

مخزن های انبساط خود به دو دسته تقسیم می شوند. منبع انبساط باز و منبع انبساط بسته هر یک از آن ها کاربرد های خود را دارند ولی می توان گفت که در مفاهیم پایه ای مانند مقاومت بالا بسیار شبیه به یک دیگر هستند.

البته ذکر این موضوع هم الزامی است که این منبع ها می توانند جنس های مختلفی داشته باشند. به عنوان مثال از فلز ساخته شده باشند یا از فوم هایی که از مواد پلی اتلینی ساخته شده اند به این نکته توجه کنید که عایق های فلزی از گالولنیزه تهیه شده اند که عایقی عالی می باشد.

منبع آبgrp در چه جاهایی به کار می رود؟

در مطالب ابتدایی به این موضوع اشاره کرده ایم که منبع ان برای ذخیره و نگه داری اب در حجم های مختلف استفاده می شوند. این که حجم منبع به چه میزانی باشد بستگی به اب مصرفی دارد و این که به چه اندازه برای آن می خواهید هزینه صرف کنید.

منبع های آب در مکان های مختلفی مورد نیاز هستند از جمله مهمترین آن ها می توان به بیمارستان ها اشاره کرد که به آب سالم نیاز دارند و منبع آب یکی از ضروری ترین مایحتاج آن ها به حساب می آید. از دیگر مکان هایی که به آب همیشه نیاز دارد و باید از منبع های بزرگ برای ذخیره اب استفاده شود پایگاه های آتش نشانی است.

از مکان های دیگری که این منبع می تواند در آن جا قرار بگیرد و کاربردی باشد می توان کارخانه ها را نام برد و همین طور پالایشگاه ها، البته کاملا واضح است که در پالایشگاه ها به تعداد بیشتری منبع با حجم بیشتری احتیاج است به دلیل آن که اگر در این مکان با مشکلی مانند آتش سوزی مواجه شویم آب به مقدار فراوان مورد نیاز است پس همیشه آب کافی باید در دسترس باشد.

منبع آبgrp در چه جاهایی به کار می رود؟
منبع آبgrp در چه جاهایی به کار می رود؟

البته منبع های اب جی آر پی را می توان در مجتمع های مسکونی هم نصب کرد در بسیاری از مناطق مشکل کمبود آب و فشار کم آن از مشکلات اصلی مردم است، پس با نصب این منبع ها می توان به راحتی این مشکل را تا حدی زیادی برطرف کرد.

مزیت استفاده از منبع grp برای ذخیره آب؟

مخزن های اب جی آر پی بسیار سبک هستند و همین سبک بودن کمک می کند که حمل و نقل آن به راحتی انجام گیرد و ساده باشد. سبک بودن برای مخزنی به این اندازه و با این ظرفیت آب می تواند از مهم ترین فاکتورهای آن به حساب آید.

از مزیت های دیگری که منبع های جی آر پی دارند می توان به این مورد اشاره کرد که می توان آب را برای مدت زمان طولانی درآن نگه داری کرد بدون آن که نگران جلبک ها باشیم.

آلودگی های مختلف نمی توانند به آب های ذخیره شده در این منابع نفوذ کنند، پس می توان از این بابت هم نگران نشد. مزیت دیگری که برای این منبع آب وجود دارد این است، علاوه بر این که سایز و اندازه آن را می توان تغییر داد حالت آن را هم می شود عوض کرد. برای آن که این موضوع را به طور واضح بیان شود اشاره ای ه مطالب فوق می کنیم. در بالا گفتیم که مخزن های آب می توانند به صورت افقی، عمودی، مکعبی و انبساطی باشند. منظور از حالت های منبع همین افقی و … است.

مقاومت بسیار بالا

منبع های پی آر جی مقاومت بسیار بالایی در برابر خوردگی دارند و همین امر سبب می شود تا به مدت طولانی بتوان از آن استفاده کرد بدون آن که آسیبی ببینند. همچنین این مخزن ها به شما این امکان را می دهند که بتوان به راحتی آن را شست و ضد عفونی کرد. ضد عفونی کردن آن سبب می شود با اطمینان بیشتری آب را برای مدت طولانی در آن ذخیره کنید.

گفتیم که این منبع ها در مقابل عوامل بیرونی بسیار مقاوم هستند این نکته هم یادآور شویم که اگر آب به مدت زمان طولانی در جایی قرار بگیرد می تواند باعث خوردگی دیواره های منبع شود، اما منبع های جی آر پی در این مورد هم مقاومت بالایی دارند و آب نمی تواند باعث پوسیدگی دیواره های داخلی آن در بلند مدت شود.

این منبع ها در سایز های بسیار بزرگ هم موجود می باشند که ظرفیت ذخیره آب به مقدار بسیار بالا را دارد، از این منبع های سایز بزرگ می توان استفاده کرد تا فشار آب شهری را در حد متعادل نگه داشت. این مورد در شهر هایی که با مشکل کمبود آب مواجه هستند می تواند بسیار کاربردی باشد و به روند زندگی مردم شهر کمک به سزایی کند.

نگهداری مواد اسیدی

مخزن های جی آر پی علاوه بر این که می توانند برای ذخیره آب به کار بروند برای نگه داری موادی که خاصیت اسیدی و بازی دارند هم بکار می روند و دلیل آن هم فقط مقاومت بسیار بالای آن می باشد که باعث می شود در برابر این مواد مقاوم باشد و پوسیده نشود.

از این خاصیت می توان استفاده کرد و منبع های جی آر پی را به عنوان بهترین جایگذین برای منبع های بتنی انتخاب کرد، زیرا بتن نمی تواند به خوبی در برابر اسید ها مقاومت کند و خورده می شود. علاوه بر اسید ها مواد بازی هم می توانند باعث پوسیدگی بتن شوند اما نمی توانند آسیبی به منبع های جی آر پی وارد کنند.

ویژگی های مخزن اس ام سی؟

مخزن اس ام سی از جمله منبع هایی است که در ذخیره و نگه داری آب بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. این منبع ها را از روش قالب گیری تولید می کنند و در دمای بسیار بالا تحت حرارت قرار می دهند.

این مخزن ها نسبت به وزنی که دارند مقاومت بسیار بالایی دارند و همین امر باعث می شود که مخزن های اس ام سی پرکاربرد باشد. علاوه بر این که مقاومت بالایی دارند می توان گفت که این مخزن ها نسبت به ورود مواد آلوده به داخل هم بسیار خوب عمل می کنند و مواد آلاینده نمی تواند به مخزن آب وارد شود. زیرا دریچه های آن نفوذ پذیری کمی دارند. همین سبب می شود با خیالی آسوده از آن برای زمانی استفاده کرد که پاکیزگی آب خیلی مهم است.

مزیت های مخزن اس ام سی؟

این مخزن ها با سرعت بسیار بالایی نصب می شوند و پیچیدگی خاصی ندارد البته می توان گفت که این مخزن ها این قابلیت را دارند که محل نصب آن ها را تغییر دهید و در صورتی که به ظرفیت بیشتری برای ذخیره نیاز دارین با ترفند هایی ظرفیت آن را بیشتر کنید. این مخزن ها قیمت های مناسبی دارند و از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه هستند.

از مزیت های دیگر این مخزن می توان به این اشاره کرد که مقاومت بسیار بالایی در برابر مواد شیمیایی دارند و می توان با خیال آسوده از این مخزن برای نگه داری واد استفاده کرد. این مخزن ها به دلیل آن که یکپارچه هستند و اتصالاتی ندارند دوام بسیار بالایی دارند.

نصب آسان

در مطالب بالا گفتیم که نصب و حمل و نقل این مخزن ها بسیار آسان است به همین دلیل می توان آن را برای مناطقی که رفت و آمد در آن سخت است و صعب العبور هستند انتخاب کرد و آن را به راحتی حرکت داد. مخزن های دیگری که از جنس بتن یا فاز هستند را به سختی می توان از این مکان ها عبور داد.

این راحتی در حمل و نقل باعث می شود که برای جابه جایی آن در فصل های سرد سال هیچ مشکلی پیش نیاید. البته باید به این موضوع اشاره کنیم که این مخزن ها می توانند به راحتی در همه منطقه های جغرافیایی و همین طور فصل های مختلف سالی مورد استفاده قرار بگیرند.

یکی دیگر از مزیت هایی که این مخزن ها نسبت به مخزن های دیگر دارند این است که شکل ظاهری آن را می توان تغییر داد و آن را زیبا کرد، این مزیت برای استفاده آن در مکان های خاص می تواند بسیار مهم و کاربردی باشد.

نکته مهم

نکته ای که لازم می دانیم به آن اشاره کنیم این است که درباره این مخزن توضیحاتی ارائه داده ایم تا بتوانیم آن را با مخزن جی آر پی مقایسه کنیم، این دو مخزن هر یک مزیت هایی دارند و کاملا طبیعی است که هر کدام معایبی هم داشته باشند

به عنوان مثال از نظر شکل ظاهری مخزن ام اس سی را می توان زیبا کرد اما مخزن های جی آر این قابلیت را ندارند پس اگر منبع آب را برای فضایی می خواهید که شکل ظاهری منبع برای شما مهم است پس پیشنهاد می دهیم از مخزن های ام اس آر استفاده کنید. اما این شکل ظاهری باعث نمی شود که قابلیت های فراوان مخزن جی آر پی را نادیده بگیریم.

در نهایت منبع grp از جمله مخزن هایی است که برای ذخیره و نگه داری آب در حجم زیاد و مدت زمان طولانی بسیار کاربردی است.

از اینکه تا پایان مقاله منبع grp ما را همراهی کردید متشکریم و امیدواریم از مقاله منبع grp نهایت استفاده را کرده باشید

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  • تماس با ما :
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۲
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۹
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۹۷
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۵۱۴
  • ۰۹۱۲۳۰۳۳۸۶۸
  • ۰۹۱۲۸۸۹۳۷۶۸

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید