منو

لوور برج خنک‌کننده

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

لوور برج خنک‌کننده

لوور برج خنک‌کننده به صفحاتی گفته می‌شود که به صورت افقی و با کمی زاویه به سمت پایین، روی هم قرار گرفته‌اند و تبادل هوا بین داخل و خارج برج خنک‌کننده را انجام می‌دهند. لوور برج خنک‌کننده می‌تواند از جنس‌های مختلفی ساخته شود. در ادامه‌ی این مقاله بیشتر به این موضوع می‌پردازیم و به سوالات زیر در مورد لوور برج خنک‌کننده پاسخ خواهیم داد:

 

برج خنک‌کننده چیست؟

لوور برج خنک‌کننده چیست؟

لوور برج خنک‌کننده از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟

لوور برج خنک‌کننده از چه جنس‌هایی ساخته می‌شود؟

 

 

برج خنک‌کننده چیست؟

برج خنک‌کننده یک دستگاه تبادل‌کننده‌ی حرارت است که جریان آبِ گرم را خنک کرده و گرمای آن را به هوای جو منتقل می‌کند. یکی از روش‌هایی که برج‌های خنک‌کننده برای خنک کردن آب استفاده می‌کنند، استفاده از تبخیر آب است. در مواردی نیز از جریان هوا برای کاهش دمای آب استفاده می‌شود.

از برج‌های خنک‌کننده به صورت گسترده در کارخانه‌های شیمیایی، نیروگاه‌های حرارتی، پالایشگاه‌های نفت و پتروشیمی، سیستم‌های تهویه‌ی موجود در ساختمان‌ها و سایر کارخانجات کوچک و بزرگ استفاده می‌شود. برج‌های خنک‌کننده در نوع، اندازه و کاربرد بسیار متفاوت می‌باشند.

به طور خلاصه برج‌های خنک‌کننده، آب گرم را به بالای برج پمپ می‌کنند، بعد از آن آب را از بالا رها کرده تا روی صفحات افقی داخل برج ریخته شوند. این صفحات پوششی متخلخل دارند که اجازه‌ی عبور هوا و آب را از خود می‌دهند. بنابراین آب در معرض هوای بین صفحات قرار گرفته و ضمن پایین آمدن، با هوا تبادل گرمایی انجام داده و خنک می‌شود.

هوای گرم شده نیز از بالای برج خارج می‌شود. سپس آب‌های خنک‌شده در پایین برج جمع‌آوری شده تا دوباره به چرخه‌ی صنایع و یا سیستم‌های تهویه بازگردند.

برج خنک‌کننده چیست؟
برج خنک‌کننده چیست؟

 

لوور برج خنک‌کننده چیست؟

لوور به صفحاتی گفته می‌شود که در مسیر عبور جریان هوا در برج خنک‌کننده نصب می‌شوند. کاری که این صفحات باید انجام دهند این است که اجازه دهند هوای داخل برج با هوای تازه‌ی بیرون از برج در تماس باقی بماند و روند تهویه‌ی هوا به صورت مداوم صورت بگیرد. به جز این، لوور باید از پخش شدن آب هنگام سقوط از بالای برج جلوگیری کند چرا که در غیر اینصورت حجم زیادی از آب هدر خواهد رفت.

همچنین صفحات برج خنک‌کننده باید با فاصله و زاویه‌ی مناسب نسبت به یکدیگر طراحی شده باشند به طوری‌که هوا به خوبی جریان پیدا کند، اما اجسام خارجی به داخل برج ورود پیدا نکنند.

همچنین از تابش مستقیم نور خورشید به داخل برج خنک‌کننده جلوگیری شود. اگر فاصله‌ی بین صفحات خیلی کم باشد، می‌تواند باعث افزایش فشار هوای داخل برج شود که مصرف انرژی و بازده برج خنک‌کننده را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. بنابریان طراحی صفحات لوور اهمیت زیادی در کارایی برج‌های خنک‌کننده دارد.

لوور برج خنک‌کننده چیست؟
لوور برج خنک‌کننده چیست؟

لوور برج خنک‌کننده از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟

همانطور که گفتیم، لوورها از صفحاتی مایل تشکیل شده‌اند که با اندکی فاصله از یکدیگر، روی هم نصب می‌شوند. این صفحات در هنگام نصب توسط نگهدارنده‌های عموما فلزی، به پایه‌های لوور نصب می‌شوند.

لوور برج خنک‌کننده از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟
لوور برج خنک‌کننده از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟

لوور برج خنک‌کننده از چه جنس‌هایی ساخته می‌شود؟

با توجه به اینکه لوورها به صورت مداوم در تماس مستقیم با جریان هوا و آب قرار دارند، باید از جنسی ساخته شوند که دچار فرسایش نشود و در مقابل تابش مستقیم نور خورشید نیز مقاومت بالایی داشته باشد.

این صفحات از جنس‌های مختلفی مانند چوب، ورق‌های گالوانیزه و یا پلاستیک می‌توانند ساخته شوند. مساله‌ی مهم در انتخاب متریال به کار رفته در لوور برج‌های خنک‌کننده این است که علاوه بر زیبایی و مقاومت بالا، سبک باشند و به راحتی بتوان آنها را نصب و یا تعویض کرد.

 

با توجه به نوع، کاربرد و اندازه‌ی برج‌های خنک‌کننده، انواع مختلفی از لوورها در دسترس است که می‌توان خریداری کرد. امیدواریم که این مطالب برای شما خواننده‌ی محترم مفید بوده‌باشد.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  • تماس با ما :
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۲
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۹
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۹۷
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۵۱۴
  • ۰۹۱۲۳۰۳۳۸۶۸
  • ۰۹۱۲۸۸۹۳۷۶۸

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید