قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا

قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا Reviewed by Admin on Apr 16Rating:

قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا

قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هواقانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا مصوب ۱۳۷۴ 
ماده ۱۵ و ۱۶: کارگاههایی که آلودگی آنها بیش از حد مجاز استانداردهای محیط زیست باشد، در صورتیکه با تعیین و اعلام و میزان آلودگی، و مهلت رفع آن یا با ممانعت از کار و فعالیت آن اقدامی بهتر ننمایند در پایان مهلت مقرر به درخواست سازمان حفاظت محیط زیست و دستور مرجع قضایی ذیربط که بلافاصله توسط مأمورین انتظامی به مورد اجرا گذاشته می شود و از فعالیت آن واحد جلوگیری می شود.
ماده (۳۱): پس از هر بار اخطار و پایان مهلت مقرر، جزای نقدی تکرار و تشدید می شود.

قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست سال ۱۳۵۳ ( با اصلاحیه سال ۷۱) 
ماده (۱۲): صاحبان یا مسئولان کارخانجات و کارگاههای موضوع ماده ۱۱ مکلفند به محض ابلاغ دستور سازمان، کار یا فعالیت ممنوع شده را متوقف و تعطیل نمایند. ارایه کار یا فعالیت مزبور منوط به اجاره سازمان یا رای دادگاه صلاحیت دار خواهد بود. در صورت تخلف به حبس از ۶۱ روز تا یک سال و یا پرداخت جزای نقدی از پنج هزار ریال تا پنجاه هزار ریال یا به هر دو مجازات محکوم خواهند شد. بر اساس ماده (۱۴) در مورد جرایم مذکور در این قانون ، سازمان حسب مورد شاکی و یا مدعی خصوصی شناخته می شود ماده (۲۰) با تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست قسمتی از مواد ۱۱و ۱۲ و ۱۳ این قانون در محدوده شهرها و هر یک از مناطق کشور ضمن تعیین حدود بر حسب مورد به شهرداریهای مربوطه یا هر سازمان دولتی ذیربط محول می شود.
آئین نامه جلوگیری از آلودگی آب مصوب سال ۱۳۷۳ 
ماده (۷): با نمونه برداری و نوع میزان آلودگی هر یک از منابع آلوده کننده، در صورت عدم رعایت استانداردهای مقرر، سازمان مراتب را کتباً اخطار و صریحاً نوع آلودگی و میزان آن و همچنین مهلت رفع آلودگی را متناسب با امکانات تعیین می کند.

قانون مجازات اسلامی – تعزیرات سال ۱۳۷۵ 
ماده (۶۸۸): هر اقدامی که تهدید علیه بهداشت عمومی شناخته شود از قبیل آلوده کردن آب آشامیدنی یا دفع غیر بهداشتی فضولات انسانی و دامی و مواد زاید و ریختن سم در رودخانه ها و زباله در خیابان و کشتار غیر مجاز دام و استفاده غیر مجاز فاضلاب خام یا پساب تصفیه خانه های فاضلاب برای مصارف کشاورزی ممنوع و مرتکبین طبق قوانین خاص مشمول مجازات خواهند شد.
 
ماده (۱) ضوابط استقرار صنایع و واحد های تولیدی مصوب هیاُت وزیران ۲۶/۱۲/۷۸: در یازده دسته طبقه بندی شده اند. ماده (۲) صنایع بر اساس شدت و ضعف آلودگی و دیگر مسایل زیست محیطی در گروههای شش گانه الف ، ب، ج ، د ، ه ، و با مشخصات خاصی قرار گرفته اند. در مصوبه هیئت وزیران مورخ ۱۶/۷/۱۳۸۱ تمهیداتی برای استقرار واحدهای صنعتی در سه استان شمالی کشور تعیین شده است که در تابستان سال ۱۳۸۲ سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور موظف به پیشنهاد اصلاحی آن شده است…

در تاریخ : ۲۰۱۴-۰۴-۱۶ ۰۶:۰۴:۴۸

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *