<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

فن کویل یک دستگاه می باشد که در راستای عمل سرد و گرم کردن و به طور کلی تهویه خوب و مطبوع در منازل و ساختمانهای اداری تجاری و مسکونی و … مورد استفاده قرار می گیرد

ما در این مقاله قصد داریم مطالبی را در رابطه با فن کویل ها برای شما عزیزان بیان کنیم .

 1. اجزای تشکیل دهنده فن کویل را نام ببرید ؟
 2. انواع فن کویل ها کدامند؟
 3. کاربرد اصلی فن کویل ها چیست؟

 

اجزای تشکیل دهنده

هر فن کویل شامل اجزای تشکیل دهنده زیر می باشد از

 • فن
 • کویل‌های گرمایش و کویلهای سرمایش
 • وجود فیلترهای با قابلیت تعویض و شست و شو
 • شیر فلکه
 • شیر هواگیری

نکته

جالب است بدانید که در فن کویل ها کنترل هر یک از اعضا به نحویی،صورت می‌گیرد مثلاً درجه حرارت توسط ترموستات کنترل می شود مقدار رطوبت را توسط هیومیدستات کنترل می شود فن ها نیز مقدار هوا را کنترل می کنند که البته میزان هوای تازه در این دستگاه نیز به روشهای دیگر مورد بررسی و کنترل قرار خواهد گرفت.

انواع فن کویل ها کدامند؟

از یک فن و یک کویل ساخته شده است کویل ها که معمولا ساختاری از لوله های مسی که از پره های آلومینیومی تشکیل شده است دارند. فن کویل ها نیز همانند بسیاری از وسایل دیگر با توجه به محل قرارگیری آنها ،روکار یا توکار بودن و … شامل تقسیم بندی‌هایی می شود . نظیر

 • زمینی
 • سقفی
 • کانالی

 کاربرد اصلی فن کویل ها چیست؟

به طور کلی و اصلی اگر بخواهیم به یکی از کاربرد های فن کویل ها اشاره کنیم می‌توان به کنترل درجه حرارت در فضاهای مختلف به صورت مجزا اشاره کرد و جلوگیری از انتقال و گسترش آلودگی در میان اتاق ها .

اگر به طور کلی و مناسب بخواهیم کاربردی این بخش را بگوییم بیشتر در هتل ها و ساختمان های آپارتمانی و اداری و … می توان اشاره کرد البته این فن کویل ها در بیمارستانها نیز کاربرد دارند ولی به دلیل پایین بودن سطح بازدهی فیلتر ها ی هوای فن کویل و البته هزینه های نگهداری و نظافت بالا پیشنهاد نمی شود.

سرمایش و گرمایش و نحوه تقسیم بندی بر اساس آنها

فن کویل ها دارای دو نوع می باشند

 1. دو لوله ای شامل یک لوله رفت و یک لوله برگشت
 2. چهار لوله ای شامل دو لوله رفت و دو لوله برگشت

 

امکان انتقال همزمان آب سرد و گرم در داخل فن کویل ها ۴ لوله ای به داخل کویل ها به صورت همزمان وجود دارد یعنی اینکه در فن کویل های دو لوله ای تنها امکان یک عملیات گرمایشی و یا سرمایه وجود دارد در حالی که در فن کویل های چهار لوله ای امکان انجام همزمان عمل گرمایشی و سرمایشی موجود می باشد.

نحوه کار فن کویل ها

نحوه کار به دو شکل زیر امکان پذیر میباشد.

 1. تامین حرارت و برودتی که مورد نیاز است و البته تأمین هوای تازه به وسیله هوارسان های مرکزی و اینکه انتشار هوا توسط کانال های توزیع هوا صورت می گیرد. تا بتواند تهویه مناسبی را به در محیط به وجود آورد و اینکه روش کنترل و تنظیم میزان بار سرما و گرما با استفاده از یک ترموستات صورت خواهد گرفت.
 2. علاوه بر موارد ذکر شده در روش قبل این روش وظیفه تامین هوای تازه را نیز بر دوش دارد . به این شکل که فن موجود در دستگاه هوای تازه را به وسیله یک دریچه که در پشت فن کویل تعبیه شده است را می گیرد و در محیط پخش می نماید.

 

در کل برای تسویه  هوا و رسیدن به هوایی مطبوع در فضای مورد نظر استفاده خواهد شد.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *