<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

در مقاله امروز میخواهیم درباره فن برج خنک کننده صحبت کنیم. هر دستگاهی معمولاً برای تداوم بیشتر عمر و کارایی بهتر نیازمند یک فن است، برج های خنک کننده نیز از این قاعده مستثنا نیستند.

فن از جمله قسمت های اساسی یک خنک کننده به شمار می آید که کارایی درست خنک کننده به آن بستگی دارد. در ادامه مطالب با ما همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات بیشتری به دست آورید و با هم به سوالات زیر پاسخ دهیم.

  • وظیفه فن در خنک کننده ها چیست؟
  • فن های برج خنک کننده از چه جنسی ساخته شده اند؟
  • خصوصیات فن برج خنک کننده چیست؟
  • معضلات ناشی از خرابی فن چیست؟
  • زاویه فن برج خنک کننده چگونه باید باشد؟

 

وظیفه فن در خنک کننده ها چیست؟

وظیفه فن جابه جا کردن هوا به وسیله پره های فن در خنک کننده و رد کردن هوا از بالای پکینگ ها برای برقراری بالانس دما می باشد. جهت افزایش کارایی فن برج خنک کننده رعایت یکسری اصول ازجمله: زاویه دقیق استقرار فن، آلیاژ، سایز و حجم فن الزامی است. در بکار گیری فن در برج خنک کننده باید به نوع طراحی، جنس کولینگ تاور، رطوبت زیاد و خوردنگی حاصل از واکنش های شیمیایی توجه کرد.

فن های برج خنک کننده از چه جنسی ساخته شده اند؟

فن برج های خنک کننده علاوه بر اینکه باید از آلیاژی ساخته شوند که سبک باشد تا برای به چرخش در آوردن پرهای  آن از نیروی کمتری استفاده کرد بلکه باید جنس آن به گونه ایی باشد تا بتواند در مقابل خوردگی، فرسایش، کار در بلند مدت و … از مقاومت بالایی برخوردار باشد. جنس این فن ها معمولا از آلومینیوم، فایبرگلاس، استیل و پلاستیک است.

خصوصیات فن برج خنک کننده چیست؟

گفتیم که فن از ارکان مهم یه کولینگ تاور است و وظیفه آن برقراری بالانس در دما می باشد. فن ها عموماً در دو مدل سانتریفیوژ و محوری در کولینگ تاور ها ارائه می شوند.

در مدل سانتریفیوژ معمولا فشار استاتیکی بیشتری وارد میشود و در مدل محوری مقدار هوای منتقل شده به وسیله پروانه های فن بیشتر خواهد بود اصطلاحا دبی بیشتری خواهد داشت. از آنجایی که شرایط تعمیر فن های خنک کننده به دلیل عدم دسترسی آسان به آنها سخت است

و در زمانی که کولینگ تاور در حال فعالیت است این امکان که بشود گیربکس آن را ببینیم یا به آن دست بزنیم فراهم نیست، معمولا برای دیدن و فهمیدن ایرادات آن، روی گیربکس یک شتاب سنج نصب می شود تا از راه دور بتوان به مشکلات پی برد.

با توجه به اینکه برج خنک کننده در فصل تابستان فعالیت بیشتری باید داشته باشد، در فصل زمستان عموماً تعمیرات و رسیدگی های لازم برای رفع خطاها به طور مرتب صورت میگیرد تا خنک کننده ها در تابستان بدون مشکل سرویس دهی کنند.

معضلات ناشی از خرابی فن چیست؟

یکی از معضلاتی که در قسمت های برودتی برج های خنک کننده به وجود می آید، عدم تعادل در فن برج خنک کننده است یا حتی زمانی که چیلر های آبی و جذبی به خوبی فعالیت نمی کنند،

ایراد کار را می توان در فن های برج پیدا کرد. لرزش هایی که در کولینگ تاور ها به وجود می آید ناشی از خرابی یا عدم تعادل درست فن ها است. عمدتاً ایراد فن ها از یکسان نبودن شفت، خرابی در اتصالات، خرابی درایو فن، رزونانس شفت سایش تسمه و … است.

زاویه فن برج خنک کننده چگونه باید باشد؟

تنظیم صحیح زاویه فن یک امر مهم است تا فن بتواند به درستی هوای گرم را از داخل خنک کننده به بیرون براند. اگر زاویه فن کم باشد هوای کمتری از پکینگ ها رد می شود و بیشتر بودن زاویه فن موجب می شود

مقدار هوای بیشتری از  پکینگ ها رد شود و این خود باعث می شود آمپر فراوانی مصرف شود و آب از ناحیه ی بالایی برج به بیرون ریخته شود و این کار مکش را تا حد زیادی بالا میبرد و برای خنک کننده آسیب رسان است

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *