عوامل اصلی در مدیریت ایمنی

عوامل اصلی در مدیریت ایمنی Reviewed by Admin on Apr 16Rating:

عوامل اصلی در مدیریت ایمنی

عوامل اصلی در مدیریت ایمنیعوامل اصلی در مدیریت ایمنی:
۱-   برنامه­ریزی ایمنی
 2- سازماندهی ایمنی و فعالیت­های آن
 3- هدایت برنامه­های ایمنی
۴- کنترل عملکردها و نتایج حاصله
بهداشت به­معنای مصون­داشتن کارکنان از بیماری و سالم نگه­داشتن وضعیت­جسمانی و روانی آنهاست. ایمنی به­معنای محافظت­کردن کارکنان از آسیب­های مربوط به حوادث­کاری است. این­عوامل حائزاهیمت است، زیرا کارکنانی که از سلامتی برخوردارند و در محیطی ایمن کار می­کنند ثمربخش­ترند. به این­دلیل مدیران­  آینده­نگر، حامی برنامه­های پیشرفت­بهداشت و ایمنی هستند. امروزه به­دلیل ملاحظات­قانونی تمام سازمان­ها موظف به مراقبت­بهداشت و ایمنی­کارکنان خود هستند.
لازم به ذکر است که اصول­ایمنی و بهداشت­حرفه­ای نیز علاوه بر اثرات غیرمستقیم بر بهره­وری و بازده اقتصادی واحدهای­صنعتی، به­طور مستقیم بر این موارد تأثیر دارد.
بطور کلی خسارات مالی یا جانی، عواقب و پیامدهای منفی تمامی حوادث­صنعتی را تشکیل می­دهند.
بنابراین وقوع­حوادث یا سبب آسیب دیدن دستگاه­ها و تجهیزات، موادخام، محصولات یا محیط­کار می­شود و یا صدمات غیرقابل­جبران جسمی و جانی را به همراه خواهد داشت.
مزایای توجه به رعایت اصول­ایمنی و بهداشت­حرفه­ای به شرح زیر است:
برای کارگر :
۱-  افزایش روحیه
 2- کاهش فشار کار 
 3- کاهش جراحات و صدمات
 4- کاهش حوادث 
 5- افزایش راحتی 
 6- افزایش حفظ رفاه و سلامتی    
7- افزایش سطح بهداشت کار           
برای کارفرما :
۱-  کاهش حوادث
 2- افزایش کیفیت محصول
 3- افزایش کارایی کارکنان
  4- کاهش خطاها
  5- کاهش مخارج درمانی کارگران
  6- استفاده بهتر از نیروی انسانی
 7- کاهش مخارج تولید.
لازم است مدیران و کارفرمایان به اهمیت و ارزش حفاظت­صنعتی پی ببرند.باید از زیان­های مادی ناشی­از حوادث­صنعتی (اعم از مستقیم و غیر­مستقیم آگاهی داشته باشند مضافاً از همه مهم­تر به ارزش و منزلت عامل انسانی و سلامت او توجه کند.لازم است مدیریت بر تمام­کارکنان و محیط­کار تأثیر داشته باشد وعوامل ایمنی محیط را که در کم­کردن حوادث مؤثرند به نحو مطلوب بشناسند و کوشش و توان خود را در حفظ و سلامت کارکنان و ماشین­آلات به نحو مطلوب مصرف کند.
ایمنی شرایطی است که منابع انسانی را از عوامل مضری که می­تواند سلامتی آنان را به خطر اندازد، مصون می­دارد مسئولیت عمده ایمن­سازی محیط­کار به­عهده مدیران سطوح بالای سازمان به­ویژه مدیران پرسنلی است. البته اهمیت همکاری کلیه کارکنان را در محیط­امن نمی­توان نادیده گرفت.
به­عبارت­دیگر ایمنی­کار عبارت است از:فراهم آوردن موجباتی که از بیماری­ها و حوادث ناشی­از کارهای صنعتی جلوگیری می­کند.یعنی هر چه تعداد حوادث ناشی از کار کمتر باشد می­توان گفت که ایمنی بیشتری در محیط کار وجود دارد.
 

در مهندسی­ایمنی­صنعتی مسائلی که ایمن­کردن محیط­کار مورد­توجه قرار می­گیرند عبارتند از:
    الف- پیشگیری از حوادث
    ب- عوامل انسانی 
    ج- طراحی و جا­نمایی دستگاه­ها و تجهیزات
    د – مدیریت و راهبری ایمنی
    ه – آموزش 
    و – بازرسی
حیطه فعالیت مهندسی­ایمنی امروزه گسترده­تر شده­است و به شاخه­ها و گرایش­های گوناگون دانشگاهی گسترش یافته است که عبارت است از :
۱-      مدیریت خطر
    2- پیشگیری از خطرات 
    3- مهندسی آتش سوزی 
    4- کنترل خطر
مدیریت، مسئول­ایمنی و بهداشت­کارکنان است، همانگونه که یک مدیر برای بهره­وری و سودآوری مسئولیتی سنگین دارد، درمورد ایمنی و بهداشت نیز چنین­وضعیتی صادق است تولید ازدست­رفته ممکن­است از­طریق بهبود مدیریت مجدداً به­دست آید. اما هیچ­راهی برای جبران تلفات­انسانی که درنتیجه بروزحوادث حاصل می­شود، وجود ندارد. این­نکته موردتوافق متخصصان علم­مدیریت است که تنها ۱۵ درصد از مشکلات سازمان یا کارخانه ممکن­است به وسیله کارکنان حل و کنترل شود، درصورتی­که ۸۵ درصد این مشکلات را می­توان از­طریق مدیریت مهار کرد.

در تاریخ : ۲۰۱۴-۰۴-۱۶ ۰۶:۰۴:۰۳

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *