منو

عملکرد برج خنک‌کننده

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

عملکرد برج خنک‌کننده

معمولاًسؤالات زیادی پیرامون عملکرد برج خنک‌کننده برای مصرف کنندگان وجود دارد که در این مقاله قصد داریم به بررسی مهم‌ترین نکات موجود در این زمینه بپردازیم. در ادامه ‌ی مطلب به سؤالات زیر پاسخ می‌دهیم:

برج خنک‌کننده چیست و چه انواعی دارد؟

نحوه‌ی عملکرد برج خنک ‌کننده مدارباز چگونه است؟

نحوه‌ی عملکرد برج خنک ‌کننده مداربسته چگونه است؟

برج‌های خنک‌ کننده در چه مکان‌هایی استفاده می‌شوند؟

قیمت برج‌های خنک‌کننده چگونه محاسبه می‌شود؟

عملکرد برج خنک‌کننده
عملکرد برج خنک‌کننده

برج خنک‌ کننده چیست و چه انواعی دارد؟

برج خنک ‌کننده به مجموعه‌ای از تجهیزاتی گفته می‌شود که در صنایع و یا مکان‌های مختلف، برای خنک کردن دستگاه‌ها و یا تهویه‌ی هوا استفاده می‌شوند. برج‌های خنک‌کننده در انواع گوناگون و با عملکردهای متفاوتی ساخته می‌شوند. برج‌های خنک‌کننده‌ی صنعتی معمولاً از جنس بتنی و در ابعاد بسیار بزرگ ساخته می‌شوند. در مقابل اما برج‌های خنک‌کننده‌ی دیگر می ‌توانند در ابعاد کوچک‌تر و از جنس پلی‌اتیلن برای استفاده در کارگاه‌ها و یا رستوران‌های کوچک ترمورداستفاده قرار بگیرند.

صرف‌ نظر از جنس و اندازه، می ‌توان این برج‌ها را از نظر نحوه‌ی عملکرد به دو دسته‌ی کلی تقسیم کرد:

  1. برج‌های خنک‌کننده مدار باز
  2. برج‌های خنک‌کننده‌ی مدار بسته

نحوه‌ی عملکرد برج خنک‌کننده مدارباز چگونه است؟

همان‌طور که پیش‌تر نیز اشاره کردیم، از برج‌های خنک‌کننده برای خنک کردن تجهیزات مختلف استفاده می‌شود. در واقع آب موجود در لوله‌کشی‌های اطراف این تجهیزات، گرمای آن‌ها را گرفته و سپس این آب گرم شده به برج‌های خنک‌ کننده منتقل می‌شود.

در برج‌های خنک‌کننده‌ی مدارباز، آب به بالای برج منتقل شده و از آنجا به سمت پایین برج ریخته می‌شود. در این میان، آب در برخورد با هوای موجود در داخل برج، خنک شده و گرمای خود را به هوا منتقل می‌کند. در نهایت آب خنک شده می‌تواند در پایین برج جمع شده و به چرخه‌ی سیستم بازگردد.

از معایب این روش می‌توان به هدر رفتن آب اشاره کرد؛ چرا که بخش زیادی از آب در این‌گونه برج‌ها تبخیر می‌شود. این برج‌ها برای مکان‌های کم آب مناسب نیستند. اما این برج‌ها می‌توانند به خوبی و با سرعت قابل قبولی، دمای آب را پایین بیاورند.

نحوه‌ی عملکرد برج خنک‌کننده مداربسته چگونه است؟

در این‌گونه برج‌ها، آب به طور غیرمستقیم با هوا در ارتباط است. نحوه‌ی عملکرد به این صورت است که آب از طریق لوله‌کشی‌های پرپیچ ‌وخم وارد برج می‌شود. هوای تازه نیز از طریق منافذ موجود در دیواره‌ی برج، وارد می‌شود و در ارتباط با لوله‌های آب قرار می‌گیرد.

در این میان آبِ گرم داخل لوله، با هوای خنک تبادل گرمایی انجام داده و بدون آنکه تبخیری صورت بگیرد، آب گرمای خود را به هوا منتقل می‌کند و خنک می‌شود. از معایب این روش می‌توان به زمان‌بر بودن آن اشاره کرد. همچنین این‌گونه برج‌ها نمی‌توانند دمای آب را تا حد زیادی پایین بیاورند. از طرفی تعداد زیادی فن برای تهویه‌ی مداوم هوای داخل برج موردنیاز است.

نحوه‌ی عملکرد برج خنک‌کننده مداربسته چگونه است؟
نحوه‌ی عملکرد برج خنک‌کننده مداربسته چگونه است؟

برج‌های خنک‌کننده در چه مکان‌هایی استفاده می‌شوند؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله نیز اشاره کردیم در مکان‌های مختلفی از برج‌های خنک‌کننده استفاده می‌شود. در صنایع مختلف مانند پتروشیمی، کارخانه‌ها، رستوران‌ها، ادارات، کارگاه‌های تولیدی و سایر مکان‌ها از برج‌های خنک‌کننده به شکل گسترده استفاده می‌شود.

قیمت برج‌هایخنک‌کننده چگونه محاسبه می‌شود؟

برج‌های خنک‌کننده جنس و اندازه‌های گوناگونی دارند. تجهیزات زیادی نیز مانند شیرآلات، لوله‌های ارتباطی، پخش‌کننده‌های آب، بدنه، پنکه‌های تهویه و …. در این برج‌ها به کار می‌رود. کیفیت و نوع این تجهیزات نیز ازجمله عوامل مهم تعیین قیمت برج‌های خنک‌کننده است. هر برج نیز بسته به فاکتورهای مختلف، می‌تواند حجم مشخصی از آب را در طول ۲۴ ساعت خنک کند. بنابراین معمولاً اولین فاکتوری که برای خرید از شما سؤال می‌شود، همان ظرفیت برج خنک‌کننده است. بنابراین قبل از اقدام برای خرید این برج‌ها، بهتر است که با کارشناسان مربوطه مشورت کنید.

از همراهی شما تا پایان این مقاله سپاسگزاریم.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  • تماس با ما :
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۲
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۹
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۹۷
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۵۱۴
  • ۰۹۱۲۳۰۳۳۸۶۸
  • ۰۹۱۲۸۸۹۳۷۶۸

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید