منو

عملکرد اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

عملکرد اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب

عملکرد اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب
عملکرد اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب

در این مقاله قصد داریم شما را با عملکرد اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب آشنا کنیم. اسمزمعکوس مجموعه عملکردی است که از یک محلول مثل آب یک سری مواد جامد محلول و غیر آلی مثل نمک را می توان حذف کرد.

برای انجام این کار آب مصرفی را در منزل تحت فشار قرار می دهند و آن را از  بین یک غشای نیمه تراوا باید جاری کرد. ضخامت این غشا به اندازه یک سلفون است که به آب اجازه عبور را می دهد اما مواد آلاینده و ناخالصی نمی تواند از آن رد شود که در نهایت این ناخالصی ها از سیستم خارج می شوند.

سوالات متداولی که ممکن است برای شما به وجود بیاید:

 1. توضیح سیستم اسمز معکوس
 2. نحوه مراقبت از سیستم
 3. عوامل موثر بر شیوه عملکرد سیستم
 4. اجزای اصلی تمامی سیستم های اسمز معکوس
عملکرد اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب
عملکرد اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب

توضیح سیستم اسمز معکوس

چگونگی کار اسمز معکوس به این صورت است که دارای دو بخش اصلی می باشد که بخش اول پمپ هایپر شر و بخش دوم ممبرین ها است. طراحی این سیستم به گونه ای می باشد که حداقل آبی که مورد نیاز است برای رد شدن از ممبرین ها تامین می شود این موضوع برای هر چه بهتر عمل کردن ممبرین ها بسیار مهم است چون عبور آب باعث می شود که به مرور در قسمت پساب غلیظ شود این غلظت باعث تشکیل یک لایه مرزی روی ممبر می شود.

عبور آب کافی از این قسمت باعث شسته شدن لایه ها از روی ممبرین شده که از تجمع آب غلیظ روی ممبرین جلوگیری می شود. زمانی که قصد خاموش کردن دستگاه را دارید باید توسط پمپ فلاشینگ ها با مقدار کافی از آبی که کیفیت بالایی دارد شسته شود تا آب شوری که در لوله ها و روی ممبرین موجود است  شسته شود و از خوردگی به مرور دستگاه جلوگیری شود.

نحوه مراقبت از سیستم

بدون شک هرچه آب ورودی به دستگاه تصفیه با کیفیت تر باشد، آب تولید شده هم از کیفیت بالاتری برخوردار است. آب تولید شده در سیستم ها معمولا در یک مخزن ذخیره شده و برای استفاده تخلیه می شود. این نکته هم بسیار حائز اهمیت است که در مسیر آب نباید هیچ گونه فشاری در آن به وجود بیاوریم چون به دلیل عبور برعکس آب ممبرین ها آسیب می بینند.

عوامل موثر بر شیوه عملکرد سیستم

عواملی همچون کیفیت فیلتر های استفاده شده در سیستم، اندازه و نوع جامدات محلول در آب لوله کشی شده، فشار آب ورودی به دستگاه و درجه حرارت آب بر نحوه عملکرد سیستم اسمز معکوس بسیار حائز اهمیت می باشند.

عوامل موثر بر شیوه عملکرد سیستم
عوامل موثر بر شیوه عملکرد سیستم

اجزای اصلی تمامی سیستم های اسمز معکوس

 • شیر آب سرد: برای سیستم منبع تامین کننده آب است که این شیر آب را باید بر روی لوله آب سرد نصب کنید. بخشی از شیر قابلیت اتصال به ورودی فیلتر پیش تصفیه را دارد.
 • فیلتر های پیش تصفیه: آب از شیر آب سرد و بعد از عبور از لوله ها وارد یک پیش فیلتر می شود. این امکان وجود دارد که در یک دستگاه بیشتر از یک پیش فیلتر وجود داشته باشد
 • ممبرین اسمز معکوس: مهمترین بخش سیستم اسمز معکوس است.
 • پست فیلترها: بعد از این که آب تصفیه شد از مخزن ذخیره نیز خارج می شود و از بین پست فیلتر ها عبور کرده و سپس وارد شیر می شود.
 • شیر قطع کننده جریان به صورت اتوماتیک:زمانی که مخزن ذخیره پر می شود این شیر از ورود بیش از حد آب به ممبرین جلوگیری می کند.
 • شیر یک طرفه: در سمت خروجی محفظه نصب می شود و از برگشت جریان آب به مخزن جلوگیری می کند.
 • مخزن ذخیره: مخزنی که استاندارد باشد می تواند تا ۲/۵ گالن آب را ذخیره کند.
 • لوله مخصوص تخلیه: این لوله در انتهای خروجی محفظه قرار گرفته که از آن برای خروج ناخالصی استفاده می شود.

ما بر آن شدیم تا برای شما که علاقه به خواندن مطلب در رابطه با اسمز دارید مطالبی جدید مانند آب شیرین کن اسمز معکوس و تصفیه آب به روش اسمز معکوس و خرید پکیج تصفیه آب خانگی اسمز معکوس و دوره آموزشی اسمز معکوس آماده کنیم.

در رابطه با اسمز در تصفیه فاضلاب چه می دانید؟ برای آگاهی بیشتر در این زمینه مطالب اسمز مستقیم در تصفیه فاضلاب شهری و اسمز در تصفیه فاضلاب شهری را مطالعه بفرمایید

دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس Ro این مطلب یکی از مطالب در راستای آگاهی یافتن در مورد اسمز است

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
 • تماس با ما :
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۲
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۹
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۹۷
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۵۱۴
 • ۰۹۱۲۳۰۳۳۸۶۸
 • ۰۹۱۲۸۸۹۳۷۶۸

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید