منو

سیستم کلرزنی استخر

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

در این مقاله قصد داریم به بررسی موضوع سیستم کلرزنی استخر بپردازیم.یکی از قدیمی­ترین روش­ها برای تمیز کردن آب کلرزنی است. ماندگاری بالای کلرزنی در آب و خاصیت از بین بردن آلودگی ­ها در این ماده باعث شده که جزو مهمترین مواد برای گندزدایی در استخر به حساب بیاید.

سوالاتی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند:

 1. اجزا کلرزن و دلیل استفاده از آن
 2. روش­های کلرزنی استخر
 3. میزان کلر آزاد باقیمانده در آب استخر
سیستم کلرزنی استخر
سیستم کلرزنی استخر

اجزا کلرزن و دلیل استفاده از آن:

سیستم کلر زن استخر در حالت کلی تشکیل شده از یک پمپ برای انجام عملیات کلرزنی و یک سنسور که میزان کلر را در دستگاه کنترل می­کند، می­باشد. البته باید گفت که این لوازم اصلی موجود در سیستم کلرزنی استخر است و بسته به نیاز و شرایط مجموعه­ای که از این دستگاه در آن استفاده می­شود، ممکن است از تعدادی لوازم جانبی نیز استفاده کنند.

بعد از ازن می­توان گفت دی­اکسید کلر جزو یکی از قوی­ترین گندزداها و بهترین مواد اکسید کننده که در صنعت آب مورد نیاز است، می­باشد. کلر به دلیل پر قدرت بودن و ماندگاری بسیار خوبی که در آب دارد و به دلیل عدم تولید موادی که باعث بروز مشکلاتی چون سرطان می­شود، یکی ازبهترین موادی می­باشد که مورد توجه تصفیه خانه­های آب قرار گرفته است.

کلر توانایی گندزدایی آب چاه و استخر و حوضچه، افزایش میزان عمر غشای پلی آمید، نابود کننده و ضدعفونی کننده میکروب، از بین برنده میکرو ارگانیسم واقع در آب مانندباکتریهای پاتوژن و جلبک­ها را دارد.

اجزا کلرزن و دلیل استفاده از آن:
اجزا کلرزن و دلیل استفاده از آن:

 

اجزا کلرزن و دلیل استفاده از آن:
اجزا کلرزن و دلیل استفاده از آن:

روش­های کلرزنی استخر:

به صورت کلی برای گندزدایی در استخرها از چند روش برای کلرزنی استفاده می­کنند که به اختصار به معرفی آن­ها می­پردازیم:

 1. کلرزن گازی: در این روش چون کلر مورد استفاده درصد خلوص بالایی دارد باید زمانی مورد استفاده قرار بگیرد که هیچ کی در آب نباشد که معمولا همچین شرایطی در شب­ها برای کارکنان استخر به وجود می­آید. بنابراین گاهی اوقات ممکن است در ساعاتی که استفاده از آب استخر زیاد است یا به نوعی ساعات پیک حضور شناگران، میزان کلر موجود در آب کاهش بیابد یا به دلیل تزریق بیش از حد کلر برای جلوگیری از چنین شرایطی موجب سوزش و یا خارش پوست و چشم افراد شود. روش کلرزنی گازی امروزه کمتر مورد توجه مردم قرار دارد.
 2. کلرزن خطی: در این روش کلر تزریق شده ( Inline، قرصی، دوزینگ پمپ ) در آب مقدار ثابتی دارد و ممکن است هیچ گونه تناسبی بین کلر تزریق شده در آب و آلودگی­های موجود در آن وجود نداشته باشد.
 3. سیستم ­های اتوماتیک کلرزنی: در این روش از یکسری سیستم­های کاملا اتوماتیک برای تزریق کلر و اندازه­گیری اسید و کلر در آب استفاده می­شود. برای اندازه­گیری کیفیت و کنترل آب از سنسورهای Redox، ORP، PH و CL استفاده می­شود و انجام عملیات تزریق یا عدم تزریق را سنسورهای مورد استفاده در آن صدور و پمپ­ها عمل می­کنند.

در کلرزنی توسط این روش از دو پمپ تزریق استفاده می­شود که یک پمپ ­­آن عملیات تزریق کلر برای گندزدایی را انجام می­دهد و پمپ دیگر عملیات تزریق اسید برای کاهش میزان PH موجود در آب را به عهده دارد. در این روش با وجود تزریق اسید، باز هم حداکثر راندمان برای عملیات گندزدایی توسط کلر وجود دارد.

میزان کلر آزاد باقیمانده در آب استخر:

برای جلوگیری از مواد آلوده کننده وارد شده به آب استخر باید بر اساس استاندارد به اندازه ۰/۴ تا ۱ قسمت در میلیون در آب استخر موجود باشد و زمان­هایی که اپیدمیها بروز میکنند اندازه کلری که باید در آب استخر باقی بماند ۳ قسمت در میلیون است.

دستگاه کلر زنی باید دارای یک دستگاه نمونه­گیری خودکار برای اطمینان از وجود کلر باقیمانده در آب استخر در حد استانداردباشد تا بتواند غلظت کلر موجود در آب خارج شده از استخر به سیستم تصفیه مدام کنترل شود.

میزان کلر آزاد باقیمانده در آب استخر:
میزان کلر آزاد باقیمانده در آب استخر:
مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
 • تماس با ما :
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۲
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۹
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۹۷
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۵۱۴
 • ۰۹۱۲۳۰۳۳۸۶۸
 • ۰۹۱۲۸۸۹۳۷۶۸

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید