<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

در این مقاله به بررسی سرد خانه جسد می پردازیم.

همان طور که می دانیم سرد خانه ها به مکان هایی گفته می شوند که بسیار سرد بوده و طول عمر مواد داخل خود را بیش تر می کنند.

سرد خانه جسد
سرد خانه جسد

در این مقاله به سوال های زیر پاسخ خواهیم داد:

سرد خانه جسد یا همان سرد خانه جنازه چیست؟

سرد خانه های جسد درکجا ها کاربرد دارد؟

سرد خانه ها از نظر دما به چند دسته تقسیم می شوند؟

سرد خانه ی جسد باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

تجهیزات سرد خانه جسد چگونه اند؟

انواع سرد خانه و کاربرد آن ها

نوع کاربرد سرد خانه هایی با دمای بالای صفر درجه چیست؟

نوع کاربرد سرد خانه هایی با دمای پایین صفر درجه چیست؟

نوع کاربرد سرد خانه های دو مداره چیست؟

 

سرد خانه جسد یا همان سرد خانه جنازه چیست؟

همان طور که از اسم سرد خانه انتظار می رود سرد خانه ی جسد هم به مکان بسیار سردی گفته می شود که به شکل کابین وجود دارد. کابین های تکی, دوتایی, چهار تایی وشش تایی که هر یک به ترتیب ظرفیت نگه داری یک, دو, سه, چهار و شش جسد را در خود دارند.

این سرد خانه ها در درمانگاه, کلینیک ,بیمارستان ها و ازهمه مهم تر و کاربردی تر درآرامستان ها موجود است. که برای مدت کم یا زیادی جسد ها را نگه داری کنند.

این سرد خانه ها مراحل نصب طولانی نداشته و همانند یخچال های خانگی با وصل شدن به برق راه اندازی می شوند و شروع به کار می کنند.

همان طور که گفته شد سرد خانه ی جسد انواع مختلفی از نظر سایز و اندازه دارد. همین قابلیت به ما این امکان را می دهد که با توجه به نیاز آن محل تعداد کابین ها را مشخص کنیم.

مثلا برای کلینیک های کوچک نیازی به سرد خانه هایی با تعداد کابین بالا نبوده و هزینه ی اضافه است.

برای جلو گیری از هزینه های اضافه می توان سرد خانه را به تعداد نیاز خود سفارش دهید.

این سرد خانه ها از یک کابین با داشتن گنجایش یک جسد وجود دارد تا چندین کابین با تعداد گنجایش جسد های خیلی بیشتری که مورد استفاده ی بیمارستان ها و آرامستان ها می باشد.

از قابلیت های کاربردی این سرد خانه ها این است که به شما این امکان را می دهد تا در صورت لزوم تعداد کابین ها را افزایش بدهید و محدودیت خاصی ندارد.

سرد خانه جسد یا همان سرد خانه جنازه چیست؟
سرد خانه جسد یا همان سرد خانه جنازه چیست؟

سرد خانه های جسد در کجا ها کاربرد دارد؟

همان طور که می دانید سرد خانه های جسد در تمامی بیمارستان ها واجب است که باشد و هم چنین در درمانگاه های بزرگ و کوچک و کلینیک ها و هم چنین در آرامستان ها کاربرد فراوان دارد.

ازتمام مواردی که در بالا اشاره شد کاربرد سردخانه درپزشک قانونی را بیش از موارد دیگر دانست به دلیل این که ممکن است تحقیق روی جسدی طولانی شده و بیرون ماندن جسد از سرد خانه می تواند مشکلات بسیاری به وجود آورد, برای همین است که وجود سرد خانه در پزشک قانونی بسیار لازم و ضروری می باشد. البته تعداد سرد خانه های موجود در هر یک از مواردی که گفته شد با توجه به نیاز آن محل بوده و تعداد ثابتی ندارد.

مثلا در آرامستان ها و بیمارستان ها  تعداد بیش تری سرد خانه ی جسد موجود است در نسبت با درمانگاه های کوچک.

سرد خانه های جسد در کجا ها کاربرد دارد؟
سرد خانه های جسد در کجا ها کاربرد دارد؟

سرد خانه ها از نظر دما به چند دسته تقسیم می شوند؟

در حالت کلی سرد خانه ها با توجه به دمای آن ها تقسیم بندی می شوند و در دو دسته ی سرد خانه ها با دمای بالا ی صفر و سرد خانه ها با دمای زیر صفر قرار می گیرند.

سرد خانه هایی که فقط برای نگه داری, میوه یا سبزیجات و حتی مواد لبنی مناسب است, جزو سرد خانه هایی با دمای بالای صفر می باشد. دمای این نوع سرد خانه ها چیزی ما بین ۰درجه تا ۴درجه ی بالای صفر است.

اما دسته ی دیگر سرد خانه ها که دارای دمای زیر صفر هستند برای نگه داری گوشت و مرغ مناسب بوده و دمایی ما بین ۱۰ تا ۲۵ درجه ی سانتی گراد دارند.

سرد خانه ی جسد هم از این دسته سرد خانه ها بوده و دمای آن بین ۸ درجه تا ۱۰درجه می باشد. اما بعضی ازکارخانه ها سرد خانه جسد با داشتن دمای بالای صفر را ساخته اند. کاربرد این سرد خانه های جدید برای مواقعی است که جسد مدت خیلی کوتاهی در سرد خانه نگه داری می شود.

سرد خانه ها از نظر دما به چند دسته تقسیم می شوند؟
سرد خانه ها از نظر دما به چند دسته تقسیم می شوند؟

دمای زیر صفر

اما سرد خانه های جسد با دمای زیر صفر برای جنازه ها و میت هایی که مدت طولانی قرار است نگه داری شود کاربرد دارد برای مثال در پزشک قانونی ها از این نوع سرد خانه ها با دمای زیر صفر استفاده می شود.

محدودیت خاص سرد خانه های جسد این است که نباید در دمای بیش تر از حد معمول خود باشند. برای به دست آمدن نتیجه ی دل خواه و بهترین عملکرد باید دمای این سرد خانه ها متوسط بوده و زیادی کم یا زیادی بالا نباشد که مشکل ساز نشود.

نوع دیگری از سرد خانه ها که جدیدا ساخته شده اند و به بازار ارائه شده است سرد خانه های دو مداره می باشد که قابلیت دارد هم دما های بالای صفر را داشته باشد و هم دما های پایین تر از صفر را پشتیبانی کند.

اما برای هر بار تغییر دما باید آن را کاملا خالی و با مواد قوی شست تا در صورت تغییر دما از پسماند های مواد نگه داری شده  در نوبت قبل چیزی باقی نماند ومشکل هایی هم چون خرابی یا بوی نا مطبوع تولید نکند.

دمای زیر صفر
دمای زیر صفر

سرد خانه ی جسد باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

همان طور که می دانید این سرد خانه ها با تمامی سرد خانه ها فرق داشته و نوعی متفاوت است. نوع کابین های ساخته شده ی این سرد خانه ها نشان دهنده ی آن است که هر جسد به طور افقی وجدا از بقیه ی جسد ها در کابین خود قرار گرفته و هیچ برخوردی با جسد های دیگر ندارد.

هر یک از این کابین ها دارای یک کشو بوده تا به راحتی بتوانیم با بیرون کشیدن کشو جسد را بیرون آورده و یا با بیرون کشیدن کشو جسد ی را روی آن قرار دهیم.

در واقع می توان گفت که این کشویی بودن هر یک از کابین ها کمک بسیار زیادی به حمل جسد می کند.

این سرد خانه ها باید افقی بوده و طویل باشند تا یک انسان به طور کامل در آن جا شود. از دیگر ویژگی هایی که این سرد خانه ها باید داشته باشند و آن ها را دیگر انواع سرد خانه ها مجزا می کند این است که باید سطح داخلی و خارجی آن ها استیل یا حتی گالوانیزه باشد تا به آسانی قابل شست و شو باشد.

لازم به ذکر است گالوانیزه نوعی آهن است که توسط فلز روی پوشانده شده و سطحی صاف و یک دست دارد.

سرد خانه ی جسد باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
سرد خانه ی جسد باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

تجهیزات سرد خانه  جسد چگونه اند؟

برای این که بدانیم سرد خانه ی جسد چگونه کار می کند و چه باز دهی دارد باید درباره تجهیزات آن اطلاعاتی داشته باشم. به طور کلی می توان اصلی ترین و مهم ترین بخش یک سرد خانه ی جسد را کمپرسور آن سرد خانه دانست.

وظیفه ی این دستگاه اساسی این است که گاز هایی که قرار است مورد استفاده قرار گیرند را فشرده کرده و آن ها را برای استفاده آماده کند. اما اتفاقی که بعد از فشرده سازی گاز های مورد استفاده می افتد این است که دمای گاز ها بسیار بالا رفته و افزایش پیدا می کند.

تجهیزات سرد خانه  جسد چگونه اند؟
تجهیزات سرد خانه  جسد چگونه اند؟

چیلرها

یکی دیگر از اساسی ترین تجهیزات سرد خانه های جسد چیلر ها هستند. این دستگاه در مرحله ی اول گاز های فشرده شده توسط کمپرسور را تراکم داد و آماده می کند. در این مرحله گاز از چیلر به سمت دستگاه کاربردی دیگری به اسم کندانسور فرستاده می شود.

این وسیله وظیفه دارد که گاز یا در حالت کلی سیال را خنک کند.سیال کلمه ای است که در حالت کلی به گاز ها و مایعات گفته می شود. هم چنین کندانسور وظیفه دارد که گاز ها را به مایع تبدیل کند. مایع به وجود آمده توسط کندانسور به شیری به اسم شیر انبساط انتقال پیدا می کند. این شیر انبساط فشار مایع را به حد چشم گیری کاهش داده و همین کاهش فشار است که باعث این می شود که مایع بخار شده و باز هم به حالت گاز برگردد.

در این مرحله مایع برای تبخیر شدن نیاز به حرارت و گرما دارد برای انجام این امر مایع گرمای لازم خود را از محیط اطراف گرفته تا بتواند تبخیر شود و به شکل گاز در آید.

تبدیل مایع به گاز

همین امر موجب می شود که محیط اطراف بسیار خنک شده و گرما و حرارت خود را از دست بدهد. هم چنین محیط هایی که با این قسمت هم در ارتباط هستند خنک شده و گرمای خود را از دست خواهند داد.

اتفاق جالبی که در مرحله ی بعدی رخ داده شده و باعث می شود این چرخه هم چنان ادامه پیدا کند و متوقف نشود این است که گاز به وجود آمده از تبدیل مایع به گاز به مرحله ی اول رفته و در دستگاه کمپرسور قرار می گیرد. این امر موجب می شود که چرخه از اول مجدد تکرار شود و همچنان ادامه داشته باشد.

در تمام مدتی که این چرخه فعال است و ادامه دارد دمای سرد خانه سرد و خنک است و جسد به بهترین شکل ممکن نگه داری می شود.

انواع سرد خانه و کاربرد آن ها

سرد خانه ها جدا از دسته بندی بر اساس دمای آن ها به شکل دیگری هم تقسیم می شوند. گروه اول این تقسیم بندی سرد خانه های گمرگی است. این نوع سرد خانه ها برای موادی کاربرد دارند که می خواهیم نهایتا دو یا سه روز در سرد خانه نگه داری شوند. شما زمانی به ساخت این نوع سرد خانه ها روی می آورید که قصد نگه داری موارد را به صورت موقت داشته باشد و بعد از مدت زمان کمی آن موارد از سرد خانه خارج خواهند شد.

لازم به ذکر است این نوع سرد خانه ها برای نگه داری مواد و محصولات به مدت طولانی اصلا مناسب نبوده و کارآیی ندارد.

نمونه ی دیگری از سرد خانه ها که در این جا به بررسی آن می پردازیم سرد خانه های ذخیره ای نام دارد.

همان طور که از اسم آن پیدا است این نوع سرد خانه ها برعکس سرد خانه های گمرگی, مواد و محصولات را برای مدت زمان طولانی و بسیار زیاد نگه داری می کنند.

این نوع از سرد خانه ها زمانی کاربرد دارد که شما بخواهید مواد مورد نیاز خود را مدت هایی بالغ بر چند ماه نگه داری کنید. البته مصرف کننده ی اصلی این نوع سرد خانه ها دولت است.

انواع سرد خانه و کاربرد آن ها
انواع سرد خانه و کاربرد آن ها

نگه داری طولانی

دولت با سیاست های سازنده در مواردی صلاح می داند که محصولاتی را برای مدت زمان بسیار طولانی بالغ بر چندین ماه نگه داری کند تا قیمت همان محصول در بارار درست شده و به صلاح است این نگه داری ها انجام شود. در این شرایط بهترین گزینه برای نگه داری مواد و محصولات همین سرد خانه های ذخیره ای می باشد و هم چنین بالا ترین کاربرد این نوع سرد خانه ها همین موردی است که بیان شد.

مورد دیگری از انواع سرد خانه ها که قصد داریم درباره آن توضیح دهیم سرد خانه هایی به اسم سرد خانه های کوچک است. این سرد خانه ها همان طور که از اسم آن مشخص است در سایز های کوچک یا خیلی کوچک ساخته می شوند.

از بیش ترین کارآیی این سرد خانه ها می توان به این اشاره کرد که برای ساخت یخ و قطعات یخ بسیار مناسب بوده و اکثر مواقع این سرد خانه ها را برای همین کاربرد می سازند.

می توان گفت تنها کاربرد این سر خانه های کوچک همین ساخت و تولید یخ و قطعات یخ است.

سرد خانه های عمومی

در این جا می خواهیم به بررسی یکی از پر کاربرد ترین سرد خانه هایی که در بازار وجود دارد اشاره کنیم. این سرد خانه ها که اغلب افراد آن را دیده و یا با آن سرو کار دارند به سرد خانه های عمومی معروف هستند.

شاید بسیاری از شما دیده باشند که سرمایه گذار های بزرگ در فصل محصولی آن محصول را به مقدار خیلی زیادی خریداری کرده و در سرد خانه قرار می دهند  تا چند ماه گذشته و فصل آن محصول به پایان برسد. در آن زمان محصولی که در سرد خانه نگه داشته اند را به بازار فروش عرصه کرده و با قیمت بالا تری می فروشند و از این سرمایه گذاری سود خیلی زیادی می کنند.

سرد خانه هایی که در این سرمایه گذاری استفاده می کنند همین سرد خانه های مورد بحث ما یعنی سرد خانه های عمومی است.

از انواع سرد خانه هایی که در این مطلب نام برده شده این سرد خانه های عمومی بیش ترین کارآیی را دارند.

و اغلب موارد از این سرد خانه ها استفاده می شود.

این روز ها نیاز به سرد خانه ها از نمونه ی کوچیک آن که همان یخچال هایی است که در همه ی خانه ها وجود دارد و حتی سرد خانه های بزرگ تر بیش تر شده است. نیاز به سرد خانه فقط به نگهداری مواد غذایی ختم نمی شود و در بیمارستان ها و درمانگاه ها هم به شکل دیگری به این سرد خانه ها نیاز هست که همان سرد خانه های جسد نام دارند.

نوع کاربرد سرد خانه هایی با دمای بالای صفر درجه چیست؟

همان طور که در بالاتر همین مقاله به آن اشاره کردیم سرد خانه ها باتوجه به کاربرد آن ها دارای دما های بالای صفر و پایین صفر هستند.

حال می خواهیم به این موضوع بپردازیم که سرد خانه هایی با دمای بالای صفر چه کارآیی داشته و چه موادی را می توان در این سرد خانه ها نگه داری کرد.

محصولات غذایی همانند میوه ها و سبزی ها و مواد لبنی مانند شیر و ماست به انجماد کامل احتیاج نداشته و برای نگه داری فقط به جای خنک نیاز دارند. این گونه مواد را باید در سرد خانه هایی با دمای بالا تر از صفر نگه داری کرد.

به طور کلی هر ماده یا محصولی که لازم است برای چند روز در جای خنک نگه داری شود تا در این مدت خراب نشده و کیفیت آن حفظ شود را می توان در این سرد خانه ها نگه داری کرد.

نوع کاربرد سرد خانه هایی با دمای پایین صفر درجه چیست؟

همان طور که می دانید و در مطالب بالا هم گفته شد سرد خانه ها در حالت کلی به دو دسته ی تقسیم می شوند که این تقسیم بندی بر اساس دما هایی است که این سرد خانه ها می توانند داشته باشند.

در این جا می خواهیم درباره سرد خانه هایی که دارای دمای بالای صفر درجه اند بحث کنیم. کارآیی این سرد خانه ها انجماد کامل مواد است. گوشت قرمز, گوشت مرغ, ماهی, میگو و حتی سبزی هایی که می خواهیم در انجماد کامل قرار گیرند را می توانیم در این سرد خانه ها نگه داری کنیم.

مواد داخل این نوع سرد خانه ها دارای عمر زیاد و طولانی هستند و اصلا از کیفیت آن ها کم نخواهد شد. علاوه بر تمامی موادی که در سطر بالا نام برده شد, شما می توانید هر ماده یا اشیائی که می خواهید مدت زیادی بدون تغییر در کیفیت آن نگه داری کنید را در این سرد خانه ها قرار داده و از بابت کیفیت آن خیال تان آسوده باشد.

کاربرد این سرد خانه ها با توجه به این که می توانند دما های بین ۰تا ۲۵ درجه را داشته باشند بسیار زیاد بوده و به همین موارد ذکر شده در این مطلب ختم نمی شود.

سرد خانه های مخصوص جسد

اما لازم به ذکر است که بگویم سرد خانه های مخصوص جسد و جنازه هم جزو همین دسته از سرد خانه ها می باشد و دارای دمای بین ۰ تا ۱۰ درجه زیر صفر است.

نوع استفاده از این سرد خانه و مدت زمانی که می خواهید جسد را نگه دارید مشخص می کند که لازم است از کدام نوع این سرد خانه ها استفاده کرده و در چه دمایی باشد. چون اگر بخواهید جسد را برای مدت کوتاهی نگه داری کنید اصلا لازم نیست که سرد خانه های جسد ی با دمایی ۱۰ درجه زیر صفر داشته باشد در این صورت شما با داشتن سرد خانه ای با دمای ۰ درجه یا ۲ درجه زیر صفر هم می توانید آن جسد را به بهترین شکل نگه داری کنید.

نوع کاربرد سرد خانه های دو مداره چیست؟

سرد خانه های دو مداره به سرد خانه هایی گفته می شود که می توانند با تغییر دما هم دما های بالای صفر درجه را داشته باشند و هم دما های پایین صفر درجه را. کاربرد این نوع سرد خانه ها به این شکل است که مثلا شما هم نیاز به سرد خانه هایی با دمای پایین صفر درجه دارید و هم نیاز به سرد خانه هایی با دما های بالای صفر درجه, اما خریداری دو سرد خانه ی مجزا با داشتن قابلیت دما های پایین و بالای صفر از نظر اقتصادی مشکل ساز است.

برای این موارد شما می توانید یک سرد خانه  خریداری کنید اما توانایی داشتن دو صورت دما یعنی بالا و پایین صفر را داشته باشید. همان طور که مشخص است این نوع سرد خانه ها کارآیی زیادی داشته و بسیار بسیار اقتصادی هستند.

اما نکته ای که باید ذکر کنم این است که شما در صورت استفاده از این نوع سرد خانه ها حتما به یاد داشته باشید که باید برای هر بار که می خواهد دمایی متفاوت با چیزی که تا به حال بوده است را به این سرد خانه ها بدهید حتما باید آن را به طور کامل خالی کرده و با مواد نانو یی شست و شو دهید.

نکته

این نکته بسیار مهم بوده و برای جلو گیری از این است که مواد باقی مانده می تواند بوی نا مطبوع ایجاد کند و باعث مشکلات فراوانی شود.

در نهایت می توان تمامی مطالب بالا را این گونه بیان کرد که سرد خانه ها برای نگه داری هر چیزی ساخته شده اند مانند مواد خوراکی و حتی جسد انسان ها.

که این سرد خانه ها انواع مختلفی از نظر دمایی و کاربردی داشته و هر یک برای استفاده محصول خاصی می تواند در نظر گرفته شود.

نکته
نکته

از این که این مطلب را مطالعه کردید بسیار ممنون هستم و امید وارم برای شما کاربردی و مفید باشد.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *