<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

موضوعی که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم سختی آب برج خنک کن و راه جدا سازی سختی آب است. با ما همراه باشید تا به برخی از سوالات شما پاسخ دهیم.

  • سختی آب چیست؟
  • سختی آب در برج خنک کننده چگونه شکل میگیرد؟
  • راه های مقابله با سختی آب چیست؟
  • سختی آب در برج خنک کن از چه موادی تشکیل شده است؟
  • راه جذا سازی سختی آب چگونه است؟

 

سختی آب چیست؟

منظور از آب سخت، آبی است که شامل نمک های معدنی از جمله یون های کلسیم و منیزیم باشد. وجود حجم زیادی از این مواد در آب باعث سختی آب می شود، ولی این امکان فراهم است که با دستگاه سختی گیر، سختی آب را تفکیک کنید.

سختی آب در مصارف خوراکی موجب تغییر مزه آب و در صنعت تاثیر منفی دارد و باعث به وجود آمدن رسوب در دستگاه ها می شود. رسوب حاصل از سختی آب در سیستم های صنعتی و کارخانه ها، از عبور حرارت جلوگیری می کند.

سختی آب در برج خنک کننده چگونه شکل میگیرد؟

کلسیم و منیزیم زیادی که در آبِ برج خنک کننده وجود دارد و مرور زمان باعث جمع شدن مقدار زیادی رسوب می شود که در کارکرد برج خنک کننده اختلال ایجاد می کند.

با فعالیت سیستم خنک کننده و عمل تبخیر آب، مقدار سختی آب در برج خنک کننده بیشتر می شود و در حالی که از افزایش این سختی جلوگیری نشود، عملکرد سیستم پایین آمده و خسارات فراوانی به دستگاه وارد می کند. امکان کنترل و جلوگیری از سختی آب در برج خنک کننده وجود دارد که به آنها اشاره خواهیم کرد.

راه های مقابله با سختی آب چیست؟

برای کنترل سختی آب در برج خنک کننده راهکار های متفاوتی ارائه شده است، اما به صورت کلی فرآیند جلوگیری از سختی آب در برج خنک کننده در بردارنده موارد زیر است:

۱٫     تصفیه

۲٫     به کار گیری فیلتراسیون

۳٫     اضافه کردن مواد شیمیایی

۴٫     نظارت اتوماتیک

۵٫     یونیزه کردن آب

با توجه به نوع آب موجود در برج خنک کننده، یک یا ترکیبی از موارد بالا برای سختی زدایی در سیستم خنک کننده به کار گرفته می شود. برای انجام این کار باید از یک متخصص در این زمینه مشاوره بگیرید تا به جواب درستی در این زمینه برسید.

سختی آب در برج خنک کن از چه موادی تشکیل شده است؟

آلکالینیتی: که موجب تشکیل مواد کربنات کلسیم خواهد شد.

کلراید: باعث خوردگی در فلزات می شود.

املاح‌: عامل تشکیل دهنده ذرات هستند.

آهن: هنگامی که آهن با فسفات مخلوط شود باعث تشکیل رسوب در برج خنک کننده خواهد شد.

مواد آلی : وجود مواد آلی در برج های خنک کننده موجب تشدید میکرو ارگانیسم ها خواهد شد که حضور آنها در آب، رسوب و خوردگی برج خنک کننده را در پی دارد.

سیلیکا : رسوب  همراه ذرات سخت تشکیل می شوند.

سولفات : سولفات نیز مثل کلراید در تشدید خوردگی فلزات تاثیر دارد.

راه جذا سازی سختی آب چگونه است؟

برای جداسازی سختی آب از چند روش زیر استفاده می کنیم

  1. جدا سازی سختی آب با به کار گرفتن یک سختی گیر یا آب شیرین کن (نرم کننده آب)
  2. افزودن مواد شیمیایی که از جذب رسوب جلوگیری کرده و میزان حلالیت نمک موجود در آب را کنترل کند. در این روش از آهک، کربنات سدیم، فسفات سدیم و…. استفاده می شود.
  3. استفاده از سیستم سختی گیر رزینی
  4. و ….

استفاده از دستگاه های رزینی

در سختی آب برج خنک کن و راه جدا سازی سختی آب با مواد شیمیایی میتوان، کلسیم، منیزیم، منگنز، آهن، و… در آب سخت را به مقدار چشم گیری جدا کرد. گفتی است که در این روش جدا سازی، آنیون هایی که در آب وجود دارند از بین نمیروند، حتی تعداد آنها بیشتر می شود.

آنیون ها مخصوصاً کربنات، بی کربنات، سولفات و… مشکلاتی فراتر از سختی آب را به وجود می آورند. با توجه به این مسئله استفاده از دستگاه های رزینی بهترین روش جدا سازی سختی آب است.

در این مقاله سعی کردیم که سختی آب برج خنک کن و راه جدا سازی سختی آب را هرکدام به صورت جداگانه تشریح کنیم.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *