منو

زیست نگار

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

زیست نگار

ما در طراحی این مقاله قصد داریم شما مخاطبان محترم را با زیست نگار آشنا کنیم. با توجه به گستردگی بحث تصفیه آب و فاضلاب، شرکت‌های زیادی از جمله زیست‌نگار، در این زمینه فعالیت می‌کنند.

عموماً کار این شرکت‌هاارائه‌ی خدمات مربوط به تصفیه‌ی آب ، تصفیه‌ی فاضلاب، نصب و راه‌اندازی خطوط انتقال آب و فاضلاب و فروش محصولات مرتبط با این زمینه می‌باشد. در این مقاله به مهم‌ترین زمینه‌های فعالیت این شرکت‌ها در زمینه‌ی آب و فاضلاب می‌پردازیم و رایج‌ترین سؤالات موجود در این مورد را بررسی می‌کنیم:

تصفیه‌ی آب چیست؟

مهم‌ترین دلایل تصفیه‌ ی آب چیست؟

تصفیه ‌ی فاضلاب چیست و چگونه انجام می‌شود؟

مهم‌ترین تأثیرات فاضلاب بر محیط زیست چیست؟

زیست نگار
زیست نگار

تصفیه‌ی آب چیست؟

به هر فرآیندی که باعث می‌شود مواد و آلاینده‌های اضافی آب کاهش و کیفیت آن بهبود پیدا کند، تصفیه‌ی آب گفته می‌شود. تصفیه‌یآب می‌تواند برای کاربردی خاص انجام شود. گاهی هدف از تصفیه‌ی آب،آماده‌سازی آن برای نوشیدن، مصارف خانگی، مصارف کشاورزی و سالم‌سازیآب رودخانه‌ها است. تصفیه‌یآب می‌تواند با روش‌های مختلفی مثل ته‌نشینی، عبور از صافی شنی، ضدعفونی و استفاده از مواد شیمایی صورت بگیرد.

 

مهم‌ترین دلایل تصفیه‌ی آب چیست؟

همان‌طور که گفتیم آب می‌تواند برای مصارف مختلفی در سطوح گوناگون تصفیه شود. معمولاً بالاترین استاندارد مربوط به تصفیه‌یآب ، برای تأمینآب آشامیدنی صورت می‌گیرد. در این فرآیند از روش‌های مختلف ته‌نشینی، استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده و فیلتراسیون استفاده می‌شود.

در مواردی برای استفاده در مصارف کشاورزی، آب باید تا حدی تصفیه شود تا آلاینده‌های موجود در آن به داخل زمین و یا محصول کشاورزی نفوذ نکنند. گاهی نیز در صنایع مختلف، آب پسماند به شدت سمی است و در صورت تخلیه به رودخانه‌ها، می‌تواند باعث ایجاد آلودگی‌های زیست محیطی زیادی شود.

همچنین به منظور حفظ گونه‌های مختلف آبزیان، باید از تخلیه‌ی این آب‌ها به داخل رودخانه‌ها جلوگیری کرد. به همین دلیل در کنار صنایع مختلف، معمولاًسیستم‌های تصفیه‌ی آب نیز وجود دارند تا از مواد سمی موجود در آب کاسته و بعد از آن نسبت به رهاسازی آن در طبیعت و آب رودخانه‌ها اقدام کنند.

مهم‌ترین دلایل تصفیه‌ی آب چیست؟
مهم‌ترین دلایل تصفیه‌ی آب چیست؟

تصفیه‌ی فاضلاب چیست و چگونه انجام می‌شود؟

فاضلاب به آب‌هایی گفته می‌شود که برای مدت زیادی راکد و آلوده به انواع مختلف میکروب‌ها و آلاینده‌هابوده‌اند. این آب‌ها به منظور استفاده‌های گوناگون می‌توانندتصفیه شوند. به هر فرایندی که سموم و مواد مختلف داخل فاضلاب را کاهش دهد، تصفیه‌ی فاضلاب گفته می‌شود. دو روش کلی نیز برای تصفیه‌ی فاضلاب وجود دارد. یکی تصفیه‌ی فیزیکی و دیگری تصفیه‌ی بیولوژیکی نام دارد.

در تصفیه‌ی فیزیکی آب ، مواد و اجسام مختلف موجود در آب گرفته شده و با استفاده از عبور آب از صافی‌های گوناگون، مواد معلق موجود در فاضلاب جدا می‌شوند. گاهی نیز برای این منظور از ته‌نشینی استفاده می‌شود. در مواردی در کنار تصفیه‌ی فیزیکی، مواد شیمایی موجود در آب را نیز تاحد زیادی با استفاده از افزودن ترکیبات مختلف، کاهش می‌دهند.

اما در روش تصفیه‌ی بیولوژیکی، آب را از آلاینده‌ها و باکتری‌های مختلف بیولوژیکی پاک‌سازی می‌کنند تا آن را برای مصارف خانگی و یا ورود مجدد به طبیعت آماده کنند. معمولاً برای تصفیه‌ی فاضلاب خانه‌ها و همچنین صنایع مختلف، باید از روش تصفیه‌ی بیولوژیکی استفاده شود تا آب به کیفیت مطلوب برای بازگشت به چرخه‌ی مصرف و یا طبیعت آماده شود.

تصفیه‌ی فاضلاب چیست و چگونه انجام می‌شود؟
تصفیه‌ی فاضلاب چیست و چگونه انجام می‌شود؟

مهم‌ترین تأثیرات فاضلاب بر محیط زیست چیست؟

فاضلاب‌های صنعتی و خانگی سرشار از مواد سمی و مضر برای طبیعت هستند. این مواد به سادگی می‌توانند وارد آب‌هایرودخانه‌ها و یا آب‌هایزیرزمینی شوند. گاهی نیز از فاضلاب‌های مختلف برای آبیاری زمینه‌ای کشاورزی و یا باغات استفاده می‌شود.

در این میان تمام مواد آلاینده و سمی می‌توانند وارد محیط زیست شده و علاوه بر تأثیرات منفی بر گونه‌های مختلف جانوری و آبزیان، می‌توانند وارد چرخه‌ی غذایی ما انسان‌ها شده و تأثیرات نامطلوبی بر سلامت ما بگذارند. بنابراین تصفیه‌یفاضلاب‌ها امری بسیار حیاتی می‌باشد.

درنهایت از شما سپاسگزاریم که تا انتهای این مقاله ما را همراهی کردید.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  • تماس با ما :
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۲
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۹
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۹۷
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۵۱۴
  • ۰۹۱۲۳۰۳۳۸۶۸
  • ۰۹۱۲۸۸۹۳۷۶۸

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید