<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

در مقاله امروز قصد داریم روش های تصفیه فاضلاب را مود بررسی قرار دهیم.

اصولا در محیط زیست عمل تصفیه طبیعی اتفاق می افتد وسبب کاهش وحذف آلاینده ها می شود. اما این فرآیند گاهی اوقات چندین سال طول می کشد و امری زمان بر است.

در جوامع امروزی و شهرهای بزرگ وپر جمعیت با توجه اینکه فاضلاب زیادی تولید می شود وسبب به وجود آمدن مشکلات بهداشتی فراوانی می گردد ، از طرفی زمین کافی برای تصفیه طبیعی وجود ندارد ، از روش های مصنوعی تصفیه فاضلاب استفاده می کنند.این روش ها در کمترین زمان ممکن عمل تصفیه را انجام می دهند و باعث سرعت بخشیدن به فرآیند تصفیه می شوند.

در ادامه به سوالات مطرح شده در این بخش می پردازیم.

 • تصفیه فاضلاب چیست؟
 • روش های تصفیه فاضلاب کدامند؟

 

تصفیه فاضلاب چیست؟

عمل تصفیه فاضلاب شامل مجموعه روش ها و فرآیند هایی است که باعث کاهش آلودگی آب می شوند و با فرآیند هایی که انجام می دهند آلودگی های آب را به حد استاندارد می رسانند که می توان مجددا از آن استفاده نمود یا در داخل محیط زیست دفن کرد.

فرآیند حذف آلاینده ها از پساب شامل فرآیند های فیزیکی، شیمیایی وبیولوژیکی می شود .در طی این فرآیند ها محصولی به نام فاضلاب نیمه جامد یا همان لجن فاضلاب تولید می گردد که این محصول باید به صورت جداگانه قبل از دفن در محیط زیست یا استفاده تصفیه گردد.

  روش های تصفیه فاضلاب کدامند؟

 1. تصفیه فیزیکی

به مجموعه روش هایی که به واسطه ی خواص فیزیکی و نیروهای فیزیکی برای تصفیه فاضلاب استفاده می شود تصفیه فیزیکی گفته می شود.آشغالگیری، دانه گیری، شناورسازی وته نشینی از جمله فرآیند هایی می باشد

که در این مرحله انجام می گیرد.در مرحله تصفیه اولیه از هیچ گونه ماده شیمیایی استفاده نمی شود.یکی از مهمترین فرآیندهایی که در این نوع از تصفیه اتفاق می افتد، فرآیند ته نشینی یا لای گیری است که باعث جداسازی ذرات سنگین ونامحلول از فاضلاب می گردد وپس از ته نشینی این ذرات ،آب خالص جدا می شود.

تصفیه فیزیکی
تصفیه فیزیکی

عمل هوادهی یکی دیگر از فرآیند های موجود در تصفیه فیزیکی می باشد، که از طریق گردش هوا به وسیله آب ، اکسیژن مورد نیاز فرآیند تصفیه را تامین می کند.

فیلتر کردن روش دیگری برای تصفیه در این مرحله است ،که با استفاده از انواع خاصی از فیلترها ذرات نامحلول وشناور ،همچنین آلاینده های موجود در آب را جدا می کند.

 1. تصفیه بیولوژیکی

در تصفیه بیولوژیکی با استفاده از فرآیندهای بیولوژیکی مختلف مواد آلی(مانند صابون ها،فاضلاب های انسانی، روغن) که در فاضلاب ها وجود دارد تجزیه می شوند.مواد بیولوژیکی از طریق میکروارگانیسم ها، مواد آلی را متابولیزه می کنند.این عمل به سه روش زیر انجام می گیرد:

 • تصفیه بیولوژیکی
  تصفیه بیولوژیکی

  فرآیندهای هوازی

باکتری ها موادآلی موجود در فاضلاب را تجزیه کرده وطی فرآیندی به دی اکسید کربن تبدیل می کنند. این دی اکسید کربن توسط گیاهان ودرختان مصرف می گردد وموجب تولید اکسیژن می شود.فرآیند هایی که در این قسمت انجام می شوند عبارت اند از:لجن فعال، هوادهی گسترده،SBR ،MBR،  MBBR.

 

 • فرآیندهای بی هوازی

در این قسمت با استفاده از عمل تخمیر، تخمیرفاضلاب ها را انجام می دهند.

 • کمپوست

این روش که یک روش هوازی است، با مخلوط نمودن فاضلاب با خاک اره ویا منابع کربن عمل تصفیه فاضلاب و ازبین بردن آلاینده ها را انجام می دهد.

به طور کلی می توان گفت در تصفیه بیولوژیکی مواد جامد از فاضلاب جدا می شوند ومواد مغذی مانند نیتروژن وفسفر همچنان باقی می ماند.

 

 1. تصفیه شیمیایی

به فرآیندهای که با استفاده از مواد شیمیایی و واکنش های شیمیایی سبب تصفیه فاضلاب می شوند، تصفیه شیمیایی می گویند.در این مرحله با استفاده از کلر باکتری ها را ازبین می برند .خنثی سازی عملی است که در انتهای این مرحله جهت رساندن آب به PH 7که PHطبیعی آب است انجام می شود.

 

 1. تصفیه لجن

این نوع از تجزیه باعث جداسازی جامد از مایع می گردد، به این صورت که طی عملیاتی کمترین رطوبت باقی مانده در فاز جامد وحداقل ذرات جامدی که درآب باقی مانده اند جدا می شوند.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *