<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

عرض سلام و وقت بخیر دارم خدمت همه مهندسین و علاقه مندان به علم سیالات، امروز با بررسی مبحث روش تصفیه آب و فاضلاب در خدمت شما عزیزان هستیم و می خواهیم در ادامه به سوالات زیر بپردازیم :

در دامه به سوالات زیر پاسخ می دهیم

نام دیگر فاضلاب چیست و از نظر نوع و قابیلت تصفیه پذیری به چند گروه تقسیم می شوند ؟

گند آب بیمارستانی چیست و دارای چه مواد تشکیل دهنده ای می باشد ؟

چه راه هایی برای تصفیه فاضلاب وجود دارد ؟

 

فاضلاب چیست ؟

در صنایع مختلف فاضلاب تعریف های متفاوتی دارد اما در کل می توان گفت که : فاضلاب به پس ماند حاصل از ترکیب آب و مواد مختلف دیگر گفته می شود. فاضلاب ها را می توان بر طبق نوع، گاز، بو، مواد تشکیل دهنده، قابلیت تصفیه پذیری و … می توان به دسته ها و گروه های مختلف تقسیم کرد.

فاضلاب چیست ؟
فاضلاب چیست ؟

نام دیگر فاضلاب چیست و از نظر نوع و قابیلت تصفیه پذیری به چند گروه تقسیم می شوند ؟

فاضلاب را با اسم های دیگری مانند گند آب و پس آب نیز می شناسند. فاضلاب از نظر نوع به دسته های زیر تقسیم می شود:

  • گند آب خانگی
  • گند آب صنعتی
  • گند آب بیمارستانی

و از نظر تصفیه پذیری به :

  • تصفیه شونده با قابلیت استفاده در مصارف عمومی( خاکستری)
  • تصفیه شونده با قابلیت استفاده در مصارف صنعتی
  • بدون قابلیت بازگشت به چرخه تولید و مصرف تقسیم می شود.

 

گند آب بیمارستانی چیست و دارای چه مواد تشکیل دهنده ای می باشد ؟

یکی از خطرنک ترین گند آب ها، گند آب حاصل از مسصارف بهداشتی و بیمارستانی می باشد که بعد از گذراندن مراحل تصفیه لجن حاصل از آن به کوره های زباله سوزی برده شده و سوزانده می شود

سپس آب تصفیه شده آن برای مصارف خاص صنعتی مانند استفاده در پتروشیمی ها و صنایع ذوب آهن مورد استفاده قرار می گیرد، توجه ب هاین نکته امری مهم می باشد که به هیچ عنوان از آب تصفیه شده حاصل از تصفیه پس آب های بیمارستانی را نباید در صنایع لبنی، خوراکی و بهداشتی مورد استفاده قرار داد.

چه راه هایی برای تصفیه فاضلاب وجود دارد ؟

صرف به کار بردن صفت فاضلاب نمی توان همه فاضللاب ها را در یک دسته قرار داد و برای تصفیه همه آن ها از یک راه و روش استفاده کرد.  تصفیه گند آب های صنعتی را به دلیل دارا بودن مواد سنگین و با قابلیت گسترش آلودگی عموما در تصفیه خانه های بتنی پالایش می کنند.

چه راه هایی برای تصفیه فاضلاب وجود دارد ؟
چه راه هایی برای تصفیه فاضلاب وجود دارد ؟

برای پالایش فاضلاب های خانگی در کشور های پیشرفته از دو تصفیه خانه متفاوت استفاده می کنند. یعنی فاضلاب های بدست آمده از آشپزی و استهمام در یک تصفیه خانه مورد پالایش قرار می گیرند و گند آب های فاضلاب های بدست آمده از سرویس بهداشتی در تصفیه خانه ای دیگر پالایش می شوند.  دلیل این تقسیم مواد تشکیل دهنده فاضلاب است

زیرا از پس آب آشپزخانه می توان دوباره استفاده کرد اما از پالایش پس آب های سرویس بهداشتی نمی شود در مصارف خانگی و عمومی استفاده کرد و باید بعد از تصفیه به بخش صنعت انتقال داده شود. تصفیه فاضلاب های خانگی عموما به روش فیزیکی و بیولوژیکی انجام می شود و به ندرت پیش می آید که از تزریق مواد پتروشیمی به درون این مخازن استفاده کرد.

گند آب های بیمارستانی مراحل تصفیه خاص به خود را دارند و برای پالایش آن ها به لجن حاصله نور فرابنش می تابانند تا میکروب زدایی انجام شود و برای تصفیه آب آن مواد شیمیایی خاصی را به درون مخازن آن تزریق می کنند.

یکی از راه هایی که برای تصفیه فاضلاب های صنعتی وجود دارد استفاده از صافی های چکنده می باشد زیرا از دقت بالای برای تصفیه هوازی ذرات معلق درون پس آب مربوطه برخوردار است.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *