<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

با موضوع دیگ بخار در خدمت شما هستم. امیدوارم که این مطلب برای شما مفید باشد.

تاریخچه

مخترع دیگ بخار جیمز وات اسکاتلندی بود که با اختراع آن یکی از تحولات مهم را در انقلاب صنعتی رقم زد. به علت هزینه زیاد ساخت آن در گذشته او با تاجری به نام بولتون تصمیم به تاسیس شرکتی گرفتند و توانتند تعداد زیادی دیگ ساخته و بفروشند و از این راه به ثروت فراوانی برسند.

دیگ بخار چیست

دیگ بخار یا بویلر مخزنی است که بخار آب در آن به منظور استفاده های مختلف به وسیله‌ی گرمای تولیدی توسط احتراق ساخته می شود.

سال ها حتی قرن ها از دیگ های بخار برای تولید انرژی استفاده شده است. موتور تولید انرژی برای گرم کردن با یک راه اندازی راحت از ترکیب آب و گرما برای تولید بخار تحت فشار استفاده می‌کند. دیگ بخار انواع مختلفی دارد که هرکدام برای اهداف متفاوتی ساخته و استفاده می شود.

راه‌اندازی دیگ بخار

دیگ بخار عملکرد سختی ندارد و در اغلب دیگ ها یکسان است به این صورت که یک المنت باعث ایجاد حرارت بالا می شود و آب را به جوش میاورد و بخاری تولید می کند که در قسمتی از تانک به نام گنبد نگه داشته می‌شود و این عمل باعث ایجاد فشار زیاد و تولید انرژی می شود. این روند کلی کار دیگ است که با کمی تغییر در آن انواع مختلفی از دیگ ها مانند فوق گرم  به وجود می‌آید.

کاربرد بویلر

یکی از مهم ترین وسایل تولید گرما بویلر است و در صنایع مختلفی چون پتروشیمی، نفت، صنایع غذایی، صنعت نساجی، ساخت یونولیت، ساخت بتن، پرورش قارچ و خیلی از صنایع دیگر به کار برده می شود.

قطعات اصلی دیگ بخار شامل بدنه ی اصلی یا همان شل، شبکه ها، آتشخانه، لوله دود و شاسی می شود.

انواع دیگ بخار

۱-دیگ بخار لوله آبی: که دارای لوله هایی است که داخل آن بخار آب و روی سطح خارجی آن گاز داغ جریان دارد. از مزایای لوله آبی این است که ظرفیت بویلر را میتوان افزایش داد.

۲-دیگ بخار لوله آتشی: این دیگ ها شامل بدنه، لوله های عقب و جلو و اتاقک برگشت هستند.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *