منو

دستگاه کلرزنی آب آشامیدنی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

دستگاه کلرزنی آب آشامیدنی

دستگاه کلرزنی آب آشامیدنی
دستگاه کلرزنی آب آشامیدنی

درمقاله امروز می خواهیم موضوع دستگاه کلرزنی آب آشامیدنی را مورد بررسی قرار دهیم وبه اهمیت وجایگاه این دستگاه در سیستم های تصفیه آب بپردازیم.

معمولا در صنعت آب وفاضلاب برای از بین بردن میکروارگانیزم های بیماری زا وسایر مواد شیمیایی موجود در آب از کلر وروش کلر زنی استفاده می کنند ویکی از بهترین ومقرون به صرفه ترین روش های گند زدایی آب می باشد که در صنعت استفاده فراوانی دارد.کلرزنی ارزانترین روش گند زدایی محسوب می شود که به صورت کلر زنی مایع وگاز در تصفیه خانه ها انجام می شود.

در ادامه به سوالات درج شده در این بخش پاسخ خواهیم داد.

 • کلرزنی چیست؟
 • چگونه مخازن آب را کلرزنی می کنند؟
 • کلرزنی آب آشامیدنی چه مضراتی دارد؟
 • معمولا در کلرزنی آب آشامیدنی از کدام ترکیبات کلر استفاده می شود؟

کلرزنی چیست؟

در تمامی آب های موجود برروی کره زمین میکروارگانیسم ها یا همان موجودات زنده میکروسکوپی وجود دارند.این میکروارگانیسم ها معمولا به صورت طبیعی در آب وجود دارند ویا از طریق فعالیت های انسانی،پساب ها وصنایع وارد آب می شوند وموجب آلودگی آب می گردند.در بین این موجودات میکروسکوپی گروهی وجود دارند که خطر بزرگی برای سلامتی انسان محسوب می شوند و پاتوژن نام دارند.

درصورتی که فردی از آب الوده به پاتوژن ها را استفاده نماید احتمال مبتلا شدن به اسهال وسایر بیماری های ویروسی موجود در آب وجود دارد ، به همین جهت از کلر زنی برای از بین بردن میکروارگانیسم ها استفاده می شود .

کلر مورد نیازبرای حذف این پاتوژن ها طی فرآیندی به نام کلرینگ به آب افزوده می شود که موجب کشته ویا غیر فعال شدن این موجودات می شود.توجه داشته باشید که کلرنیز به عنوان یک گندزدای قوی نمی تواند تمامی این میکروارگانیسم ها به طور کامل حذف نماید.بیشترین تاثیر کلر زنی برروی باکتری ها می باشد.

کلرزنی چیست؟
کلرزنی چیست؟

چگونه مخازن آب را کلرزنی می کنند؟

برای کلرینه نمودن آب مخازن باید شرایطی را فراهم نمود وموارد لازم برای کلرزنی اصولی را رعایت کرد به این صورت که به عنوان اولین قدم حجم مخزن آب باید به طور دقیق مشخص باشد،به ازای هر ۱۰۰۰لیتر آبی که در داخل مخزن وجود دارد باید حدودا ۳تا۵ گرم پرکلرین به آن بیافزایند.

عمل کلرینه نمودن آب مخازن به دوصورت امکان پذیر می باشد: روش دستی و روش مکانیکی

در روش دستی باید بسیار دقت نمود که کلر زنی به درستی انجام شود وپس از افزودن مقدار مناسب کلر به آب مخزن باید با استفاده از همزن آن را کاملا به هم زد.سپس نیم ساعت بعد میزان کیفیت آب واملاح آن را باید مورد آزمایش قرارداد تادرصورتی که آب همه ی شرایط استاندارد را داشت قابل مصرف می باشد.توجه کنید که نتیجه حاصل از کلر سنجی در نقاط مختلط خط شبکه باید مناسب باشد.

کلرزنی آب آشامیدنی چه مضراتی دارد؟

کلرزنی آب آشامیدنی چه مضراتی دارد؟
کلرزنی آب آشامیدنی چه مضراتی دارد؟

امروزه معمولا برای گندزدایی آب از روش کلر زنی استفاده می کنند که مضرات زیادی دارد.زیرا ترکیبات کلر لازم برای این فرآیند سمی وآلاینده می باشند، حال اگر از این ترکیبات کلردار در آبی که الوده به فنل می باشد افزوده شود موجب تولید ترکیبات سمی می شود که بو وطعم ناخوشایندی خواهند داشت.

همچنین در مواردی که آب آلوده به مواد آلی می باشد در صورتی که عمل کلرزنی را برای گندزدایی آب بکار ببرند  ماده خطرناک کلروفرم تولید می شود که بسیار مضر وسرطان زاست به طوری یکی از اصلی ترین دلایل افزایش سرطان کبد در انسان ها می باشد.

همین مضرات کلر وکلرزنی باعث شده است که جدیدا از ازن یادی اکسید کلر استفاده می کنند تا عمل گندزدایی آب به خوبی انجام شود زیرا این ترکیبات نمی توانند در اثر واکنشات کلروفرم تولید نمایند.

معمولا در کلرزنی آب آشامیدنی از کدام ترکیبات کلر استفاده می شود؟

 • گازکلر
 • پرکلرین
 • کلرامین
 • دی اکسید کلر

 

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
 • تماس با ما :
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۲
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۹
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۹۷
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۵۱۴
 • ۰۹۱۲۳۰۳۳۸۶۸
 • ۰۹۱۲۸۸۹۳۷۶۸

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید