منو

تفاوت برج خنک‌کننده آزمایشگاهی و صنعتی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

تفاوت برج خنک‌کننده آزمایشگاهی و صنعتی

در این مقاله قصد داریم تا مهم‌ترین تفاوت برج خنک‌کننده‌ی آزمایشگاهی و صنعتی را بررسی کنیم. برج‌های خنک‌کننده به تجهیزاتی گفته می‌شود که در مکان‌های مختلف مثل صنایع، رستوران‌ها، آزمایشگاه‌ها و ادارات مختلف برای خنک کردن تجهیزات و یا تهویه‌ی هوا استفاده می‌شوند.

در این مقاله به سؤالات زیر پیرامون برج‌های خنک‌کننده پاسخ می‌دهیم:

برج خنک‌کننده چیست و چه کاربردی دارد؟

برج خنک‌کننده‌ی صنعتی چیست؟

مهم‌ترین اجزای برج خنک‌کننده‌ی صنعتی چیست‌اند؟

برج خنک‌کننده‌ی آزمایشگاهی چیست؟

در ادامه‌ی این مطلب با ما همراه باشید.

تفاوت برج خنک‌کننده آزمایشگاهی و صنعتی
تفاوت برج خنک‌کننده آزمایشگاهی و صنعتی

برج خنک‌کننده چیست و چه کاربردی دارد؟

برج‌های خنک‌کننده یکی از مهم‌ترین اجزای موجود در سیستم‌های خنک‌کننده‌ی صنایع و یا سیستم‌های تهویه‌ی هوای ساختمان‌ها هستند. برج‌های خنک‌کننده بسته به نوع کاربرد، عملکرد و یا جنس بدنه می‌توانند انواع مختلفی داشته باشند. اما اکثر این برج‌ها از جهات مختلفی شبیه به یکدیگر عمل می‌کنند. در واقع برج‌های خنک‌کننده برای خنک کردن آب مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آبی که در سیستم‌های تهویه و یا کارخانه‌های مختلف برای خنک کردن سیستم مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حین گردش در سیستم، داغ شده و باید به نحوی گرمای آن گرفته شود تا دوباره به چرخه‌ی خنک کردن سیستم باز گردد.

در این موارد آب داغ شده، از طریق لوله‌کشی به سمت برج‌های خنک‌کننده هدایت می‌شود. در پایین برج، یک پمپ قرار دارد که آب را از پایین برج به سمت بالا پمپ می‌کند. هنگامی که آب به بالای برج می‌رسد، از بالا به آرامی رها می‌شود. آب در مسیری که از بالای برج به پایین می‌ریزد، در اثر برخورد با هوا گرمای خود را از دست می‌دهد.

در این مسیر صفحه‌های مشبکی وجود دارند که آب در عبور از آن‌هاپخش ‌شده و به قطرات ریز تبدیل می‌شود. این امر به خنک کردن آب کمک می‌کند. در نهایت آب به پایین برج می‌رسد و در آنجا در یک حوضچه جمع‌آوری می‌شود تا دوباره توسط لوله‌کشی به سیستم اصلی برای خنک کردن باز گردد. در این میان هوای داخل برج نیز که گرم شده، از طریق فن‌های تعبیه شده در بالای برج به سمت بیرون هدایت می‌شود و هوای تازه از طریق منافذ وجود در دیواره‌های برج وارد می‌شود.

برج خنک‌کننده چیست و چه کاربردی دارد؟
برج خنک‌کننده چیست و چه کاربردی دارد؟

برج خنک‌کننده‌ی صنعتی چیست؟

برج‌های خنک‌کننده‌ی صنعتی در واقع همان‌طور که گفتیم برای خنک کردن سیستم‌های کوچک و بزرگ در کارخانه‌ها و پالایشگاه‌ها و یا حتی کارگاه‌های کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرند. در واقع سیستم‌های گوناگون در اثر استفاده از سوخت‌های مختلف و یا هرگونه فعالیت دیگری، داغ شده و باید گرمای آن‌ها گرفته شود.

برای این منظور اطراف سیستم‌های مختلف لوله‌کشی شده و آب به طور مداوم در آن‌ها جریان دارد تا گرمای آن را بگیرد. بعد از این آب به برج‌های خنک‌کننده‌ی صنعتی هدایت می‌شود تا خنک شود. برج‌های خنک‌کننده‌ی صنعتی از سایر انواع برج‌های خنک‌کننده، بزرگ ‌تر بوده و حجم بیشتری از آب را در شبانه ‌روز خنک می‌کنند.

مهم‌ترین اجزای برج خنک‌کننده‌ی صنعتی چیست‌اند؟

بدنه‌ی اصلی برجخنک‌کننده

فن‌های تهویه‌ی هوای برجخنک‌کننده

حوضچه‌ ی جمع‌آوری آب

پمپ آب

شبکه‌ی مشبک پخش‌کننده‌ی آب

قطره گیر (صفحاتی که در برج خنک‌کننده برای جلوگیری از پخش شدن آب استفاده می‌شوند.)

سیستم لوله‌کشی

شیرهای تخلیه

سایر دستگاه‌های الکتریکی

برج خنک‌کننده‌ی آزمایشگاهی چیست؟

این نوع از برج‌های خنک‌کننده به‌منظور انجام تحقیقات آزمایشگاهی ساخته می‌شوند. با توجه به اینکه عملکرد دقیق برج‌های خنک‌کننده اهمیت به سزایی در بالا بردن راندمان صنایع و پایین آوردن انرژی مصرفی دارد، بنابراین در آزمایشگاه‌های مختلف، نمونه‌های آزمایشگاهی برج‌های خنک‌کننده را موردبررسی قرار می‌دهند تا با شبیه‌سازی عملکرد اصلی برج‌های خنک‌کننده، پارامترهای مختلف مانند دمای آب ورودی و خروجی، میزان برق مصرفی، تلفات حرارت و سایر موارد را به‌دقت اندازه‌گیری کنند و در طراحی و ساخت برج‌های خنک‌کننده مدنظر قرار دهند.

از اینکه تا پایان این مقاله ما را همراهی کردید، سپاسگزاریم.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  • تماس با ما :
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۲
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۹
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۹۷
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۵۱۴
  • ۰۹۱۲۳۰۳۳۸۶۸
  • ۰۹۱۲۸۸۹۳۷۶۸

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید