<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

تصفیه فضلاب به روشmbr

تصفیه فضلاب به روشmbr
تصفیه فضلاب به روشmbr

این مقاله یکسری توضیحات مختصری در آن داده شده است که می تواند به سوالات پرسیده شده در زمینه تصفیه فاضلاب به روش ممبرانی پاسخ صحیحی بدهد .

فرايند تصفیه فاضلاب  MBR يك سيستم تصفيه فاضلاب ساختار یافته می باشد . كه از آمیخته شدن فرايند تصفيه بيولوژيكي (لجن فعال )با يك سيستم ممبراني غوطه ور شده  بوجود آمده است .

اين فرايند با مخلوط شدن واحدهاي ته نشيني (شفاف سازی )،هوادهي وفيلتراسيون در راكتور،استقرار یافته فرايندهاي تصفيه  فاضلاب متعارف (لجن فعال متعارف ) شده و يك سيستم راحت وتاثیرگذار را بوجود آورده است كه قیمت هاي سرمايه گذاري ابتدایی وقیمت هاي سهیم بودن سيستم را کمتر می کند.

در اين فرايند با استقرار یافتن واحد ته نشيني ثقلي با سيستم تصفیه ممبراني ، منفعت های زيادي از جمله پايداري در سهیم بودن، كمتر شدن  توليد لجن مازاد و كيفيت خیلی بالاتر پس مانده  خروجي بدست مي آيد به همین خاطر اين سيستم ، فرآيند صحیحی است كه مي تواند در چهار چوب وسيعي براي سيستم هاي استفاده دوباره از پس مانده های  تصفيه شده در تصفيه فاضلابهاي شهري وصنعتي بکار گیریشود .

سوالات:

  • فرآيند لجن فعال بدون استفاده ازمخزن ته نشيني چگونه است؟
  • رشته خالي تقويت شده (محكم شده ) چیست؟
  • خصوصيات مدول هاي ممبراني

 

 

فرآيند لجن فعال بدون استفاده ازمخزن ته نشيني یا تلمبار شده

فرآيند تصفیه فاضلاب  MBR  يك فرآيند لجن فعال رشد در حال حرکت است كه با يك سيستم ممبران ( گاها ازنوع ممبران هاي رشته اي تو خالي Hollow fiber يا نوع لوله اي (Tubular) ترکیب شده است .در اين فرآيند، سيستم ممبراني نقش واحد ته نشيني (شفاف سازی) در جداسازي جامدات در حال حرکت در سيستم لجن متعارف را برعهده خود گرفته است  .

در فرآيند تصفیه فاضلاب MBR  گاها ممبران ها به شکل غوطه ور در واحد هوادهي قرار گرفته و صورت مستقيم با فاضلاب ومايع مخلوط (Mixed Liquor) در ارتباط مي باشند.

در اين فرآيند با کمک از پمپ مكش ،با صرف مقدارانرژي كم، خلا بوجود آمده  كه استخراج پس مانده تصفيه شده از داخل ممبران ها به بيرون را متعاقب است .

به جز براين در اين فرآيند تصفیه فاضلاب ، یک خورده هوا نيز از كف واحد هوادهي به اين واحد اضافه مي شود تا سطح خارجي رشته هاي ممبراني را پاک کرده وجامدات پذيرفته نشدهبه واسطه ی ممبران ها را از سطح ممبران ها جابجا کند. لجن مازاد در اين فرآيند نيز گاها بطور مستقيم از واحد هوادهي به خارج پمپ میرود.

آشنايي با ممبران / مدولMembrane/ Module 

  • رشته خالي تقويت شده

يك رشته (ميكروتيوپ ) حالت گرفته  شده ممبراني كه به شکل غوطه ور شده در فاضلاب قرار مي گيرد،با امكان فيلتراسيون ذرات ميكروبها ويروس ها وباكتريها ، ساختارپر منفذ  را بوجود آورده است  كه ااجازه ایجاد کردن  پس مانده با كيفيت خیلی بالاتری را فراهم کند و مي تواند براي تصفيه فاضلاب سيستم کاملا بجا باشد.

  • مقاومت مكانيكي خیلی بالاي ممبران

هرچند امكان تخريب سطح ممبران ها در اثر تاثيرات فيزيكي واصطكاك بين رشته هاي ممبران ها در اثر هوادهي وجود دارد . اما تقويت ممبران و محكم نمودن از شكست آنها تحت شرايط هوادهي زياد جلوگيري مي كند. لازم به ذكـر است تقويـت ممبـران ها با محـكم نـمودن ممبران هاي رشته اي از دوطرف وسـاخت مــدول هاي ممبراني حاصـل مي شود.

  • تراواني خیلی خوب ممبران

ساختار اسفنجي با پرمنفذ زياد لايه هاي شاخه اي ممبران  ، با توان انتخاب کردن زیاد در خارج شدن ذرات خیلی ريز ،تراواني وقابليت تاثیر خیلی خوبي براي ممبران ایجاد کرده كه منفعت های بسیاری  را متعاقب است .

  • خصوصيات مدول هاي ممبراني

هر مدول از ممبران حاوی ساختاري از چند شاخه توخالي ممبران است كه جهت فيلتراسيون درون آنها از خارج به داخل قرار گرفته است . به جز اين هر مدول از اين ممبران ها حاوی گروهي از شاخه هاي توخالي است كه درون يك قاب مستطيلي قرار دارد .

دو انتهاي هر يك از فيبرهاي شاخه اي ممبراني به بالا و پايين هدرها (Headers )وصل شده است . هر هدر حاوی يك لايه رزين پر منفذ است كه شاخه ها به منظور اينكه محتوای آن ها  به شبکه های جمع آوري آبهاي نفوذي وصل می شود ، در آنجا با یکدیگر رو در رو  مي شوند.

هر مدول ممبراني حاوی صدها شاخه ممبران هم اندازه می باشد. كه بصورت عمودي میان دو هدر و تيرحائل قراردارد . چند مدول ممبران اسمبل شده با هدر مشترك در فريم هاي متفاوت داخل واحد هوادهي در فرآيند MBR  نصب شده است .در جدول يك برخي خصوصيات بعضي از انواع ممبران هاي شاخه هاي درون خالي ارائه شده است.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *