<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

همانطور که می دانید کشور ما با مشکل کم آبی،مواجه است ما قصد داریم شمارا با فرآیندهای پیشرفته  جهان که حاوی خروجی دستشویی، استحمام، شستشوی ظروف و البسه می باشند آشنا کنیم که بسیار قابل توجه می باشد .در ادامه ی این مطلب می خواهیم در مورد تصفیه فاضلاب خانگی را برای شما صحبت کنیم و یکسری اطلاعات در این زمینه را در اختیارتان بگذاریم .

حال در این مقاله می خواهیم به سوالات پرسیده شده در این زمینه پاسخ دهیم :

 

  • متعادل ساز چیست؟
  • مخزن هوادهی را شرح دهید.
  • ته نشینی چیست؟.
  • روش تخلیه پس مانده های تصفیه را شرح دهید .

 

 

راکتور ناپیوسته پی در پی یکی از فرآیندهای لجن فعال در تصفیه فاضلاب است

که به اصطلاح  مخفف SBR طبق گفته ها از راکتور های SBR در تصفیه فاضلاب بهداشتی انسانی، خروجی فاضلاب های فرآیند های بیهوازی، تصفیه فاضلاب خانگی قابل استفاده می باشد . خروجی تصفیه شده از راکتور SBR به منظور تخلیه به آب های سطحی ،در آبیاری فضای سبز و کشاورزی ،  فلاش تانک ها قابل استفاده می باشد .

 

روشهای تصفیه فاضلاب

قوانین به کار گرفته شده در تصفیه فاضلاب و آب‌های کثیف برپایه ی جداسازی مواد کثیف از فاضلاب می‌باشد. بر این اساس با توجه به نوع آلاینده، الودگی‌های پس مانده می‌توانند

روشهای تصفیه فاضلاب

  • روشهای تصفیه فاضلابفیزیکی : رنگ، درجه حرارت، مواد متحرک، کف و مواد رادیواکتیو.

 

  • شیمیایی : موادهای آلی ومواد های معدنی.

 

  • بیولوژیکی : باکتری‌ و ویروس‌.

 

  • فیزیولوژیکی : طعم و بو و به شکل محلول و نامحلول است.

 

پس ازمشخص شدن  حالت آلودگی فاضلاب، مرحله شناسایی و شناخت انواع راه های تصفیه درست ومتناسب با فاضلاب است . راه های تصفیه فاضلاب خیلی زیاد و مختلف هستند اما همه ی راه های تصفیه حاوی چهار مرحله برای از بین بردن آلاینده‌ها هستند که در ادامه بطور مختصر شرح میدهیم .

 

 متعادلساز

برای ایجاد یک دست سازی جریان های  ورودی به سیستم و بیشتر شدن  تولید و استحقاق اعتماد در فرآیند ها و واحد های تصفیه واینکه  وجود سیستم های  خنثی سازی در اوایل  تصفیه خانه واجب . پر اهمیت است. از سوی دیگر وجود سیستم متعادلساز به کمتر شدن  حجم واحد های آتی تصفیه استعانت می نماید . طراحی این واحد بر پایه ی اندازه ی فاضلاب و مقیاس نوسانات آن درطول شبانه روز انجام می پذیرد ..

 

 مخزن هوادهی

عکس العمل های های بیولوژیکی تحت نظر در تصفیه فاضلاب به طریق لجن فعال هوادهی  وسیعی در مخزن های  هوادهی ایجاد می شود . میکروارگانیسم های مصرف کننده مواد آلی در این مدل از نوع هوازی هستند و همانطور  که اکسیژن مورد نیاز این میکروارگانیسم ها در فاضلاب موجود نیست ، بر این اساس  به یک سیستم هوادهی نیاز می باشد که اکسیزن مورد نیاز را برای ما تامین کند .

عملکرد دیگر سیستم هوادهی به وجود آوردن تلفیق کافی در مخزن های هوادهیبرای ایجاد  بالا بردن راندمان تصفیه می باشد. تجهیزات مورد استفاده درمخزن  های هوادهی حاوی : هواده ها، لوله کشی های سیستم های هوادهی و دیفیوزرها می باشند ..

 

تلمبار شدن یا ته نشینی

بعد  از هوادهی در مخزن هوادهی، سیستم هایی که هوادهی  می کنند خاموش می شوند و در طی مدت زمانی مناسب تلمبار های بیولوژیکی و جامدات متحرک در فاضلاب رسوب می کنند.  در راکتورهای SBR مخزن های هوادهی و ته نشینی یکی است .

شفاف  سازهای سیستم های لجن فعال حتما بایدهر دو هدف را دنبال کنند، ابتدا برای مطابقت با استانداردهای پس مانده های خروجی باید به اندازه کافی  شفاف باشد، دوم اینکه  جامدات بیولوژیکی باید حتما  برای به حداکثر رساندن مقیاس لجن غلیظ شوند. واحد تلمبار شدن در تصفیه فاضلاب خانگی  واجب است ..

 

تخلیه پس مانده های تصفیه شده

در این بخش بعد از تلمبار شدن  متکامل توده ها بیولوژیکی و جامدات متحرک  در فاضلاب ها در طول زمان ماند از قبل تعیین شده، شیر خروجی باز و پس مانده های تصفیه شده از مخزن خارج می شوند . این پس مانده های  تصفیه شده طبق استانداردهای محیط زیست می باشند  و می توان در آبیاری فضای سبز و کشاورزی و فلاش تانک ها ار آن ها استفاده کرد ..

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *