<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

تصفیه فاضلاب اکسیژن محلول

در این مقاله به موضوع تصفیه فاضلاب اکسیژن محلول می پردازیم:

اکسیژن محلول: تعیین مقدار اکسیژن محلول در فاضلاب ها بسیار مهم است. زیرا برای تجزیه ی بیولوژی به اکسیژن موجود در آب نیاز دارد. برای مطالعه ی آلودگی آب ها و کنترل جریان تصفیه ی فاضلاب این آزمایش ضروری است.

همچنین اندازه گیری این پارامتر هم مهم است. اغلب در مراحل هوازی مقدار اکسیژن محلول در مخزن هوادهی نزدیک به ۲ میلی گرم بر لیتر است.

PH: تعیین مقدار اکسیژن محلول در مراحل تصفیه ی بیولوژیکی مهم است. زیرا میکرو ارگانیسم ها  در اطراف ۵/۶ تا ۸ بیشترین کارکرد را دارد و به دور از این ناحیه فعالیت آن ها کند و یا متوقف می شود.

دما: دمای فاضلاب تعیین کننده ی حرارتیست که در آن موجود است. اغلب دمای فاضلاب کمی گرم تر از دمای آب است، به دلیل اینکه بالا رفتن ناگهانی دمای فاضلاب وارد شده به تصفیه خانه، نمایانگر ورود فاضلاب های صنعتی به شبکه می باشد و کمبود ناگهانی دما بیانگر ورود فاضلاب های سطحی یا نفوذی است.

دمای فاضلاب ورودی نباید از ۵۰ تا ۶۰ سانتی متر بیشتر شود. زیرا میکرو ارگانیسم ها در این دما خنثی می شود البته چنین دمایی را در تصفیه خانه نخواهیم داشت.

تصفیه فاضلاب اکسیژن محلول
تصفیه فاضلاب اکسیژن محلول

حال میخواهیم به سوالات زیر راجب تصفیه فاضلاب اکسیژن محلول پاسخ دهیم:

  • عوامل موثر در نسبت F/m را بنویسید؟
  • حلالیت اکسیژن محلول در آب نشان دهنده ی چیست؟
  • اهمیت اکسیژن محلول در آب به چه عواملی بستگی دارد؟

 

عوامل موثر در نسبت F/m را بنویسید؟

روزانه، Q سرعت جریان پسماند طبق میلیون گالون(MGD)

BOD مقدار اکسیژن بیوشیمیایی پس از ۵ روز (mg/lit)

MLSS گستره ی ذرات جامد پراکنده مخلوط در مایع (mg/lit)

۷ حجم تانک هوادهی (طبق گالون)

حلالیت اکسیژن محلول در آب نشان دهنده ی چیست؟

اکسیژن از آن دسته گازهاییست که با آب واکنش نمی دهد. به همین دلیل مقدار حلالیت آن تابعی از قانون هنری است. در واقع انحلال اکسیژن در آب، وابسته به فشار کوچکی از آن است. حداکثر میزان حلالیت آن در اطراف دریا و حداقل آن در ارتفاعات و بلندی ها است. بعلاوه انحلال گاز اکسیژن در آب وابسته به دماست و با بیشتر شدن دما مقدار محلولیت اکسیژن در آب کم می شود.

اهمیت اکسیژن محلول در آب به چه عواملی بستگی دارد؟

در مبحث تصفیه فاضلاب به شکل بیولوژیکی برای کارکرد میکرو ارگانیسم های هوازی نیاز به اکسیژن دارد.آزمایش تعیین مقدار DO به عنوان آزمایش مقدماتی برای اندازه گیری BOD طرح می شود. میزان کاهش آب به مقدار DO موجود در آن، بستگی دارد.

حذف اکسیژن محلول از آب:

حذف کردن از آب را اغلب تجزیه هوازدایی می گویند که از طریق روش های فیزیکی و شیمیایی آن را انجام می دهند. روش فیزیکی از دستگاهی استفاده می کنند که از طریق جریان مخالف آب و بخار داغ، اکسیژن را از آب بیرون می کند. بعد از اینکه این روش انجام شد برای کامل کردن این عملیات از روش دیگر که همان روش شیمیایی است استفاده می کنیم که خود نیز از سه طریق صورت می پذیرد:

  • اضافه کردن سولفیت سدیم
  • اضافه کردن هیدرازین
  • استفاده از گاز در محیط قلیایی

 

عوامل مداخله کننده:

در اندازه گیری مقدار DO عواملی وجود دارند که در نتیجه واکنش تاثیر منفی می گذارد. املاح آهن، مواد آلی، مواد معلق، دی اکسید سولفور، کلر باقی مانده، کروم، سیاناید، شامل این عوامل می باشد.

 

یک روش اندازه گیری اکسیژن

 روش استفاده از الکترود غشایی:

یک روش برای اندازه گیری حجم بر اساس خاصیت اکسیدکنندگی DO روش یدومتری است. کارکرد الکترودهای غشایی به اندازه ی نفوذ اکسیژن مولوکلی از غشا استفاده می شود.

انتخاب این روش کار به عوامل مداخله کننده دقت و صدق مورد نظر در بعضی اوقات سادگی و دیگر نیازها بستگی دارد.

یک روش اندازه گیری اکسیژن
یک روش اندازه گیری اکسیژن
مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *