<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

تصفیه خانه های فاضلاب در ایران

در این مقاله قصد داریم که مختصری در مورد تصفیه خانه های فاضلاب در ایران بپردازیم ، امیدواریم که این مطلب مورد توجه و عنایت شما دوستداران علم و دانش قرار بگیرد .

با هم به بررسی موارد زیر می پردازیم :
• تاریخچه ای درباره ی تصفیه خانه فاضلاب در ایران
• تصفیه خانه های به بهره برداری رسیده قبل از تشکیل شرکت های آب و فاضلاب در ایران
• تصفیه خانه های به بهره برداری رسیده بعد از تشکیل شرکت های آب و فاضلاب در ایران

تصفیه خانه های فاضلاب در ایران
تصفیه خانه های فاضلاب در ایران

روش های نادرست دفع فاضلاب

روش های نادرست دفع و از بین بردن فاضلاب های شهری و روستایی و اثرات مخربی که بر روی زیست محیطی دارد به اندازه ای می باشد که اجرا کردن پروژه های عظیم تصفیه خانه های فاضلاب در کشور امری مهم و بسیار ضروری می باشد و در اولویت برنامه های عمرانی قرار گرفته می شود .
به وجود آوردن و راه اندازی تصفیه خانه های فاضلابی در کشور علاوه بر حفظ بهداشت محیط زیست و از بین بردن آلودگی های ناشی از آن به حفظ بهداشت همگانی کمک نموده و از آلودگی های آب ها نیز جلوگیری به عمل می آورد

همینطور با استفاده از به کارگیری تصفیه خانه های فاضلاب و تصفیه کردن آب های فاضلابی می توان از این آب ها در مواردی چون صنعت و کشاورزی استفاده نمود و از هدر دادن آب نیز جلوگیری می شود .

تاریخچه ای درباره ی تصفیه خانه فاضلاب در ایران :

اولین تصفیه خانه ی فاضلاب در ایران سال هزار و سیصد و چهل در استان تهران در منطقه ی صاحبقرانیه ایجاد و شروع به کار گردید . این تصفیه خانه ی فاضلاب شهری گنجایش تصفیه ی فاضلاب در حجمی به وسعت سیصد و پنجاه متر مکعب در روز را دارا بود .

تاریخچه ای درباره ی تصفیه خانه فاضلاب در ایران :
تاریخچه ای درباره ی تصفیه خانه فاضلاب در ایران :

تعداد تصفیه خانه ها قبل از انقلاب

تعداد تصفیه خانه های به بهره برداری رسیده در قبل از انقلاب اسلامی چهار تصفیه خانه بودند که فقط این تصفیه خانه های فاضلاب در استان تهران در منطقه ی شوش و صاحبقرانیه با استفاده از روش لجن فعال و در استان اصفهان در منطقه ی فاز یک جنوب با روش صافی چکنده و دیگر تصفیه خانه در منطقه ی فولاد شهر با استفاده از روش برکه ی تثبیت به کار مشغول بودند ،

در این مناطق به دلیل سنگی بودن و به دلیل کارایی نداشتن فاضلاب های سنتی و قدیمی در این تصفیه خانه ها به بهره برداری رسیده بودند .

تصفیه خانه های به بهره برداری رسیده قبل از تشکیل شرکت های آب و فاضلاب در ایران :

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در شهرهایی چون شاهین شهر و فاز دو و سه جنوب و تصفیه خانه ی شمال فاز یک و دو در استان اصفهان ، تصفیه خانه ی سرکان که در همدان قرار دارد و تصفیه خانه ی قیطریه و اکباتان و زرگنده در تهران با استفاده از روش به کارگیری لجن فعال به بهره برداری رسیدند .

تصفیه خانه هایی که با روش برکه ی تثبیت به بهره برداری رسیدند در استان های اصفهان در منطقه ی انارک و استان خوزستان در منطقه ی هویز شمالی و جنوبی قرار داشتند .

صافی چکنده

تصفیه خانه ای با روش صافی چکنده در استان خوزستان در منطقه ی بهبهان به بهره برداری رسیده بود ، در کل تعداد تصفیه خانه های فعال قبل از به وجود آمدن شرکت آب و فاضلاب در کشور به پانزده عدد می رسیدند .

در دی ماه سال هزار و سیصد و شصت و نه با به تصویب رسیدن قانون به وجود آمدن شرکت های آب و فاضلاب برای بازسازی و توسعه دادن تصفیه خانه های فاضلاب در ایران و ایجاد تصفیه خانه های بیشتر در دیگر استان های کشور اولویت بندی شد و سر لوحه ی انجام کارهای عمرانی و وزارت نیرو قرار گرفت .
به وجود آمدن شرکت های آب و فاضلاب باعث شد که تعداد هفتاد و سه تصفیه خانه ی جدید تا سال هشتاد و سه در کشور به بهره برداری برسد و شروع به کار نمایند .

تصفیه خانه های به بهره برداری رسیده بعد از تشکیل شرکت های آب و فاضلاب در ایران :

 تصفیه خانه ی خوی در آذربایجان غربی
 تصفیه خانه ی تبریز و مراغه در آذربایجان شرقی
 تصفیه خانه ها ی صفائیه ، سمیرم ، سپاهان شهر، مبارکه ، زرین شهر،کوهپایه ، ورزنه ،قهدریجان، شهررضا،نایین ، بهارستان در اصفهان
 تصفیه خانه های شهرک قدس ، دولت آباد ، شهید محلاتی و تصفیه خانه ی اضطراری جنوب در تهران
 تصفیه خانه های بروجن و شهرکرد ، سامان ، جونقان در چهار محال بختیاری
 تصفیه خانه های بوشهر و دیلم در بوشهر
 تصفیه خانه های اهواز و سوسنگرد در خوزستان
 تصفیه خانه ی مهدی شهر در سمنان

 

 تصفیه خانه ی زابل و جام جم در سیستان و بلوچستان
 تصفیه خانه های مرودشت و شیراز در استان فارس
 تصفیه خانه ی قم در استان قم
 تصفیه خانه های بیستون ، کرمانشاه ، پاوه ، گیلان غرب و اسلام آباد در استان کرمانشاه
 تصفیه خانه ی قروه در استان کردستان
 تصفیه خانه ی بندر گز در گلستان
 تصفیه خانه ی منجیل در استان گیلان
 تصفیه خانه ی خرم آباد در استان لرستان

 تصفیه خانه ی شهرک نساجی قائم شهر در مازندران
 تصفیه خانه های رسول آباد ، دلیجان ، اراک ، تفرش در استان مرکزی
 تصفیه خانه های اولنگ ، پرکند آباد ، اسفراین ، سبزوار و بجنورد در استان خراسان
از تصفیه خانه های به بهره برداری رسیده هستند ، در حال حاضر چندین تصفیه خانه در کشور در حال ساخت می باشند و روز به روز تعداد تصفیه خانه های فاضلاب در کشور بیشتر می شود .

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *