تصفیه خانه های آب تهران

تصفیه خانه های آب تهران Reviewed by Admin on Apr 18Rating:

تصفیه خانه های آب تهران

تصفیه خانه های آب تهرانتصفیه خانه شماره یک (جلالیه)
تصفیه خانه جلالیه قدیمی ترین تصفیه خانه ایران است که در ضلع جنوب شرقی تقاطع خیابان دکتر فاطمی و خیابان حجاب واقع می باشد. مطالعه و عملیات اجرائی آن از اواخر دهه ۱۳۲۰ شروع و در نیمه اول سال ۱۳۳۴ هجری شمسی به بهره برداری رسیده است.

منبع تأمین آب این تصفیه خانه رودخانه کرج از ایستگاه آبگیر بیلقان است.
آب خام بعد از حذف شن و ماسه و شاخه و برگ های بزرگ و انجام کلر زنی مقدماتی در آبگیر توسط دو خط لوله فولادی به قطر ۱۰۰۰ میلی متر و به طول ۴۰ کیلومتر به صورت ثقلی به تصفیه خانه انتقال می یابد.
تصفیه خانه شماره دو  (کن)
تصفیه خانه کن بزرگ ترین تصفیه خانه ایران، واقع در منطقه غرب تهران (شهرزیبا) است. این تصفیه خانه شامل دو بخش است که در سال های ۱۳۴۲ و ۱۳۴۹مورد بهره برداری قرار گرفت. منبع تأمین آب تصفیه خانه کن، رودخانه کرج بوده که پس از عبور از محل آبگیر بیلقان و حذف ذرات معلق درشت و پیش کلرزنی (به دلیل امکان زمان ماند بالا و حذف میکروارگانیسم های موجود در آب) پس از طی مسافت ۳۳ کیلومتر از طریق دو لوله بتنی با قطر ۲۰۰۰ میلی متر به محل تصفیه خانه وارد می شود.

تصفیه خانه های شماره سه و چهار (تهرانپارس)

تصفیه خانه های تهرانپارس در شمال شرقی تهران، بلوار شهید عباسپور، ابتدای شهرک حکیمیه واقع شده اند. تصفیه خانه شماره ۳ در سال ۱۳۴۶ و تصفیه خانه شماره ۴ در سال ۱۳۶۳ هر کدام با ظرفیت طراحی ۴ مترمکعب در ثانیه به بهره برداری رسیده است. آب خام ورودی از سد لتیان و از طریق تونل تلو به طول حدود ۱۰ کیلومتر و قطر ۷/۲ متر از سد لتیان انتقال می یابد که پس از انجام فرآیندهای مختلف تصفیه (فیزیکی ـ شیمیایی)، آب مناطق شرق و بخش هایی از شمال و مرکز و جنوب شهر تهران را تأمین می کند.

تصفیه خانه شماره پنج

تصفیه خانه پنجم در شمال شرق شهر تهران قرار دارد این تصفیه خانه در سال ۱۳۸۳ مورد بهره برداری قرار گرفته است. منبع تأمین آب این تصفیه خانه سد لار است که بعد از طی مسافتی به طول تقریبی ۴۰ کیلومتر وارد تونلی به قطر ۳۶۰۰میلی متر  شده و وارد تصفیه خانه می شود. در این تصفیه خانه تصفیه آب از نوع فیزیکی و شیمیایی است و عوامل آلاینده از این طریق حذف می شوند. کانال آب خام به طول ۲۶/۳۸ متر و به عرض ۶-۵/۹ متر و به عمق ۴-۸/۶ متر بعد از تونل احداث شده است. در ورودی آب به تصفیه خانه کلرزنی اولیه به منظور از بین بردن ارگانیسم های بیماری زا و اصلاح نسبی رنگ و بو و طعم آب خام انجام می گیرد.

تصفیه خانه پنجم مجهز به بهترین تکنولوژی کنترل فرآیند می باشد. کلیه قسمت ها، شیرآلات، گیت ها، الکتروموتورها و پمپ ها از طریق سیستم PLC (کنترل هوشمند) قابل کنترل، برنامه ریزی و بهره برداری می باشند و اطلاعات موردنیاز واحد بهره برداری از طریق پلاسماهای واقع در اطاق کنترل، قابل بررسی، مشاهده و اقدام می باشد.

برگرفته از سایت شرکت آب و فاظلاب استان تهران

در تاریخ : ۲۰۱۴-۰۴-۱۸ ۲۰:۰۴:۳۶

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *