منو

تصفیه خانه فاضلاب خمین

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

در این مقاله ما می خواهیم به تصفیه خانه فاضلاب شهر خمین بپردازیم :

سوالات مربوط به تصفیه خانه فاضلاب خمین:

 • دو مورد ازقانون دستورات مدیریت رسوبات موجود در آب و فاضلاب را بیان کنید .
 • رسوبات موجود درفاضلاب هاموجب بروز چه اختلالاتی می شود؟
 • تصفیه خانه های موجود در خمین کدامند ؟

خمین

خمین از شهرهای استان مرکزی است ،که این شهر در قسمت جنوبی این استان قرار دارد.

شهرهای اراک، گلپایگان ،ازنا،شازند و الیگودرز از همسایه هایش هستند.خمین در فاصله ۳۲۰ کیلومتری از تهران قرار دارد. گویش محلی خمین، پارسی اصیل است . علت نامگذاری این شهر را برخی مرکب می دانند که، از دو کلمه خو ومیهن تشکیل شده است که خو یعنی خوب و میهن نیز به معنی سرزمین است .

خمین
خمین

تصفیه خانه های فاضلاب درشهر خمین :

بعضی ازواحدها دارای فاضلاب با بار آلودگی بسیار بالا هستند. بیمارستان ها،کشتارگاه ها ،واحدهای صنعتی مثل نساجی ها وذوب آهن ها، داروسازی ها و …از جمله این واحدها هستند.

برخی رسوب های تشکیل شده از ،روغن،چربی ها و ماسه موجود در خطوط انتقالی فاضلاب موجب گرفتگی و آسیب های شدیدی به محیط زیست می شود و همچنین انواع  بیماری های بهداشتی را نیز در پی دارد .

درصد بالای این مواد ذکر شده به همراه پساب رستوران ها و برخی مجموعه ها وارد شبکه تصفیه خانه فاضلاب شده که همین باعث بروز اختلال درعملکرد شبکه جمع آوری فاضلاب و تصفیه آن در شهر خمین شود .از شایع  ترین مواد نامتداولی به شبکه فاضلاب شهرخمین راه پیدا می کند می توان به روغن، چربی،دترجنت و ماسه اشاره کرد.

چربی و گریس

چربی و گریس های موجود در فاضلاب رستوران ها، تهیه غذاها ،واحد های قابل سکونت  و… که دارای جمعیت زیادی نیز هستند، باعث می شود رسوبات ناشی ازاین چربی ها، خطوط انتقال فاضلاب هامسدود شود که همین امر سبب بوی نامطبوع ایجاد شود فاضلاب ها سرریز شوند و انواع آلاینده های جامد نیز به بیرون راه پیدا کنند که به غیراز اینکه محیط آلوده می شود، ظاهری ناپسند به وجود می آید که سلامت عموم را نیز به خطر می اندازد .

طبق تحقیقات اخیر سالانه حدودا ۱۳تا۴۵ میلیارد لیتر فاضلابی که تصفیه نشده است ،وارد برخی محیط ها می شود،که معمولا ۱۵ درصد ازاین مقدار روغن و چربی هستند به این دلیل که، باعث مسدود شدن خطوط تصفیه خانه شهر خمین می شوند .

بنابراین وقوع این اتفاق ها بسیار مهم هستند،و نیاز به راه صحیحی برای نحوه شکل گیری رسوبات روغن ها و چربی ها، در خطوط انتقالی فاضلاب ها هستند .

در چند جای مشخص شده که فاضلاب های رستوران ها و چند مجموعه دیگر نیز وجود دارد، بررسی هایی ناشی از رسوبات بر روی جریان فاضلاب های شهری و مسدود شدن خط انتقال در شهر خمین،  شکل گرفته است . بر اساس این تحقیقات تعداد مسدود شدن های خط انتقالی لوله ای فاضلاب میدان مدرس بیشتر از بقیه مکان های دیگر بود ،به این خاطر که نقطه تمرکز چند رستوران است.

منبع تولید روغن و چربی

منبع تولید روغن و چربی را به دسته خانگی تجاری و صنعتی تقسیم می شوند. منشا رسوباتی که موجب انسداد خط انتقال تصفیه خانه شهرخمین می شوندبیشتر چربی و گریس و ماسه است ازاین رو بیشتر به رستوران ها و کارواش ها برمی گردد ،به همین خاطر اداره آب و فاضلاب خمین سعی دارد دستورات مدیریت روغن ها وماسه های موجود در فاضلاب ها را به کارگیرد.

دو مورد ازقانون دستورات مدیریت رسوبات موجود در آب و فاضلاب را بیان کنید .

 • جمع آوری کردن روغن خوراکی:به این معنی است که از ریختن روغن اضافه به داخل سینک ها که به فاضلاب راه پیدا میکند خود داری کنند .
 • اجبار نمودن کارواش ها به داشتن دانه گیر:با توجه به مقدار آب مصرفی هرکارواش طرحی برای احداث چاله دانه گیر تشکیل دهند
 • .رسوبات موجود درفاضلاب ها موجب بروز چه اختلالاتی می شود؟

رسوبات موجود در فاضلاب ها سبب گرفتگی در لوله ها، بوی نامطبوع،کم شدم کارایی پمپ ها وهمچنین بروز  اختلال در تصفیه فاضلاب ها می شود.

 • تصفیه خانه های موجود در خمین کدامند ؟

اکنون یک تصفیه خانه در این شهر وجود دارد، اما بنابر گزارشات تصفیه خانه دوم نیزدر نیمه اول سال۹۸ به بهره برداری می رسد. از۲۵هزار مشترکی که در این شهر وجود دارند ،۱۸ هزار نیز تحت پوشش شبکه فاضلاب هستند .

تصفیه خانه های موجود در خمین کدامند ؟
تصفیه خانه های موجود در خمین کدامند ؟
مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
 • تماس با ما :
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۲
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۹
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۹۷
 • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۵۱۴
 • ۰۹۱۲۳۰۳۳۸۶۸
 • ۰۹۱۲۸۸۹۳۷۶۸

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید