<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

تصفیه آب و فاضلاب

در این مقاله میخواهیم درباره تصفیه آب و فاضلاب صحبت کنیم.

برای استفاده کردن از آب قابل شرب نیاز به طی کردن راهی است تا آب بی کیفیت تبدیل به آب آشامیدنی شود.با تصفیه کردن آب آلاینده ها را از آن جدا کرده و آب را به بالاترین کیفیت می رساند.

بی کیفیتی آب را از طریق واحد ntu می توان سنجید و به آلاینده های درون آن پی برد زیرا در آب مقداری خاک و گل –مواد آلی و معدنی –ترکیبات آلی رنگی وپلانگتونها وجود دارد.

همانطور که افراد از آب استفاده میکنند به همان مقدار هم فاضلاب تولید میکنند.در حال حاضر ۸۰درصد از آب مرفی به فاضلاب ببدیل می شود.تصفیه کردن آب بهترین روش برای دوباره بازگردانی آب به صنایع و زمین های کشاورزی می باشد.

در زمان قدیم اولین تصفیه ها در حوضچه ها و آبراه ها از یک فیلتر شنی رد میشد.امروزه با بحران کم آبی مواجه هستیم. آب های قابل شرب در معرض آلودگی صنایع و فاضلاب تولیدات صنعتی قرار دارند که باید با وجود بحران آب بسیار به آن توجه کرد.

تصفیه آب و فاضلاب
تصفیه آب و فاضلاب

در این مقاله به چند سوال درباره تصفیه آب و فاضلاب پاسخ می دهیم:

  1. فرآیند انواع تصفیه آب و فاضلاب را نام ببرید و درباره آن توضیح دهید؟
  2. انواع تصفیه ها را نام ببرید؟

 

فرآیند انواع تصفیه آب و فاضلاب را نام ببرید و درباره آن توضیح دهید:

فرآیند انعقاد و لخته سازی:

انعقاد و لخته سازی جزو فرآیند تصفیه آب و فاضلاب است.این فرآیند برای از بین بردن ذرات کلوئیدی است که این ذرات باعث بی کیفیتی و کدورت آب می شود.بهترین روش در روند فرآیند تصفیه آب مدیریت تزریق شیمیایی است که با ان روش کدورت آب کمتر می شود.

فرآیند جذب سطحی:

این روش برای از بین بردن مواد دیر تجزیه یا تجزیه ناپذیر استفاده می شود.این روش دو مرحله فیزیکی و شیمیایی دارد که بیشتر در فرآیند سطحی از روش فیزیکی استفاده می شود زیرا روش فیزیکی دارای نیروهای الکترو والانس و جاذه است.

فرآیند غشائی:

از این روش برای ضررکمتر به محیط زیست و کمتر شدن هزینه نگهداری و بهره برداری استفاده می شود که این روش تحت سه نیروی فشار-پتانسیل الکتریکی و گرادیان غلظت قرار دارد.

فرآیند تبادل یونی:

این روش یکی از روشهای جذب سطحی است که فاز سیال با فاز جامد قرار می گیرد.از فرآیند تبادل یونی برای از بین بردن ناخالصی آب استفاده می شود که این فرآیند برگشت پذیر است .

فرآیند اکسیداسیون شیمیایی:

این فرآیند نیز برای مواد سمی در فاضلاب که تجزیه ناپذیر هستند استفاده می شود.در این حالت یک ماده شیمیایی که مضر باشد را با یک ماده اکسید کننده مخلوط میکنند تا از آن یک ماده اکسید شده به دست می آید و این ماده جدید به صورت ماده رسوبی درمی آید یعنی یک ماده شیمیایی مضر به یک ماده کم ضرر یا بی ضرر تبدیل می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

فرآیند بیولوژی:

مهمترین مرحله که از اهمیت بالایی برخوردار است مرحله فرآیند بیولوژی است.این روش ماده زنده باکتری هایی است که با استفاده و مصرف مواد مغزی فاضلاب آلودگی را در آب از بین میبرد.این روش برای بیشتر شدن این باکتری ها می باشد که آلودگی های آب را حذف کند.

 

انواع تصفیه ها را نام ببرید:

  • فاضلاب شهری:

امروزه برای دور شدن فاضلاب خانگی و بهداشتی تر شدن محیط زندگی فاضلاب های شهری به وجود آمده اند که فاضلاب ها را به دور از محیط زندگی انتقال می دهند.

  • فاضلاب بهداشتی:

از مهمترین صنایع آلوده کننده میتوان به فاضلاب های بهداشتی در صنایع غذایی و صنایع کاغذ و مقواو…اشاره کرد.

  • فاضلاب صنعتی:

امروزه با زیاد شدن کارخانه ها و صنایع مختلف و گسترش آنها فاضلاب های صنعتی هم بیشتر شده که خسارت های زیادی از جمله به خاک و آب و سیستم های تصفیه بیولوژی میزند.

فاضلاب صنعتی:
فاضلاب صنعتی:
مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *