<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

در این مطلب با موضوع برج خنک کننده با شما هستم و امیدوارم که مفید باشد.

کار برج خنک کننده یا cooling tower تبدیل حرارت است. واین دستگاه به عنواع دافع حرارت در کارخانه ها، سازمان ها و ساختمان ها کاربرد دارد.

قطعات و قسمت های مختلف برج به قرار زیر است:

بدنه‌ی اصلی برج – مخزن زیر برج – استراکچر – سامپ – پکینگ( مدیا) – فن برج – الکتروموتور – اسپرینکلر – گریل – الیمیناتور – لوور محیطی – فلوتر قطع کن – نازل اسپری آب

تهویه مطبوع

فرایندی که در آن می توان دما ، سرعت و رطوبت را کنترل کرد را تهویه مطبوع می‌نامند. در تهویه مطبوع همیشه سیالی وجود دارد که سرما و گرما را جابه‌جا کرده و به محلی که می‌خواهیم انتقال می دهد. سه دسته تهویه مطبوع از جمله سیستم تهویه با بیس هوا ، تهویه با آب و هوا و  سیستم تمام آب داریم.

انواع برج خنک کننده:

  • برج خنک کننده مدور
  • برج خنک کننده گرد
  • برج با جنس گالوانیزه
  • مارلی مکعبی
  • برج با پکینگ pp
  • فایبرگلاس و …

از خصوصیات برج فایبرگلاس می توان به این موضوعات اشاره کرد که این برج خنک کننده در محل قرار گیری خود باید روی شالوده بتنی یا فلزی قرار بگیرد، و همینطور این برج صدای کمی در برابر خنک کننده گالولنیزه و چوبی دارد و در برابر اشعهuv  مقاوم است.

برج های خنک کننده  بر چند مبنا دسته بندی می شوند مانند انواع آن با توجه به نوع دریافت جریان هوا، نوع آن ها از لحاظ گردش هوا، انواع آن از نظر شکل بدنه، از نظرع نوع انتقال گرما، از نظر نوع ساخت و جنس بدنه آن.

 

برج خنک کننده برمبنای حرکت آب یا هوا به دو دسته جریان متقاطع و جریان نا‌هم‌جهت دسته بندی می شود.

جریان متقاطع

همان طور که از نامش پیداست جریان آب و هوا در ان متقاطع است یعنی رو به یکدیگر وارد می شوند. که این سیستم مزایا و معایبی دارد از مزایای آن می توان به کم بودن هزینه بهره  برداری، مصرف انرژی پایین و نگه‌داری آسان اشاره کرد و اینکه ورود مواد زائد به پرکننده وبرگشت آب به مسیر نامناسب از معایب آن است. این سیستم در صنعت آلمینیوم و گرمابر در پتروشیمی کاربرد دارد.

جریان نا‌هم‌جهت

جریان هوا در این سیستم برعکس جهت جریان آب است. ماکزیمم تماس به علت توزیع قطرات وماکزیمم بازده بین انواع برج از مزایای این سیستم است، و از معایب آن به سر و صدای آن به علت ریزش آب و تعمیر و تمیزی سخت آن می شود اشاره کرد. این سیستم ها در پلایشگاه های پتروشیمی ، نفتی و گازی کاربرد زیادی دارند.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *