<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

در مقاله امروز میخواهیم درباره برج خنک کننده نیروگاه صحبت کنیم. تمامی نیروگاه ها برای عملیات خنک سازی سیستم های خود از برج خنک کننده نیروگاه بهره می گیرند.

از آنجا که نیروگاه ها به مقدار زیادی آب خنک برای دستگاه های خود نیاز دارند، برج های خنک کننده نیروگاه ها نیز برای حجم زیادی از آب ساخته می شوند.

برج های خنک کننده نیروگاه ها معمولا از جنس بتن با ارتفاع ۱۵۰متر و ظرفیت ۵۰ هزار متر مکعب آب ساخته می شوند. برج خنک کننده به دلیل وجود شرایط ویژه در نیروگاه ها، در مدت زمان فعالیت خود باید به صورت کاملاً درست و بی نقص ارائه خدمت کنند.

در ادامه مطالب با ما باشید تا اطلاعاتی در اختیار شما همراهان سایت قرار دهیم و به برخی از سوالات احتمالی شما پاسخ دهیم.

  • سیکل برج خنک کننده نیروگاه چگونه است؟
  • برج خنک کننده نیروگاه با جریان طبیعی چگونه عمل میکند؟
  • در برج خنک کننده با جریان طبیعی چند روش برای خنک کردن آب وجود دارد؟
  • برج خنک کننده نیروگاه با جریان مصنوعی چگونه عمل میکند؟

 

 

سیکل برج خنک کننده نیروگاه چگونه است؟

بیشترین انرژی مصرفی سالانه کشورها به وسیله نیروگاه های برقی حرارتی تولید می شود که تمام این نیروگاه ها به منظور خنک کردن سیستم های خود از برج خنک کننده بهره می گیرند. آب گرم تولید شده به وسیله گاز طبیعی، زغال سنگ، نفت و… موجب می شود که در نیروگاه های برقی حرارتی توربین ها حرکت و فعالیت داشته باشند.

آب داغ تولید شده به بخار تبدیل می شود و به طرف توربین هایی که به  ژنراتور ها وصل هستند روانه میشوند و از طریق انرژی جنبشی حرکت توربین ها آغاز می شود و بعد از اینکه بخار از توربین ها گذر کرد به کندانسور سرازیر می شوند، سپس برج خنک کننده نیروگاه از دمای بالای بخار می کاهد و به آب اشباع بدل می کند.

برج خنک کننده نیروگاه با جریان طبیعی چگونه عمل میکند؟

موج ابتدایی استفاده از برج خنک کننده با جریان طبیعی از اروپا آغاز شد و در سال‌های اخیر بیشتر مورد استفاده مهندسین امریکایی قرار گرفت.

در آغاز این نوع خنک کننده ها از جنس چوب و در ادامه از چوب و فلز در ساخت آنها بهره گرفتند ولی در مدل های نهایی این خنک کننده از بتن برای ساخت آنها استفاده کردند. شکل ظاهری این خنک کننده ها از ابتدا تا کنون دستخوش تغییرات فراوانی قرار گرفته است.

نمونه‌های اولیه آن به صورت استوانه ای و سپس به شکل دو مخروط بر روی هم ایجاد شدند و در نهایت به صورت هیپربولیک می باشد که موجب دوام بنا خواهد شد و جریان طبیعی هوا در گذر از پوسته خنک کننده هماهنگی ویژه ای دارد. از آنجایی که این برج حجم کمتری دارد مصالح کمتری نیز در آن استفاده شده است.

برای ایجاد هوا در این خنک کننده به پنکه یا دمنده احتیاجی نیست و هوای داخل برج خنک کننده از طریق آب ورودی داغ می شود با هوای خارج از برج اختلاف دانسیته پیدا می کند، از این رو برج مانند یک دودکش هوای سرد را به داخل می کشد و هوای گرم را به بالا منتقل می کند. بیشترین استفاده این برج ها در نیروگاه ها است

 در برج خنک کننده با جریان طبیعی چند روش برای خنک کردن آب وجود دارد؟

در این خنک کننده از دو روش ،جریان عرضی و جریان متقابل برای خنک کردن آب می توان کمک گرفت. با جریان متقابل به خوبی می توان حرارت را به بیرون منتقل کرد و جریان عرضی به خوبی قادر خواهد بود که جریان هوا و توزیع آب را به صورت یکسان برای سیستم مُهیا کند. برج خنک کننده با جریان طبیعی از دو دسته سیستم هلر (خشک) و سیستم تر تشکیل شده است.

برج خنک کننده نیروگاه با جریان مصنوعی چگونه عمل میکند؟

برای ایجاد هوا در این نوع خنک کننده ها هوا به شکل مصنوعی از طریق فن یا پنکه جریان پیدا می کند و همانند مدل بالا از دو نوع خشک و تر استفاده می کند. این برج به برج مکانیکی نیز معروف است. در این نوع برج احتیاجی به دود کش نیست. بشترین کاربرد این برج ها در جایی است که اختلاف دما کم باشد مثلا بین° ۵C تا   ۱۱C°.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *