<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

در مقاله امروز میخواهیم درباره برج خنک کننده خشک صحبت کنیم. این نوع کولینگ تاور انتقال حرارت را از طریق مبدل های حرارتی هوا انجام می دهد که مایع کار را از هوا جدا میکند و هیچ ارتباط مستقیمی بین مایع کار و محیط هوا وجود ندارد. در ادامه این مقاله با ما باشید تا اطلاعات بیشتری درباره عملکرد برج خنک کننده خشک به دست آورید. در این مقاله سعی می کنیم که به سوالات زیر پاسخ دهیم:

 • نحوه عملکرد برج خنک کننده خشک چگونه است؟
 • برج خنک کننده خشک در چه صنایعی کاربرد دارد؟
 • مزایای برج خنک کننده خشک چیست؟
 • معایب برج خنک کننده خشک چیست؟

نحوه عملکرد برج خنک کننده خشک چگونه است؟

در درون این نوع کولینگ تاور ها، خنک کننده فین دار استفاده می شود. نحوه فعالیت این خنک کننده به این صورت است که آب گرم به واسطه پمپ از راه لوله های طراحی شده به سمت  خنک کننده روانه می شود و در داخل لوله های مسی به کار گرفته شده در خنک کننده جریان پیدا می کند.

برای اینکه حذف حرارت با شتاب بیشتری صورت پذیرد، حاشیه لوله ها را از برگه های نازک آلومینیوم ساخته اند. در این بین فن ها نیز با عمل مکش، هوای خنک را، خارج از محیط داخلی لوله ها به گردش در می آورند که با سطح برگه های آلومنیومی و لوله های آب گرم برخورد می کند و موجب می شود که حرارت آن حذف و از گرمای آب کاسته شود.

در برج خنک کننده خشک با توجه به اینکه بین آب و هوا هیچ گونه ارتباط مستقیمی وجود ندارد، عمل تبخیر نیز صورت نمی پذیرد و کار خنک سازی توسط هوای محیط صورت می گیرد و در پی آن، آب نیز خنک می شود.

برج خنک کننده خشک در چه صنایعی کاربرد دارد؟

بیشترین کاربرد برج خنک کننده خشک در صنایع نفتی، پتروشیمی ها، واحد های تولید برق، ریخته گری فولاد، کارخانه های فولاد سازی، خنک کننده کمپرسور هوا، کوره عملیات حرارتی و برنامه های کاربردی ویژه است.

مزایای برج خنک کننده خشک چیست؟

 • از آنجا که در برج خنک کننده خشک عملیات تبخیر صورت نمی‌گیرد، برای خنک کردن به آب احتیاجی نیست. این موضوع موجب می شود در مصرف آب صرفه جویی شود و این بر عکس برج های خنک کننده تر است .
 • با توجه به اینکه، در این خنک کننده از آب کمی استفاده می شود، بیشتر در محیط‌ هایی کاربرد دارد که با بحران آب روبرو هستند. بازدهی خنک کننده های تر در محیط های مرطوب به شدت پایین می‌آیند، بنابراین توصیه می‌شود که در محیط های مرطوب نیز از خنک کننده های خشک استفاده شود.
 • عدم استفاده زیاد از آب در این خنک کننده مانع به وجود آمدن میکروب، رسوب ناشی از آب و زنگ زدگی می شود. این در حالتی است که در مدل خنک کننده تر به دلیل استفاده از آب، احتمال زنگ زدگی و خوردگی بیشتر می شود و به علت آلوده شدن آب هر چند وقت یک بار و به طور مرتب باید آب آن تعویض شود.

معایب برج خنک کننده خشک چیست؟

 • یکی از قابل توجه ترین معایب این نوع کولینگ تاور ها استفاده بیش از حد از انرژی برق است زیرا برای خنک کاری به گردش هوای زیادی احتیاج است که توسط فن ها گردش هوا در خنک کننده‌ها صورت می گیرد.
 • از آنجا که کویل فین دار در این نوع خنک کننده استفاده می شود هزینه به کارگیری خنک کننده خشک چندین برابر خنک کننده عادی است.
 • این نوع خنک کننده ها سنگین تر هستند و معمولا سر و صدای بیشتری تولید می کنند.
 • در شرایطی که به گرمای هوا غالب شود، کارایی خنک کننده خشک به شدت پایین می آید.
مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *