منو

برج خنک‌کننده صنعتی چیست

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

برج خنک‌کننده صنعتی چیست

اگر تاکنون برای شما هم سؤال پیش‌آمده که واقعاً یک برج خنک‌کننده صنعتی چیست، در این مقاله با ما باشید تا شما را با این تجهیزات حیاتی موجود در صنایع آشنا کنیم.

در ادامه‌ی این مقاله به سؤالات زیر پاسخ می‌دهیم:

چرا از برج‌های خنک‌کننده در صنایع گوناگون استفاده می‌شود؟

برج خنک‌کننده‌ی صنعتی چیست و چگونه عمل می‌کند؟

برج خنک‌کننده‌ی صنعتی چه انواعی دارد؟

برج خنک‌کننده‌ی صنعتی چه اجزایی دارد؟

قیمت برج‌های خنک‌کننده‌ی صنعتی چقدر است؟

برج خنک‌کننده صنعتی چیست
برج خنک‌کننده صنعتی چیست

چرا از برج‌های خنک‌کننده در صنایع گوناگون استفاده می‌شود؟

در کارخانه‌ها و یا کارگاه‌های تولیدی کوچک و بزرگ، برای راه‌اندازی تجهیزات مختلف از سوخت و سایر انواع انرژی استفاده می‌شود. معمولاً انرژی مصرفی در این کارخانه‌ها به انرژی مکانیکی برای به حرکت درآوردن موتور، توربین و یا سایر تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این چرخه‌ی تبدیل انرژی، به طور مداوم گرمای زیادی در کارخانه‌ها و کارگاه‌ها تولید می‌کند. درصورتی‌ که سیستم‌های یادشده، به طور منظم خنک نشوند، کارایی و میزان مصرف انرژی در این صنایع بسیار بالا می‌رود. حتی ممکن است در اثر بالا رفتن دما، آسیب‌های جبران‌ناپذیری به تجهیزات صنایع وارد شود. بنابراین وجود یک سیستم خنک‌کننده در صنایع مختلف، ضروری به نظر می‌رسد.

برج خنک‌کننده‌ی صنعتی چیست و چگونه عمل می‌کند؟

برای آنکه تجهیزات صنعتی مختلف را خنک ‌کنیم، از لوله‌های حاوی جریان آب خنک در اطراف این تجهیزات استفاده می‌کنیم. این آب با گردش در اطراف تجهیزات، گرمای آن‌ها را جذب کرده و آن‌ها را خنک می‌کند. اما در نهایت باید این آبگرمای خود را به شکلی از دست بدهد تا دوباره با گردش در سیستم، برای خنک کردن تجهیزات مورد استفاده قرار بگیرد. این آب از طریق لوله‌کشی به برج‌های خنک‌کننده منتقل می‌شود. برج‌های خنک‌کننده‌ی صنعتی معمولاً ابعاد بزرگی دارند که حجم زیادی از آب را می‌توانند در طول شبانه‌روز خنک کنند.

آب توسط یک پمپ به بالای برج رسیده و از بالای برج به سمت پایین توسط افشانه‌های مختلف رها می‌شود. آب در مسیر خود با صفحات منفذداری به نام آکنه برخورد می‌کند که به پخش شدن قطرات آب کمک می‌کند. در همان زمان هوای تازه توسط صفحات شیاردار دیواره‌ی برج، وارد برج شده و در مسیر جریان آب قرار می‌گیرد.

آب در برخور‌د با هوای خنک، گرمای خود را ازدست‌داده و تبادل گرمایی بین آب و هوا صورت می‌گیرد. در نهایت آب به پایین برج می‌رسد و در یک محفظه‌ی بزرگ به نام حوضچه جمع‌آوریمی‌شود. سپس از طریق لوله‌کشی دوباره به داخل سیستم برمی‌گردد. هوای داغ شده‌ی داخل برج نیز به دلیل چگالی بالا، به سمت بالای برج حرکت کرده و از آنجا خارج می‌شود.

برج خنک‌کننده‌ی صنعتی چیست و چگونه عمل می‌کند؟
برج خنک‌کننده‌ی صنعتی چیست و چگونه عمل می‌کند؟

برج خنک‌کننده‌ی صنعتی چه انواعی دارد؟

برج‌های خنک‌کننده صنعتی بسته به نوع عملکرد خود به دودسته‌ی زیر تقسیم می‌شوند:

برج‌های خنک‌کننده‌ی مدارباز: در این نوع از برج‌ها، همان‌طور که توضیح دادیم، آب به‌صورت مستقیم با هوای داخل برج در تماس است.

برج‌های خنک‌کننده‌ی مداربسته: در این نوع از برج‌ها، آب داخل لوله با هوای اطراف لوله در تماس است و به‌صورت غیرمستقیم با هوای بیرون تبادل گرمایی انجام می‌دهد.

برج خنک‌کننده‌ی صنعتی چه اجزایی دارد؟

اجزای مختلفی در برج‌های خنک‌کننده‌ی صنعتی استفاده می‌شوند که مهم‌ترین آن‌ها به‌صورت زیر است:

پمپ برج خنک‌کننده

شیرآلات، سوپاپ‌ها، پخش‌کننده‌های آب

حوضچه برای تجمع آب در زیر برج

لوله‌کشی

آکنه

فن‌های تهویه‌ی هوا

قیمت برج‌های خنک‌کننده‌ی صنعتی چقدر است؟

برج‌های خنک‌کننده بسته به نوع عملکرد، کاربرد، حجم آبی که در شبانه‌روز خنک می‌کنند و سایر ویژگی‌ها، می‌توانندقیمت‌های مختلفی داشته باشند. جنس بدنه و یا کیفیت شیرآلات و لوله‌های استفاده‌شده در برج نیز می‌توانند تأثیر زیادی بر قیمت آن بگذارند.

در هرصورت اگر قصد خرید یک برج خنک‌کننده را دارید، باید با توجه به نیاز سیستم خود، فاکتورهای مختلفی را مدنظر قرار دهید. بهتر است که در این مورد با یک متخصص مشورت کنید تا در انتخاب برج خنک‌کننده‌ی مناسب به شما کمک کند.

در پایان از اینکه ما را تا انتهای این مقاله همراهی کردید سپاسگزاریم.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
  • تماس با ما :
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۲
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۸۹
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۳۹۷
  • ۰۲۱-۶۶۱۲۴۵۱۴
  • ۰۹۱۲۳۰۳۳۸۶۸
  • ۰۹۱۲۸۸۹۳۷۶۸

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید