<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

اصول مهندسی تصفیه آب و فاضلاب

در این مقاله با اصول مهندسی تصفیه آب وفاضلاب آشنا می شویم.برای بیان اصول مهندسی تصفیه آب وفاضلاب جزوه و مقاله های فراوانی نوشته شده است ولی ما می خواهیم درباره چگونگی این فرآیند مطلب بنویسم.

در این اصول ما می خواهیم درباره دو موضوع یکی اصول تصفیه آب و دیگری اصول تصفیه فاضلاب صحبت کنیم.

اصول مهندسی تصفیه آب و فاضلاب
اصول مهندسی تصفیه آب و فاضلاب

-تصفیه فیزیکی آب چگونه است؟

-چگونه آب را زلال می کنیم؟

-چگونه یک آب آشامیدن خوب تولید کنیم؟

-تصفیه فاضلاب چگونه است؟

تصفیه فیزیکی:

در این مرحله تصفیه خانه ها برای جدا سازی اجسام فیزیکی در آب حوض چه هایی تعبیه کرده با اندازه ها وعمق های استاندارد به طوری که به کمک نیروی جاذبه وامواج خود آب این اجسام در ته حوضچه جا بماند یعنی به صورتی که آب تمیز از دریچه ها خارج شود واجسام در ته حوضچه باقی بماند.

در ساخت حوضچه ها سازنده تمام تلاش خود را انجام داده که ذراتی که در آب وجود دارند به طور توده یا با حجم زیادی از اجسام داخل آب ته نشین شود به طوری که در ته حوضچه به صورت لجن یا گل ولای از ذرات داخل آب ته آن قرار گیرد.

برای رسیدن به آب زلال:

برای داشتن یک آب زلال وپاک باید چند مدل فرایند شیمیایی در داخل آب صورت بگیرد که مواد بد داخل آب از بین برود.

آب سنگین آبی است که مواد شیمیایی داخل آن باعث شده که آب سنگین باشد برای این که یک آب سبک وقابل شورب داشته باشیم باید فرایند هایی که باعث شده آب سنگین باشد را از بین ببریم یعنی ترکیبات شیمیایی خود تصفیه خانه به آب اضافه می کند که باعث ازبین رفتن مواد سنگین آب شود.

برای رسیدن به آب زلال:
برای رسیدن به آب زلال:

در تصفیه اولیه آب مواد داخل اب تا حدودی ته نشین می شود ولی تمام آب به زلالی نمی رسد وسختی ها داخل آب ازبین نمی رود.برای پاکسازی وشفاف سازی فیلتر هایی برای آب میگزاریم که این فیلتر ها باعث می شود که سختی اب از بین رود وآب زلالی شود.

انواع فیلتر:

*فیلتر شنی

*میکروفیلتراسیون

*اولترافیلتراسیون

*نانوفیلتراسیون

*اسمزمعکوس

تولید آب آشامیدن:

برای ازبین بردن آلودگی آب وضد عفونی کردن آن می توانیم به آب کلر به آن اضافه کنیم.

در طی مراحل گذشته شدن آب ازحوضچه ها و فیلتر های مختلفی که گفته شد بالای نود درصد میکروب های داخل آب از بین می روند وبرای از بین بردن سختی آب به آن آهک اضافه می کنیم که آب سبکی داشته باشیم

برای ضد عفونی آب باید ترکیبی استفاده کنیم که باعث نشود برای انسان ها مضر باشد ویا شدتش کم باشد که آلودگی هارا از بین نبرد پس باید به این موضوع دقت کرد که به چه میزان باید به آب اضافه منیم که یک آب آشامیدنی خوب وبی ضرر داشته باشیم.

تولید آب آشامیدن:
تولید آب آشامیدن:

تصفیه فاضلاب:

برای تصفیه اولیه فاضلاب ها از آشغالگیر های دستی یا ماشینی استفاده می کنیم این اشغالگیر ها اجسام بزرگ از قبیل لباس شاخه درخت جسد حیوانات یا اشغال های بزرگ را از اب جدا می کند وآب فاضلاب را تا قسمتی پاک سازی می کند

در مرحله بعد از اشغالگیر های کوچک رد می شود که اجسام کوچکتری که از مرحله اول به جا مانده است را پاکسازی کند در ادامه از اخرین آشغالگیر بسیار ریز آب فاضلاب را رد می کنیم که دیگر هیچ جسم شناوری در آب فاضلاب باقی نمانده باشد.بعد از این مرحله آب وارد خود کن های بزگ می شود که ذرات داخل آبی که به صورت توده ای جمع شده است را از بین می برد.

تصفیه فاضلاب:
تصفیه فاضلاب:

وقتی آب فاضلاب از مراحل گذرانده شد می توانیم از این آب برای مصارف کشاورزی و برای مصرف کارخانه ها یا کارگاه هایی که آب برای شست وشو احتیاج دارنداز این آب استفاده بهینه کنند.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *