<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

استخر و تجهیزات استخر به علت حساس بودن در نوع و مشخصات شامل فیلتر،پمپ،مبدل و تاسیسات مربوطه که در نهایت باعث حصول نتیجه مطلوب در دستیابی به آب تصفیه شده زلال که نیازی به هیچگونه آب جبرانی ندارد همواره مورد اهمیت در شرایط طراحی دارد.

طراحی استخر که شامل طراحی فیلتر استخر ، طراحی پمپ استخر ، طراحی مبدل استخر ، طراحی کلرزن استخر، طراحی ازن زن استخر،طراحی مخزن استخر و طراحی تجهیزات جانبی استخر می باشد طبق استانداردهای بین المللی توسط کارشناسان این شرکت انجام و پس از اتمام کلیه مراحل ساخت و ابنیه اکیپ تجهیز این شرکت در محل حاضر و اقدام به نصب پمپ استخر ، فیلتر استخر ، مبدل استخر، کلرزن استخر ، ازن زن استخر و لوله کشی استخر نموده و تجهیزات جانبی استخر را راه اندازی و تست و تحویل نموده و در صورت درخواست کارفرمای محترم اقدام به بازدید دوره ای و سرویس و نگهداری می نمایند.

استخر های شنا یکی از بهترین محیط ها برای انجام ورزش های آبی در تمام فصول سال بویژه در فصل گرما میباشد. بهداشت استخر ها بویژه استخر های عمومی، بدلیل اینکه افراد متعددی از اقشار و سنین مختلف جامعه در آن حضور دارند، از اهمیت ویژه ای برخوردار میباشد.

استخر ها را میتوان به دسته های گوناگون تقسیم بندی نمود: استخر های عمومی و خصوصی، استخر های رو باز و سرپوشیده و …

هدف از ارائه متن پیش رو دسته بندی استخرهای شنا بر اساس نوع سیستم تصفیه آب استخر است که بر این اساس استخر های شنا به سه دسته تقسیم بندی میشوند:

 1. استخر های پر و خالی شونده
 2. استخر ها با جریان آب دائمی (جریان پیوسته)
 3. استخر ها با سیستم گردشی(سیرکولاسیون یا مدار بسته)

متداولترین و بهترین نوع استخر از لحاظ بهداشتی و اقتصادی استخر نوع سوم(سیستم گردشی مدار بسته) میباشد که میبایست به سیستم تصفیه مجهز شود.اصلی ترین تجهیزات تصقیه استخر شامل موارد زیر میباشد:

 1. پمپ استخر
 2. فیلترهای استخر
 3. سیستم گندزدایی
 4. سیستم تخلیه
 5. سیستم برگشت
 6. سیستم لوله کشی برای موارد فوق

فرآیند کلی تصفیه آب:

فرآیند کلی تصفیه آب استخر اینگونه میباشد که آب استخر در یک سیکل بسته توسط پمپ، در سیستم تصفیه و تزریق مواد گندزدای شیمیایی به گردش در می آید که منجر میشود تا همواره آبی عاری از زباله، آلودگی و میکروب و باکتری در استخر داشته باشیم. در صورت نیاز در برخی از استخرها هم سیستم گرمایشی و تنظیم دمای آب استخر بکار گرفته میشود.

پمپ استخر:

قسمت پمپاژ جزو اساسی ترین قسمت های سیستم تصفیه آب استخر میباشد و به اصطلاح قلب این سیستم پمپ آن است.

پمپ، آب خروجی از سیستم تخلیه را از فیلتر عبور داده و مجددا به کاسه برمیگرداند. پمپ های استخر دارای یک صافی میباشند که آشغالهای احتمالی باقی مانده در آب را جداسازی کنند و مانع از آسیب رساندن به پمپ شوند.

فیلترهای استخر:

فیلترهای استخر معمولا از نوع فیلتر شنی میباشد که شامل مخزن های بزرگ از جنس فایبرگلاس و یا فلزی یا بتنی دارای بستز ضخیم از شن مخصوص بوده که آب از بالای مخزن فیلتر وارد شده و از روی شن ها عبور می کند. کثافات و آلودگی های آب توسط شن های ریز گرفته میشود و آب تصفیه شده در انتهای مخزن جمع آوری شده و خارج میگردد.

به مرور زمان که منفذ های آب داخل فیلتر مسدود میشود، شدت و فشار جریان آب در فیلتر کاهش میابد. در  اینگونه موارد برای استفاده مجدد از سیستم فیلتر شنی از روش شستشوی معکوس (Backwash) استفاده میشود.

در برخی استخر ها از فیلترهای کارتریجی و یا فیلتر دیاتومه استفاده میشود.

در فیلتر کارتریجی، فیلتر ها از پوشش پلی استر یا ورقه های موج دار ساخته شده اند. این فیلتر ها نیازی به شستشوی معکوس نداشته و بعد از چند سال (حداکثر ۸سال) فیلترها باید تعویض گردند.

در فیلتر دیاتومه، آب از روی پوشش مشبکی از جنس دیاتوم (فسیل های باقی مانده از ارگانیسم های دریایی) عبور میکند.

 

گندزدایی آب در استخر های شنا:

بدون شک گندزدایی از مهمترین مراحل تصفیه آب استخرهای شنا است.

جدا از فیلتراسیون، بخاطر دلایل زیر لازمست آب استخر های شنا مطابق با استاندارد های ملی و جهانی  گندزدایی شود.

عوامل بیماری زای خطرناکی مثل باکتری ها در آب وجود دارند. استخر، مکان خوبی برای انتقال میکرو ارگانیسم های بیماری زا از یک فرد به فرد دیگر است. همواره باید این نکته را در نظر داشت که مهمترین عامل آلوده شدن آب استخر شنا حضور شناگران میباشد.

از رایجترین روش های گندزدایی تزریق مواد شیمیایی به آب است که میبایست در استفاده از این مواد به مواردی توجه لازم صورت پذیرد.

 • آب با توازن شیمیایی نادرست می تواند به قسمت های مختلف استخر صدمه وارد کند.
 • توازن شیمیایی نامناسب آب می تواند سبب تحریک پوست و چشم شود.

پس باید یک سیستم ضدعفونی برای از بین بردن این عوامل بیماری زا وجود داشته باشد.

کلر

عمومی ترین ماده شیمیایی مورد استفاده در گندزدایی آب استخر کلر میباشد. کلر علاوه بر ضد عفونی کردن و از بین بردن جلبک ها و باکتری های بیماری زا، موادی همچون کثیفی ها و کلرآمین ها را با اکسیده کردن یا تخریب شیمیایی نابود می سازد. تزریق کلر به آب استخر از طریق یک کلریناتور اتوماتیک صورت میپذیرد. هنگام اضافه شدن کلر به اب اسید ضعیفی به نام هیپوکلرو تولید میگردد که این اسید است که باعث اکسیده شدن آب و ضد عفونی آن میگردد.

کلرزنی صحیح و مناسب و صافی سازی باعث میگردد که آب استخر تمیز شود و ظاهر آن درخشان گردد.

کلر بصورت جامد، مایع و گاز وجود دارد. قدرت هر نوع کلر به مقدار کلر موثری وابسته است که بعنوان ضد عفونی کننده اکسید کننده در دسترس میباشد.

۱- کلر مایع(هیپوکلریت  سدیم) – ۱۲ تا ۱۶ درصد کلر در دسترس دارد.(می توانید این ماده را با سفید کننده خانگی مقایسه کنید که حدود ۵درصد کلر در دسترس دارد).

۲- کلر جامد ( پودر یا گرانول)

هیپوکلریت کلسیم- ۶۵ تا ۷۵ درصد کلر در دسترس

ایزوسیانورات کلرینه شده- درصد متغیری از کلر در دسترس

۳- کلر گازی شامل ۱۰۰درصد کلر در دسترس است. این حالت فوق العاده سمی است و در هنگام استفاده نیازمند توجهات ویژه ای است.

نیاز کلر و باقیمانده کلر آزاد:

وقتی کلر به آب زده می شود، بخشی از آن همیشه در طی اکسیداسیون و ضدعفونی مصرف می‌گردد. آن بخش کلر در دسترس مصرفیف کلر مورد تقاضا نام دارد.

اسید هیپوکلرویی که بعد از مصرف کلر باقی می‌ماند، کلر باقی مانده آزاد نام دارد.این همان کلری است که باآزمایش آب استخر تعیین مقدار میگردد. کلر آزاد باقیمانده در تمامی زمان ها باید حداقل یک پی پی ام باشد(اگر کلر تثبیت شده مورد استفاده قرار گیرد مقدار فوق باید تا ۳ پی پی ام بالا برود).

سوپر کلریناسیون (شک کلر)

مقداری از کلر در دسترس با ترکیبات نیتروژن دار که به شکل کلرآمین‌ها هستند (کلر مرکب) واکنش می کند. یک منبع عمده نیتروژن، آمونیاک است که از عرق و ادرار حاصل می گردد.

کلر آمین ها بوی شدید کلر را ایجاد می کنند و موجب سوزش چشم می گردند. حضور این دو شرط باعث می‌شود که مردم باور کنند که کلر خیلی زیادی در آب وجود دارد در حالی که قضیه کاملا بر عکس است.

برای حذف کلرآمین ها بهره بردار باید کلر باقیمانده را تا ۵ تا ۱۰ برابر مقدار معمول بالا ببرد. این رویه که سوپر کلریناسیون یا ایجاد شوک نام دارد، کلرآمین ها را اکسید می کند و فقط کلر آزاد باقی میگذارد.

وابسته به بار استخر توصیه می شود که استخرها در آب و هوای گرم یک بار در هفته تحت سوپر کلریناسیون قرار گیرند و این عمل در دیگر شرایط آب و هوایی یک بار در ماه به انجام برسد.

ازن

پالایش آب استخرها بوسیله اکسیژن فعال (ازن-OZONE) مطمئن ترین و موثرترین سیستم ضد عفونی کننده شناخته شده در جهان است. ازن ضد عفونی کننده ای ۱۰۰% طبیعی و بسیار قوی است که سالهاست در کشورهای اروپایی و امریکایی جهت تصفیه و ضدعفونی بی خطر آب استخرهای شنا مورد استفاده قرار می گیرد.

 

مزایای روش گندزدایی با ازن

 • افزایش کیفیت و شفافیت آب استخر
 • ایجاد فضایی عاری از میکرو ارگانیسم های بیماری زا
 • پاکسازی سطح پوست از باکتری، تخم انگل، قارچ و …
 • عدم ایجاد حساسیت، خارش پوست و سوزش چشم پس از شنا
 • ۱۰۰% طبیعی و عدم استفاده از مواد شیمیایی (در استخرهای خانگی)
 • کنترل رشد جلبکها بر دیواره ها و کف استخر
 • ضد عفونی دیوارها و کف استخر بوسیله ازن باقیمانده
 • از بین برنده روغن ها و چربی های موجود در آب
 • تبدیل گاز ازن پس از ضد عفونی محیط استخر به اکسیژن
 • سادگی عملکرد، نصب آسان و عدم نیاز به اپراتور متخصص
 • زدودن یونهای آهن و منگنز محلول و دیگر ترکیبات آلی

 

استفاده از روش تزریق ازن در استخر های عمومی شنا تنها زمانی مورد تایید است که به عنوان یک مکمل برای روشهای ضدعفونی کردن با کلر یا بروم مورد استفاده قرار گیرد.

 

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *