<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

آب شیرین کن اسمز معکوس

در این مقاله سعی بر این است که با دستگاه آب شیرین کن اسمز معکوس آشنا شویم پس با ما همراه باشید.

در ابتدا ما به صورت مختصر  اسمز معکوس را تعریف می کنیم و سپس به موضوعات زیر می پردازیم:

اسمز چیست؟

تعریف غشای نیمه تراوا

روش کار اسمز معکوس در تصفیه و شیرین کردن آب

 

تعریف اسمز معکوس

اسمز معکوس یکی از روش های تصفیه آب می باشد که استفاده کردن از این روش برای تصفیه آب از اهمیت بالایی برخوردار می باشد؛ در این روش آب با شدت و فشار زیاد از غشای نیمه تراوا اسمزمعکوس عبور می کند و ترکیبات مضر و یون ها و مواد معدنی و باکتری ها در آن از بین می روند و آب تصفیه می شود.

تعریف اسمز معکوس
تعریف اسمز معکوس

اسمز چیست؟

برای رسیدن به تفهیم بیشتر که در عمل تصفیه کردن آب ،اسمز معکوس چه کارایی و هدفی را دنبال میکند ما در این جا تعریفی از اسمز را بیان میکنیم .

اسمز یکی از فرایند طبیعی می باشد که به اشکال مختلف در جهان هستی صورت می گیرد.درطی این تغییر حالت  و فرایند ، آبی با درصد کمی از شوری تمایل زیادی به تغییر به آبی با درصد شوری زیاد دارد.به عنوان مثال : آبی که به وسیله کلیه ها در بدن توسط خون جذب می شود و یا آبی که به وسیله ی ریشه ی درخت از زمین و خاک جذب میشود در اینجا گفته می شود که عمل اسمز روی داده است.

اسمز چیست؟
اسمز چیست؟

در تصویربالا همانطور که مشاهده می شود دو منبع وجود دارد که آب شیرین و آب شور در دو منبع قرار گرفته اند،این دو منبع از طریق غشای نیمه تراوا به هم راه دارند، آبی با میزان شوری کم (آب شیرین) به سمت دیگر ظرف (منبع) که آب شور قرار دارد حرکت میکند و این کار تا زمانی که هر دو آب به غلظت یکسان برسند ادامه می یابد به این پدیده اسمز گفته می شود.

تعریف غشای نیمه تراوا:

غشایی می باشد که اجازه حرکت و عبور کردن بعضی از ملکول ها و اتم های موجود در آب را می دهد و اجازه عبور به دیگر ملکول و اتم ها را از آن ها میگیرد. به عنوان مثال برای تفهیم بیشتر همانند توری که جریان هوا از آن عبور میکند ولی ذرات بزرگتر نمی توانند از توری بگذرند.

 

روش کار اسمز معکوس در تصفیه کردن آب:

این روش که کاملا برعکس و برخلاف با روش اسمز طبیعی می باشد . در این روش بین دو محلول با میزان غلظت متفاوت یک غشای نیمه تراوا قرار میگیرد سپس مقادیری از محلول از یک سمت غشا به سمت دیگر حرکت میکند.

در حالت طبیعی به این صورت است که محلولی که غلظت بیشتری دارد رقیق می شود سپس آبی که خالص است از غشا عبور میکند و با آب که شور می باشد ترکیب می شود.حال اگر به سیستم و دستگاه اجازه ی به تعادل رساندن محلول صادر شود ، سطح آبی که غلظت آن بیشتر است (آب نمک) از سطحی که آب خالص دارد بالاتر میرود. در دو طرف غشا اختلافی که از لحاظ سطح وجود دارد را فشار اسمزی  می گویند.

شیرین کردن آب خام

چگونگی کار اسمز معکوس برای شیرین کردن آب خام ، آب به وسیله ی پمپ به درون محفظه ای که غشای نیمه تراوا دارد هدایت می شود و به دلیل اینکه ناخالصی های موجود در آب خام نمی توانند از غشا عبور نمایند در این صورت در یک طرف غشا آب خالص شده و در طرف دیگر غشا آبی که در آن ناخالصی ها وجود دارد و غلظت آن زیاد می باشد قرار میگیرد.

این روش اسمزی معکوس قادر است که آب های با میزان ناخالصی زیاد و مواد آلی و املاح معدنی و حتی آب های شور دریا را تصفیه نموده و قابل شرب نماید.هایپر فیلتراسیون نام دیگر روش اسمز معکوس می باشد.در این روش ذراتی مانند یون ها که بسیار کوچک می باشند را میتوان از آب جدا نمود.

شیرین کردن آب خام
شیرین کردن آب خام

به طور کلی این روش یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن نمک موجود در آب و املاح معدنی ومواد آلی و سایر ترکیبات موجود در آب و هم چنین بهبود طعم و رنگ آب  استفاده می شود و منجر به تولید آب شیرین و تصفیه شده میشود.

اگر به دنبال مطالبی جدید در رابطه با اسمز هستید می توانید مطالبی مانند تصفیه آب به روش اسمز معکوس و اسمز در تصفیه فاضلاب شهری و خرید پکیج تصفیه آب خانگی اسمز معکوس

تمام کسانی که در رابطه به اسمز تحقیق می کنند و یا پیگیر مطالب اسمز هستند باید این مطالب را هم مطالعه کنند مانند عملکرد اسمز معکوس در دستگاه تصفیه آب و اسمز مستقیم در تصفیه فاضلاب شهری و دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس Ro و دوره آموزشی اسمز معکوس

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *