<"img src="https://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

امروز با شما هستیم با معرفی آب دیونیزه

شاید تاکنون راجبه آب دیونیزه یا به اصطلاح آب بدون  یون چیزه هایی شنیده باشید دراین مقاله ما سعی داریم اطلاعاتی

هرچند مختصر در اختیار شما قرار دهیم.

آب دیونیزه چیست و چه کاربردی دارد؟

آب دیونیزه ( اب DI یا زدوده شده از مواد معدنی یا یون ) یون ها مولوکل های دارای بار الکتریکی در آب هستند که داری با مثبت و منفی هستند به عبارت دیگر همان آب مقطری است که که علاوه بر اینکه مرحله تقطیر را پشت سرگذاشته است با روش های دیگری مانند اسمز معکوس یون زادیی شده است. به این معنی که در طول مرحله تقطیر یا بعد از آن با رد کردن مراحلی درصد یون های آن به کمترین میزان ممکن رسیده است.

از بین بردن مواد معدنی نیازمند استفاده از حداقل دو نوع  تبادل یون، برای تولید آب دیونیزه شده است.  یک رزین، یون‌های دارای بار مثبت و دیگری یون‌های دارای بار منفی را حذف می کند.

کاربرد

از موارد کاربرد آب دیونیزه می توان در صنعت داروسازی و یا آرایشی بهداشتی در ساخت داروها به عنوان حامل یا حلال و حجیم کننده و همچنین نوع استریل آن در رقیق کردن بعضی از دارو های تزریقی می توان اشاره کرد.

در واقع تفاوت آب دیونیزه با آب مقطر در درجه خلوص آن ها می باشد، آب دیونیزه آبی است که درجه خالص بودن آن نسبت به آب مقطر بیشتر است و برای درست کردن آن از دستگاهی به نام دیونایزر استفاده می شود

که شامل ستون هایی از رزین با بر مثبت و منفی می باشد که این بار های مثبت و منفی توسط این ستون ها از بین می رود که از این آب برای سرم های لیوفلیزه و همچنین ساختن محلول ها وغیره استفاده میشود .

آب مقطر

ولی آب مقطر که فاقد املاح نمکی است توسط دستگاهای آب مقطر گیری تهیه می شود که دراین دستگاه آب به بخار تبدیل می شود و سپس با استفاده از سرد کننده به مایع تبدیل می شود و سپس از دستگاه تقطیر کننده خارج شده و در ظرفی که استریل باشد جمع آوری می شود.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *