سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک

یکی از ساده ترین و ارزانترین راههای تصفیه فاضلاب استفاده از سپتیک تانک می باشد که در آن با کاهش سرعت جریان وته نشینی مواد معلق و با استفاده از باکتریهای بی هوازی می توان تا 50 ٪ فاضلاب را تصفیه نمود. از سپتیک تانک های شرکت کمپ می توان جهت ذخیره مواد شیمیایی و خورنده ، فاضلاب اولیه و آب تصفیه شده نهایی استفاده نمود.
تفاوت انواع سپتیک تانک های پلی اتیلن به لحاظ نوع لوله مورد استفاده:
نکته مهم در تولید سپتیک تانک آگاهی تولید کننده از شرایط استفاده خریدار می باشد. بعنوان مثال چنانچه بار ترافیکی روی یک مخزن سپتیک تانک وجود داشته باشد نوع متریال و میزان پلی اتیلن مورد استفاده در ساخت یک دستگاه سپتیک تانک متفاوت خواهد بود با زمانی که این شرایط برای سپتیک تانک پلی اتیلن فراهم نیست.
همچنین چنانچه دستگاه سپتیک تانک قرار است بصورت اکسپوز روی زمین قرار گیرد، می بایست این مورد به کارشناسان فنی شرکت جهت طراحی سازه مناسب اطلاع داده شود.
اجزای تشکیل دهنده سپتیک تانک

-سیستم ورودی فاضلاب: شامل لوله و بافل (میانگیر) ورودی است.
-مخزن اولیه سپتیک تانک: که بیشترین حجم سپتیک تانک را به خود اختصاص داده و معمولا 70-60 درصد حجم کل سپتیک تانک مربوط به این بخش است.
-دیواره جداکننده: که باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی و روغنهای شناورشده به مخزن زلال سازی می شود.
-مخزن زلال سازی: این مخزن تقریبا 30 درصد حجم کل سپتیک تانک را شامل شده و در آن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی و شناوری تجمع می یابد.
-خروج بیو گاز (تهویه): از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی هوازی تصفیه فاضلاب که عمدتا متان است از سپتیک تانک خارج می گردد.
-سیستم خروجی فاضلاب: شامل بافل و لوله خروجی سپتیک تانک می باشد.
مزیتهای سپتیک تانک‌ پیش ساخته دو جداره پلی اتیلنی
١ـ سیستم آماده   ٢ـ نصب ساده   ٣ـ تصفیه دائم   ۴ـ آب بندی کامل   ۵ـ داشتن محیطی سالم و بهداشتی   ۶ـ عدم صدمه در حوادثی مانند زلزله و دیگر مزایای سپتیک تانک‌ پلی اتیلن بدین قرار است:  سپتیک تانک‌های پلی‌اتیلنی در ظرفیت‌های ۲ تا 100 مترمکعب و شکل آنها بصورت استوانه افقی است.
مهمترین مزایای دیگر این سپتیک تانک‌ها عبارتند از:
۱- استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آنها
۲- مقاومت بسیاربالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی
۳- سهولت و سرعت در نصب به سبب وزن کم
۴- قابلیت ساخت آنها در ابعاد دلخواه
۵- دارا بودن پوشش ضد UV
پلی اتیلن چیست؟
پلی اتیلن (PE) پلیمری از خانواده پلاستیک ها با قابلیت ذوب شدن و قالب گیری است. این پلیمر از پلیمریزاسیون اتیلن که گازی بی رنگ و متشکل از دو اتم کربن و چهار اتم هیدروژن می باشد، به دست می آید. مهم ترین مشخصه های پلی اتیلن که در تولید محصولات پلیمری تاثیر گذار است، جرم مولکولی و دانسیته می باشد. جرم مولکولی پلی اتیلن وابستگی مستقیم به تعداد مونومر اتیلن موجود در ساختمان آن می باشد. از این نظر پلی اتیلن به چندین دسته تقسیم می شود. پلی اتیلن سنگین درارای تعداد مونومر بیشتر در ساختمان خود می باشد و پلی اتیلن سبک تعداد مونومر کمتری را در ساختمان مولکولی خود دارد. پلی اتیلن سنگین مقاومت بسیار بالایی در مقابل مواد شیمیایی و خورندگی داشته و بطور وسیعی در صنایع آب و فاضلاب و تولید محصولات مرتبط مورد استفاده قرار می گیرد.
اضافه کردن دوده در فرآیند تولید محصولات پلی اتیلن باعث محافظت در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید در طول فرآیند بهره برداری می گردد. این عامل مانع از تخریب محصولات پلی اتیلنی در اثر تابش نور خورشید می گردد.
پلی اتیلن مورد استفاده در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره تصفیه فاضلاب بی هوازی شرکت کمپ از نوع سنگین (HDPE 80 (EX3 می باشد .

یکی از ابتدایی ترین و ساده ترین روشهای تصفیه و یا به عبارت دقیقتر پیش تصفیه انواع فاضلاب صنعتی و بهداشتی میباشد. ساختمان عمده سپتیک تانک از یک انباره (مخزن ذخیره) تشکیل شده است که عمل تصفیه در این قسمت میسر میگردد همچنین این مخزن دارای یک ورودی به داخل سپتیک تانک و یک خروجی بسمت شبکه فاضلاب میباشد.

مکانیسم سپتیک تانک بگونه ایست هنگام ورود فاضلاب بداخل انباره از سرعت آن کاسته شده در نتیجه لجن ها و مواد معلق ته نشین میشوند و بوسیله باکتری های بی هوازی و هاضم لجن تجزیه و در نتیجه تبدیل به مایع و گاز میشود و در نهایت از مخزن خارج میگردد.

در مکانیابی محل  باید به چند نکته اساسی توجه داشت:

محل سپتیک تانک باید دور از مسیر نهر ها، مسیل ها و آبگیرها و در سطحی هموار باشد. همچنین میبایست در جهت مخالف وزش باد غالب اجرا شود.

سپتیک تانک

چربیگیری

چربیگیری شاید بعضی از کارفرمایان فکر کنند که تهیه و نصب چربیگیر یک هزینه اضافی و غیر ضروری بوده و لزومی بر تهیه و استفاده از آن در شبکه فاضلاب نمی باشد، ولی اینطور نیست. چربی ها و روغن ها از آلاینده های اصلی فاضلاب رستوران ها، فست فودها و واحد های صنفی می باشند.در چنین واحد هایی با گذشت زمان در صورت عدم استفاده از چربیگیر، چربی ها و روغن ها با توجه به خاصیت چسبندگی که دارند در لوله ها و شبکه فاضلاب به دیواره ها چسبیده و باعث گرفتگی لوله ها و طغیان آب به داخل واحد کاری می شود و علاوه بر بار آوردن خسارات مالی، خساراتی خیلی مهم و پرهزینه را در شبکه فاضلاب ساختمان ایجاد می کند. حتی در بعضی موارد دیده می شود که جمع شدن چربی ها در لوله ها موجب ایجاد فضایی مناسب جهت رشد و تکثیر انواع حشرات و حیوانات ناقل ویروس ادامه مطلب...

نحوه عملکرد سپتیک تانک

سپتیک تانک مخزن سپتیک یک محفظه ضد آب ساخته شده از بتن، فایبرگلاس یا پلی اتیلن است که از طریق آن پساب داخلی ساختمان (فاضلاب) برای تصفیه اولیه جریان می یابد. فرایندهای بی هوازی در داخل سپتیک تانک ها، حل و فصل مواد جامد و ارگانیک را کاهش می دهند، به همین دلیل تنها قادر به تصفیه حدود 50 درصد از پساب را میباشد. سپتیک تانک ها می توانند در مناطقی که به سیستم فاضلاب متصل نیستند، مانند مناطق روستایی استفاده شوند. با این حال، آلودگی آب های زیرزمینی ممکن است رخ دهد و می تواند یک مشکل باشد. اصطلاح "سپتیک" به محیط باکتری بی هوازی اطلاق می شود که در مخزن تولید می شود و باعث تخریب یا تخمیر زباله های تخلیه شده در مخزن می شود. مخازن سپتیک را می توان با سایر واحدهای تصفیه فاضلاب خانگی مانند فیلترهای بیوفیلتر یا سیستم های هوازی که شامل هوادهی مصنوعی مجاز است، ادامه مطلب...

چربیگیر شرط اول برای رستوران و فست فود

چربیگیر شرط اول برای رستوران و فست فود"چربیگیر شرط اول برای رستوران و فست فود" فاضلاب و پساب رستوران ها و فست فود ها حاوی بیشترین درصد چربی در بین تمام واحد های صنعتی و خدماتی و تجاری و واحد های مشابه در ایران میباشند.با توجه به این که گروه غذاهای تبخ شده از اصلی ترین غذاهای ما ایرانی ها میباشد لذا روغن نیز به اندازه فروان مورد استفاده قرار گرفته و وارد فاضلاب می شوند.این وارد شدن چربی ها به داخل فاضلاب باعث گرفتگی لوله ها و ایجاد خسارات زیادی در لوله کشی فاضلاب ساختمان میشود.در صورت داشتن چاه جذبی نیز با چسبیدن به دیواره های چاه از قدرت جذب چاه میکاهد و باعث پر شدن چاه می شود.علاوه بر خساراتی که به زیر ساخت های ساختمان وارد می کند زیان های مالی نیز به همراه خواهد داشت.پس بنابه  جمله معروف "پیشگیری بهتر از درمان است" به کارگیری یک چربیگیر ساده در رستوران یا ساختمان ها کافی ادامه مطلب...

کارکرد های سپتیک تانک بتنی

کارکرد های سپتیک تانک بتنی سپتیک تانک های بتنی از دیگر محصولات شرکت مهندسی کمپ می باشد که قیمت کم آن نسبت به سپتیک تانک ها پلی اتیلنی و پروسه کوتاه تولید، این محصول را به یکی از پر فروش ترین محصولات این شرکت تبدیل کرده است. سپتیک تانک های بتنی با استفاده از میلگرد و سیمان تیپ 5 ضد سولفات در مقابل حمله های سولفاتی موجود در فاضلاب مصلح می باشند تا این محصول را در برابر فشار های ناشی از عوامل محیطی (به دلیل اینکه طریقه ی استفاده این سپتیک تانک ها به صورت دفنی میباشد باید در برابر فشار خاک های اطراف و یا زلزله دوام بیاورد )مقاوم سازد. دیواره های بیرونی سپتیک تانک ها را نیز به وسیله ی ایزوگام عایق بندی کرده تا از نفوذ آب های زیرزمینی به داخل و بلعکس از داخل به بیرون جلوگیری شده باشد. سپتیک تانک های بتنی شرکت مهندسی کمپ با ظرفیت ادامه مطلب...

کاربرد سپتیک تانک

سپتیک تانک(گندانبار) سپتیک تانک فاضلاب یا به عبارت ساده تر سپتیک تانک به عنوان یک گزینه معمول در تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.معمولا از سپتیک تانک برای احجام پایین فاضلاب و برای حجم های متوسط و بالا پکیج تصفیه فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد.دلیل این کار پایین بودن راندمان سپتیک تانک نسبت به پکیج تصفیه فاضلاب میباشد. از مهمترین مزایای سپتیک تانک های شرکت کمپ میتوان به: مناسب جهت تصفیه پساب واحد های کوچک هزینه پایین ساخت،نصب و راه اندازی فضای اشغالی کم نسبت به واحد های دیگر به دلیل مدفون بودن هزینه پایین نگهداری و تعمیرات در جوامع کوچک که امکان انتقال و جمع آوری فاضلاب مقدور نبوده، سپتیک تانک های بتنی و پلی اتیلنی بهترین و با صرفه ترین راه برای جمع آوری فاضلاب می باشد. دستورالعمل نصب سپتیک تانک های پلی اتیلنی تولیدی شرکت کمپ سپتیک تانک (یا مخزن)های پلی اتیلنی تولیدی شرکت مهندسی کمپ به 3صورت ذیل قابل نصب و بهره برداری ادامه مطلب...

روش های صحیح کلرزنی

برای اطمینان از درستی کلرزنی قواعد زیر بایستی رعایت شود: 1 ـ آب مورد گندزدایی، صاف و عاری از کدورت باشد. 2 ـ کلر مورد نیاز آب مشخص شود. 3 ـ پس از کلرزنی آب باید حداقل به مقدار 0.5 میلی گرم کلر در یک لیتر آب باقی مانده باشد. روش کلر زنی مخازن آب کلرینه کردن آب مخازن: ابتدا حجم مخزنی که کلر باید تزریق شود را معین نموده، سپس به ازای هر متر مکعب ( 1000لیتر ) آب از 3 تا 5 گرم پـــــــودرپرکلرین استفاده می شود. کلرینه کردن مخازن به روش هــای دستی و مکانیکی انجام می شود که در روش دستی لازم است حتماً پس از اضافه کردن محلول کلر آب مخزن به هم زده شود. بعد از گذشت نیم ساعت در صورت مناسب بودن نتیجه کلرسنجی آب قابل مصرف است. قابل ذکر است که نتیجه کلرسنجی در کلیه ساعات شبانه روز و در نقاط مختلف شبکه لوله کشی باید در ادامه مطلب...

چربی گیر برای فاضلاب

چربی گیر برای فاضلابپساب یا فاضلاب به بازمانده ها و دورریزی های عمدتا مایع گفته میشود. شیوه گردآوری و دورریزی آن در هر منطقه، بسته به آگاهی محلی نسبت به محیط زیست فرق می‌کند. سیستم‌های فاضلاب برای جمع‌آوری آب‌های سطحی یا فاضلاب‌های صنعتی در مجتمع‌های بزرگ صنعتی و رستوران ها و کترینگ ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است، چون نفوذ سیالات به عمق خاک می‌تواند ضربه جبران ناپذیری را به پایه‌ها و تاسیسات زیر زمینی وارد نماید فاضلاب تولید شده در یک آشپزخانه صنعتی از طریق راههای مختلفی تولید می‌شود که عبارتند از سینک‌ آماده‌ سازی، سینک‌ شستشوی ظروف، ماشین‌ ظرفشویی، بخش آبکشی حبوبات و برنج، کفشوی‌ آشپزخانه و کانترهای سرو غذا؛ این فاضلاب عمدتا شامل چربی ها،روغن ها و پسماندهای انواع غذاها می باشد. در برخی موارد چنان درصد چربی در فاضلاب زیاد می باشد که استفاده از یک واحد چربیگیری ضروری میباشد،چنان که در برخی استان ها اداره آب و فاضاب برای بالا ادامه مطلب...

سپتیک تانک پلی اتیلنی

سپتیک تانک پلی اتیلنیسپتیک تانک پلی اتیلنی پلی اتیلن ، پلیمری از خانواده پلاستیک ها با قابلیت ذوب شدن و قالب گیری میباشد. این پلیمر از پلیمریزاسیون اتیلن که گازی بی رنگ و متشکل از دو اتم کربن و چهار اتم هیدروژن میی باشد به دست می آید. سپتیک تانک (گندانبار) یکی از پر کاربردترین واحد های مورد استفاده در تصفیه فاضلاب های بهداشتی و انسانی می باشد. از سپتیک تانک ها به طور گسترده در واحد های مسکونی، اداری، ورزشی و تفریحی، هتل ها و رستوران ها و ... استفاده می شود.در واقع سپتیک تانک پلی اتیلنی همان مخزن دو جداره  میباشد ولی با دو آیتم بیشتر نسبت به مخزن پلی اتیلن: دیواره ی جداکننده که مخزن را به 2 قسمت نامساوی (قسمت اول تقریبا 3/2 و قسمت دوم3/1 حجم کل میباشد) تقسیم می کند. دریچه ی بازدید جداگانه برای هر دو مخزن. اجزای تشکیل دهنده ی سپتیک تانک های پلی اتیلنی عبارتند از: سیستم ورودی فاضلاب، که ادامه مطلب...

Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On LinkedinCheck Our Feed
ما را دنبال کنید