سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک

سپتیک تانک

یکی از ساده ترین و ارزانترین راههای تصفیه فاضلاب استفاده از سپتیک تانک می باشد که در آن با کاهش سرعت جریان وته نشینی مواد معلق و با استفاده از باکتریهای بی هوازی می توان تا 50 ٪ فاضلاب را تصفیه نمود. از سپتیک تانک های شرکت کمپ می توان جهت ذخیره مواد شیمیایی و خورنده ، فاضلاب اولیه و آب تصفیه شده نهایی استفاده نمود.
تفاوت انواع سپتیک تانک های پلی اتیلن به لحاظ نوع لوله مورد استفاده:
نکته مهم در تولید سپتیک تانک آگاهی تولید کننده از شرایط استفاده خریدار می باشد. بعنوان مثال چنانچه بار ترافیکی روی یک مخزن سپتیک تانک وجود داشته باشد نوع متریال و میزان پلی اتیلن مورد استفاده در ساخت یک دستگاه سپتیک تانک متفاوت خواهد بود با زمانی که این شرایط برای سپتیک تانک پلی اتیلن فراهم نیست.
همچنین چنانچه دستگاه سپتیک تانک قرار است بصورت اکسپوز روی زمین قرار گیرد، می بایست این مورد به کارشناسان فنی شرکت جهت طراحی سازه مناسب اطلاع داده شود.
اجزای تشکیل دهنده سپتیک تانک

-سیستم ورودی فاضلاب: شامل لوله و بافل (میانگیر) ورودی است.
-مخزن اولیه سپتیک تانک: که بیشترین حجم سپتیک تانک را به خود اختصاص داده و معمولا 70-60 درصد حجم کل سپتیک تانک مربوط به این بخش است.
-دیواره جداکننده: که باعث جلوگیری از ورود لجن و چربی و روغنهای شناورشده به مخزن زلال سازی می شود.
-مخزن زلال سازی: این مخزن تقریبا 30 درصد حجم کل سپتیک تانک را شامل شده و در آن فاضلاب عاری از مواد قابل ته نشینی و شناوری تجمع می یابد.
-خروج بیو گاز (تهویه): از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرآیندهای بی هوازی تصفیه فاضلاب که عمدتا متان است از سپتیک تانک خارج می گردد.
-سیستم خروجی فاضلاب: شامل بافل و لوله خروجی سپتیک تانک می باشد.
مزیتهای سپتیک تانک‌ پیش ساخته دو جداره پلی اتیلنی
١ـ سیستم آماده   ٢ـ نصب ساده   ٣ـ تصفیه دائم   ۴ـ آب بندی کامل   ۵ـ داشتن محیطی سالم و بهداشتی   ۶ـ عدم صدمه در حوادثی مانند زلزله و دیگر مزایای سپتیک تانک‌ پلی اتیلن بدین قرار است:  سپتیک تانک‌های پلی‌اتیلنی در ظرفیت‌های ۲ تا 100 مترمکعب و شکل آنها بصورت استوانه افقی است.
مهمترین مزایای دیگر این سپتیک تانک‌ها عبارتند از:
۱- استحکام بسیار بالای جداره و امکان مدفون کردن آنها
۲- مقاومت بسیاربالا در مقابل خوردگی و مواد شیمیایی
۳- سهولت و سرعت در نصب به سبب وزن کم
۴- قابلیت ساخت آنها در ابعاد دلخواه
۵- دارا بودن پوشش ضد UV
پلی اتیلن چیست؟
پلی اتیلن (PE) پلیمری از خانواده پلاستیک ها با قابلیت ذوب شدن و قالب گیری است. این پلیمر از پلیمریزاسیون اتیلن که گازی بی رنگ و متشکل از دو اتم کربن و چهار اتم هیدروژن می باشد، به دست می آید. مهم ترین مشخصه های پلی اتیلن که در تولید محصولات پلیمری تاثیر گذار است، جرم مولکولی و دانسیته می باشد. جرم مولکولی پلی اتیلن وابستگی مستقیم به تعداد مونومر اتیلن موجود در ساختمان آن می باشد. از این نظر پلی اتیلن به چندین دسته تقسیم می شود. پلی اتیلن سنگین درارای تعداد مونومر بیشتر در ساختمان خود می باشد و پلی اتیلن سبک تعداد مونومر کمتری را در ساختمان مولکولی خود دارد. پلی اتیلن سنگین مقاومت بسیار بالایی در مقابل مواد شیمیایی و خورندگی داشته و بطور وسیعی در صنایع آب و فاضلاب و تولید محصولات مرتبط مورد استفاده قرار می گیرد.
اضافه کردن دوده در فرآیند تولید محصولات پلی اتیلن باعث محافظت در مقابل اشعه ماوراء بنفش خورشید در طول فرآیند بهره برداری می گردد. این عامل مانع از تخریب محصولات پلی اتیلنی در اثر تابش نور خورشید می گردد.
پلی اتیلن مورد استفاده در تولید سپتیک تانک پلی اتیلن دوجداره تصفیه فاضلاب بی هوازی شرکت کمپ از نوع سنگین (HDPE 80 (EX3 می باشد .

یکی از ابتدایی ترین و ساده ترین روشهای تصفیه و یا به عبارت دقیقتر پیش تصفیه انواع فاضلاب صنعتی و بهداشتی میباشد. ساختمان عمده سپتیک تانک از یک انباره (مخزن ذخیره) تشکیل شده است که عمل تصفیه در این قسمت میسر میگردد همچنین این مخزن دارای یک ورودی به داخل سپتیک تانک و یک خروجی بسمت شبکه فاضلاب میباشد.

مکانیسم سپتیک تانک بگونه ایست هنگام ورود فاضلاب بداخل انباره از سرعت آن کاسته شده در نتیجه لجن ها و مواد معلق ته نشین میشوند و بوسیله باکتری های بی هوازی و هاضم لجن تجزیه و در نتیجه تبدیل به مایع و گاز میشود و در نهایت از مخزن خارج میگردد.

در مکانیابی محل  باید به چند نکته اساسی توجه داشت:

محل سپتیک تانک باید دور از مسیر نهر ها، مسیل ها و آبگیرها و در سطحی هموار باشد. همچنین میبایست در جهت مخالف وزش باد غالب اجرا شود.

سپتیک تانک

سپتیک تانک پلی اتیلنی

سپتیک تانک پلی اتیلنیسپتیک تانک پلی اتیلنی پلی اتیلن ، پلیمری از خانواده پلاستیک ها با قابلیت ذوب شدن و قالب گیری میباشد. این پلیمر از پلیمریزاسیون اتیلن که گازی بی رنگ و متشکل از دو اتم کربن و چهار اتم هیدروژن میی باشد به دست می آید. سپتیک تانک (گندانبار) یکی از پر کاربردترین واحد های مورد استفاده در تصفیه فاضلاب های بهداشتی و انسانی می باشد. از سپتیک تانک ها به طور گسترده در واحد های مسکونی، اداری، ورزشی و تفریحی، هتل ها و رستوران ها و ... استفاده می شود.در واقع سپتیک تانک پلی اتیلنی همان مخزن دو جداره  میباشد ولی با دو آیتم بیشتر نسبت به مخزن پلی اتیلن: دیواره ی جداکننده که مخزن را به 2 قسمت نامساوی (قسمت اول تقریبا 3/2 و قسمت دوم3/1 حجم کل میباشد) تقسیم می کند. دریچه ی بازدید جداگانه برای هر دو مخزن. اجزای تشکیل دهنده ی سپتیک تانک های پلی اتیلنی عبارتند از: سیستم ورودی فاضلاب، که ادامه مطلب...

چربی گیر های فایبرگلس

چربیگیر های فایبرگلاس روغن و چربی ها روغَن دسته‌ای از مایعات است که اغلب با آب مخلوط نمی‌شوند و به دلیل آن که وزن مخصوص آنها کمتر از آب است، روی آب شناور باقی می‌مانند. اصولاً روغن به چربی اطلاق می‌شود که در دمای اتاق معمولاً به حالت مایع باشد بجز روغن نباتی و روغن حیوانی. روغن‌ها هم همچون چربی‌ها متشکل از تری گلیسرید، مونوگلیسرید و مقداری هم دی گلیسرید می‌باشند. از آنجا که روغن حاوی مقدار زیادی چربی اشباع نشده است، در دمای اتاق مایع می‌باشد. روغن‌ها انواع مختلف دارند. می‌توانند صنعتی بوده یا تنها برای مصارف خوراکی و پخت‌وپز مورد استفاده قرار گیرند. با توجه به اینکه فاضلاب خروجی از رستوران ها و آشپزخانه های صنعتی حاوی مقدار زیادی چربی می باشند، از این رو نیاز به وسیله ای برای جلوگیری از ورود چربی به سیستم لوله کشی ساختمان داریم. ورود چربی به شبکه فاضلاب مشکلاتی را با خود به همراه ادامه مطلب...

انواع مخازن ذخیره فایبر گلاس، پلی اتیلن، بتنی

مخازن ذخیره امروزه نگهداری از آبهای آشامیدنی به دور از دسترس میکروب ها و آلودگی ها دغدغه اصلی ما انسان ها می باشد. مخصوصا در مناطقی که به آب لوله کشی دسترسی ندارند داشتن آب آشامیدنی سالم با روش های قدیمی کاری بسیار دشوار و در بیشتر مواقع غیر ممکن می باشد. شرکت کمپ با تولید انواع مخازن ذخیره آب آشامیدنی زمینه را برای داشتن آبی پاک در هر جا و مکانی را مهیا می کند. مخازن پلی اتیلنی مخازن پلی اتیلنی یا همان تانکر های پلاستیکی در انواع یک لایه، دو لایه و سه لایه و در اندازه های مختلف بسته به درخواست مشتری ساخته می شوند. این مخازن بدلیل داشتن مقاومت مناسب در شرایط جوی مختلف و انعطاف پذیری از دوام بالایی برخوردار بوده و زمان کاربری طولانی مدت دارند. خصوصا زمانی که نیاز به دفن مخزن وجود داشته باشد انعطاف پذیری بالای این مخازن مقاومت را در برابر فشارها و ادامه مطلب...

ضد عفونی با دستگاه ازن ساز

ازن یک ماده اکسنده قوی با فرمول شیمیایی O3   میباشد و چون پایداری کمی دارد، تمایل دارد که به مواد اطراف خود چسبیده و با اکسید کردن آنها به پایداری برسد. امروزه در صنعت استخر، پیدا کردن یک ماده ی مطمئن و همه کاره برای از بین بردن عوامل بیماریزا و باکتری ها مشکل می باشد.لذا سلامتی شناگران و افراد در صورتی تأمین می شود که مواد افزودنی که دارای چهار شرط زیر باشد به آب اضافه گردد: ضد عفونی کننده باشد. اکسید کننده باشد. از بین برنده رنگ و جلبک ها و خزه ها باشد. ماندگاری داشته باشد. با توجه به موارد بالا گزینه های خیلی محدودی هستند که همه ی این چهار گزینه را دارا باشند، از این رو ازن تقریبا بسیاری از شرایط بالا را برآورده میکند ولی ماندگاری در آب ندارد به بیان ساده تر در صورت ورود آلودگی های جدید به آب، ازنی در آب وجود نخواهد بود که آنها ادامه مطلب...

کارکرد انواع برج خنک کننده

کارکرد انواع برج خنک کنندهامروزه با توجه به اینکه در واحدهای صنفی برخی از واکنش های شیمیایی در درجه بالا صورت می گیرند و نیز بعضی از واکنش های شیمیایی حرارت زا میباشند، بنابراین ضروریست که حرارت حاصل را به طریقی از سیستم خارج نمود، که این کار را به وسیله ی برج های خنک کننده انجام میدهند. اساس کار تمام برج های خنک کن بر مبنای ایجاد سطح تماس بیشتر بین جریان آب گرم و هوای سرد و در نتیجه تبادل حرارتی بین این دو می باشد. انواع برج های خنک کننده: برج های خنک کننده مدار باز(مرطوب) برج های خنک کننده مدار بسته(خشک) برج های خنک کننده مدار باز: در برج های خنک کننده مرطوب، آب نقش اصلی و اساسی را داشته و هدف نیز همان خنک کردن آب   می باشد. در این نوع برج ها آب در حال گردش به وسیله اتصالاتی به سمت برج هدایت می شوند و برای عمل سرمایش، از بالای برج ادامه مطلب...

گند زدایی آب با کلرزن

از اوایل سال های 1900 میلادی همزمان با استفاده از ترکیبات کلر بعنوان اصلی ترین ماده گندزدایی و میکروبکشی آب آشامیدنی، بیماری های واگیری و مرتبط با آب های آلوده بشدت کاهش یافت. پس از آن تاریخ روش های مختلفی از جمله استفاده از گاز ازن و اشعه فرابنفش برای میکروب زدایی آب مورد استفاده قرار گرفت ولی هیچیک از این روشها جایگزین مناسبی برای ترکیبات کلر واقع نشد. هزینه نسبی کمتر در مقایسه با سایر روش ها، استفاده راحت تر و مقرون بصرفه بودن از جمله دلایلی هستند که  کلر و ترکیبات آن تا به امروز در بسیاری از نقاط دنیا بعنوان اصلی ترین مواد برای گندزدایی آب آشامیدنی مطرح میباشد. کلرزنی کلرزنی از جمله مراحل مهم تصفیه شیمیایی آب است که برای گندزدایی (ضد عفونی) در مخازن ذخیره و در بدو ورود به سیستم توضیع آب انجام میشود. در بسیاری از سیستم های آب، تزریق کلر در تصفیه خانه ها و ادامه مطلب...

روش های جداسازی چربی از آب

روش های جداسازی چربی از آبامروزه با توجه به اینکه چربی ها و روغن های گیاهی و حیوانی به عنوان یکی از اجزای اصلی تهیه و  پخت و پز انواع غذا ها به شمار می آید، تقریبا همه ی رستوران ها، آشپزخانه های خانگی و صنعتی و کترینگ ها و فست فودها با مشکل گرفتگی مجاری دفع فاضلاب خود مواجه میباشند، لذا در این نوع واحد ها به دلیل حجم بسیار بالای چربی خروجی از سینک ها، استفاده از چربی گیرهای شرکت کمپ بهترین و موثرترین راه برای جلوگیری از ورود چربیها به سیستم لوله کشی فاضلاب میباشد. چربی ها که اغلب مواد مایعی هستند، غالبا با آب مخلوط نشده و به دلیل داشتن چگالی کمتر از آب روی آب شناور میمانند. البته برخی از چربی های حیوانی و نباتی هستند که بصورت جامد بوده و با گرفتن حرارت به مایع تبدیل میشوند. چربی ها اغلب دارای مونوگلیسیرید و دی گلیسیرید و یا تری گلیسیرید میباشد ادامه مطلب...

نقش سپتیک تانک

نقش سپتیک تانکامروزه با توجه به کاهش روز افزون منابع آبی در کشور و با در نظر گرفتن این حقیقت که 3/2 از مساحت کشور را مناطق کویری و خشک تشکیل داده، ارزش آب آشامیدنی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. آمارها نشان میدهد که بخش عظیمی از منابع آب شیرین کشور در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار میگیرد. برای مدیریت بهینه مصرف منابع آب شیرین، علاوه بر صرفه جویی، استفاده از روشهایی همچون بازیابی و استفاده مجدد از پساب ها  را ضروری مینماید. سپتیک تانک از مهمترین اقدامات در راستای مدیریت منابع آبی، جلوگیری از آلودگی منابع آب های زیر زمینی است. در این راستا میتوان با چند راهکار ساده اقدامات پیشگیرانه ای انجام داد. استفاده از مخازن سپتیک تانک در دفع فاضلاب یکی از این روشها میباشد. سپتیک تانک یا به زبان ساده تر گندانبار که بعنوان یک واحد ساده پیش تصفیه  کار میکند،میتواند در حدود 50 درصد فاضلاب را تصفیه و ادامه مطلب...

Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On LinkedinCheck Our Feed
ما را دنبال کنید