گندزدایی با استفاده از پرتو فرابنفش (UV)- بخش اول

گندزدایی با استفاده از پرتو فرابنفش (UV)- بخش اول
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

خصوصیات میکروب کشی پرتوی تابش شده از منابع نور فرابنفش (UV) از زمان کشف آن در اوایل سده ی 1900 در انواع مختلف تاسیسات مورد استفاده بوده است. نور فرابنفش که اولین بار در منابع با کیفیت بالای آب مورد استفاده قرار گرفت به عنوان یک گندزدای فاضلاب در دهه ی 1990 و با ابداع لامپ های جدید، متعادل سازها و تجهیزات جانبی توسعه یافت. ثابت شده که پرتو فرابنفش  در مقدار مناسب آن برای فاضلاب، بدون تشکیل محصولات جانبی سمی یک عامل موثر باکتری کش و ویروس کش می باشد. به منظور آشنایی با کاربرد پرتو فرابنفش در گندزدایی فاضلاب، عناوین زیر در این بخش مورد استفاده قرار می گیرند: (1) منبع پپرتو فرابنفش، (2) اجزاء و ترکیب سیستم پرتو فرابنفش، (3) خاصیت میکروب کشی پرتو فرابنفش، (4) مدل سازی فرآیند گندزدایی با پرتو فرابنفش، (5) برآورد میزان پرتو فرابنفشس، (6) قابلیت اطمینان به عملکرد سیستم، (7) طراحی سیستم های پرتو فرابنفش، (8) عیب یابی سیستم های پرتو فرابنفش و (9) تاثیرات زیست محیطی گندزدایی با استفاده از پرتو فرابنفش.

منبع پرتو فرابنفش

بخشی از طیف الکترو مغناطیس که پرتو فرابنفش جزئی از آن می باشد در شکل الف  بین 100 و 400 نانومتر نشان داده شده است. دامنه پرتو فرا بنفش بر مبنای طول موج به صورت موج بلند (UV-A) که پرتو فرابنفش نزدیک هم نامیده می شود، طول موج متوسط (UV-B) و طول موج کوتاه (UV-C) که پرتو فرا بنفش دور هم نامیده میشود، تقسیم بندی می گردد. بخش میکروب کش طیف فرابنفش  بین 220 و 320 نانومتر و بیشتر در محدوده ی UV-C قرار دارد. به منظور تولید پرتو فرابنفش، لامپ های هاوی بخار جیوه با تحریک بخار جیوه موجود در لامپ به انتشار نور فرابنفش می انجامد. به طور کلی، گندزدایی با سیستم های فرابنفش با توجه به شاخص های کارکرد داخلی لامپ فرابنفش در سه دسته قرار می گیرند: سیستم های کم فشار کم تراکم، کم فشار پر تراکم، و سیستم هایی با فشار متوسط و شدت بالا. به صورتی که در ادامه بررسی می شود، سیستم های گندزدایی فرابنفش همچنین ممکن است بر مبنای مشخصات هیدرولیکی به صورت کانال های روباز یا لوله با کانال بسته دسته بندی شوند. در بررسی مختصر لامپ های فرابنفش که در ادامه آورده شده است، باید توجه داشت که فناوری لامپ فرابنفش به سرعت در حال تغییر است و به این ترتیب به منظور طراحی تاسیسات گندزدایی فرابنفش، می باید به اطلاعات ارائه شده توسط سازندگان رجوع شود.

.

.

پایان بخش اول

قسمت دوم و ادامه مقاله ی فوق تحت همین عنوان در حال تکمیل میباشد.


برچسب ها: , , , , , , ,

گروهها : مقالات تخصصی

Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On Google PlusVisit Us On PinterestVisit Us On YoutubeVisit Us On LinkedinCheck Our Feed
ما را دنبال کنید