کادمیوم

کادمیوم Reviewed by Admin on Apr 16Rating:

کادمیوم

کادمیومقسمت اول : شناسائی ماده
 شرح فلز کادمیوم یا پودر آن:
این ماده به طور طبیعی در سولفید کادمیوم معدنی وجود دارد. این فرم ماده بسیار نادر است و بیشترین کادمیوم به وسیله استخراج از دیگر سنگهای معدنی شامل سرب ، مس ،روی بدست آمده است. سنگ معدن سولفید روی مهمترین منبع این ماده  می باشد، که به وسیله تقطیر مستقیم یا پروسه الکترولیت بدست می آید. این ماده در آبکاری سایر فلزات ،سیستم ایمنی آتش ، باطریهای ذخیره کننده نیکل – کلسیم، سیمای انتقال دهنده قوی، تلویزیون های تابنده، رنگهای که در لعاب سرامیک استفاده می شود. ماشینهای لعاب، پخت لعاب، فتو گرافی و لیتوگرافی ، یک سو کننده سلنیوم ، الکترود  استفاده شده در لامپهای گازی کادمیوم ، و سلولهای فتوالکتریک مانند ضد قارچها و پیل های استاندارد و ستون که در کنترل راکتور ها استفاده می شود.
دیگر عناوین:CAS NO.7440-43-9 و کادمیوم کلوئیدی
اخطار: کادمیوم فلزی با سمیت بالاست ، علامتهای مسمیت ممکن است با گذشتن ساعات بسیار  نشان داده شود که شامل ادم ریوی (مایع داخل ریه ها) مهلک است. همچنین اثرات مزمن آن شامل خطرات کلیوی می باشد و بسیاری از نمایندگان دولتها سرطان زایی این ماده را تشخیص داده اند.  پودر کادمیوم آتش زا می باشد و آتش قابل توجه و خطر انفجار را ایجاد می کند.
 
 قسمت دوم : حدود مواجهه شغلی
 
1992 OSHA PEL:            8 –hr TWA=5 μg/m³                                                                       
1992 OSHA SECAL:      TWA= 15 or 50 μg/m³                                                                       
1990 IDLH level:             50 μg/m³ 
 1993-94  ACGIH  TLVS  :      TWA:0.01mg/ m³  )total dust)- class A2 carcinogen     
                                                    TWA:0.02 mg/ m³  (قابل تنفس   )
  1991 DFG (Germany)MAK:(هیچ عددی محرز نگردید)       
  1992 NIUOSH  REL:  سرطان زا ،نگهداری در پایین ترین حد ممکن     
 
سمیت:
انسان، تنفسی،LC LO : mg/ m³    39 در ۲۰ دقیقه ایجاد تغییرات قلبی ،تشکیل لخته خون در عروق و فشار تنفسی
موش ،خوراکی،:  LD50   mg/ m³    39 در ۲۰ دقیقه جزئیاتی گزارش نشده است
 زنان  ، تنفسی ، LC LO : mg/ m³    39 در ۲۰ دقیقه پیوسته ،برای سالیان ایجاد تومور ریه می نماید.
مردان، TCLO: μg/m³ ۸۸  در طی ۸سال ایجاد سمیت در کلیه و میزنای و همچنین پروتئین در ادرار  می نماید.
قسمت سوم: خواص فیزیکی
نقطه جوش:    F1409  یا     C765
نقطه ذوب:      F610  یا     C321
فشار گاز:mm Hg  095/0 در   F 6/609 یا     C9/320
شاخص انکسار: ۱۳/۱
وزن مولکولی: ۴/۱۱۲
غلظت: ۶۴۲/۸
حلالیت در آب: غیر قابل حل
حلالیت در سایر حلال ها :به سرعت در نیتریک حل می شود ،به آهستگی در هیدروکرورید حل می شود و همچنین در دیگر اسید ها . حالت جامد این ماده  در حلال نیتریک  قابلیت حل شدن دارد ولی  در حالت پودری در معرض  خطر واکنش انفجار می باشد.
شکل ظاهری و بو: نقره ای – سفید ،ته رنگ آبی ،درخشان، بی بو، فلز صاف که به راحتی با چاقو بریده میشود و حالت پودری آن به رنگ  مایل خاکستری –سفید می باشد
قسمت چهارم: آتش و انفجار
نقطه شعله: گزارشی نشده است
 : LELگزارشی نشده است                         UEL: گزارشی نشد ه است
وسایل اطفاء حریق مناسب: حالت جامد آتش زا نمی باشد ولی در حالت پودری ریز تابنده می باشد(یک قانون وجود دارد که پودر های که ریزتر می باشند پنانسیل بیشتری برای انفجار دارند) بهترین وسیله اطفاء در این مورد دی اکسید کربن ، پودر شیمیایی خشک و شن می باشد
خطرات آتش های غیر معمول یا انفجار: پروسه های که گرد و غبار کادمیوم تولید می کنند مانند بریدن، آسیاب کردن یا جوشکاری  احتمال یک انفجار جدی را در کنار منابع احتراق وجود دارد بنابراین باید از تولید توده گرد وغبار کادمیوم  جلوگیری کرد.
مقابله با آتش: آتش ممکن است تولید مواد سمی نمایید بنابراین پوشیدن  تجهیزات تنفسی  با حمایت کنند های کامل صورت در فشار ضروری یا فشار مثبت لازم می باشد.
 
قسمت پنجم : واکنش پذیری
 
استواری /  پلیمریزاسیون : کادمیوم به راحتی در مقابل رطوبت هوا سیاه می شود که این تغییر رنگ اکسیداسیون کادمیوم
 می باشد. نوع فلزی کادمیوم در هوای خشک پایدار ولی حالت پودری آن آتش زا می باشد. فلز کادمیوم در دمای۱۷۶ درجه فارنهایت یا ۸۰ درجه سانتیگراد شکسته می شود.
ترکیبات ناسازگار با  کادمیوم: شامل آمونیوم نیتریت ،هیدروزیک اسید، تروریم، روی، آمونیاک، سولفور، سلنیوم،  نیتریل فلوراید و عوامل اکسیداسیون می باشد .
 از ترکیباتی که باید دور نگهداشته شود: تولید گرد و غبار کادمیوم ،در معرض قرار گرفتن در مقابل منابع گرما و احتراق  و ارتباط با مواد ناسازگار(غیر قابل ترکیب). تولید اکسید کادمیوم سمی می نماید.
 
قسمت ششم: خطرات بر روی سلامتی
 
سرطان زایی: بر طبق لیست موسساتی که در ذیل بیان خواهد شد کادمیوم یک ماده سرطان ز ا می باشد.
IARC CLASS 2A   :ممکن است بر روی انسان  سرطان ز  باشد  
NTP CLASS 2   :     به طور معقول انتظار می رود که سرطان ز ا باشد   
NIOSH CLASS X   : سرطان ز ا 
ACGIH   TLV-A2 :   مشکوک به سرطان زایی بر روی انسان  
EPA-BI  :احتمالا بر روی انسان سرطان ز ا می باشد    
DFG MAK –A2  :بی شک فقط بر روی حیوانات سرطان ز ا می باشد 
خلاصه از ریسکهای موجود: فیوم ها  و گرد غبارهای که از طریق تنفس وارد می شوند معمولاً ایجاد اثرات حاد در طی ۲۴ ساعت می نمایند.  این اثرات شامل سند روم شبه طب انفوانزا  مانند (طب فلزی )که دارای علائمی مانند تب و لرز، درد عضلانی بخصوص در پشت و دست و پا می باشد  و چنانچه فرد بیشتر در معرض تماس قرار گیرد ادم ریوی(مایع در ریه) ایجاد می گردد که ممکن است به مرگ ختم شود .و اگر شخص احیا گردد ممکن است در قربانی تغییرات در ریه مانند فیبروز ریه و تغییرات عروقی ایجاد گردد.
تماس طولانی با کادمیوم ایجاد خطراتی در کبد و کلیه می نماید(۷ تا۳۰ سال) که اولین علائم اختلال در لوله ها وجود پروتین در ادرار می باشد( گلوگز در ادرار نیز دیده شده است) همچنین کاهش تراکم استخوان در افراد در معرض کادمیوم نیز دیده شده است.
اثرات مستقیم از در معرض قرار گرفتن مستقیم کادمیوم گزارش نگردیده است ولی بطور غیر مستقیم این ماده بروی تنظیم کننده های کلسیم و فسفر موجود در کلیه ها اثر دارند که مواد مذکور بر قدرت و سلامتی استخوانها اثر می گذارند. مطالعات نشان می دهد که همیشه بین آنمی(کاهش گلبولهای خون) و بالا رفتن سطح کادمیوم رابطه مستقیم وجود دارد. از سلنیوم و روی برای متوقف کردن مسمومیت با  کادمیوم استفاده می شود، بعنوان مثال پیوند سلنیوم و کادمیوم  از ورود کادمیوم از طریق بافتهای بدن جلوگیری می کنند و روی در مکان متابولیک مشابه با کادمیوم رقابت می کند.
بدترین اختلالات پزشکی در تماسهای دوره ای طولانی : کلیه ها ، خون ،اختلال تنفسی
اندامهای هدف: خون ،کلیه ها، کبد، سیستم های تنفسی
مسیر های ورودی ابتدای: استنشاق ،قورت دادن
اثرات حاد: استنشاق ممکن است ایجاد سوزش در چشمها ، بینی و گلو همچنین تهوع و استفراغ ،اسهال، قولنج شکمی ، گرفتگی قفسه سینه ، سرفه ، سردرد و ضعف گردد. ادم ریوی بعد از ۲۴ ساعت تماس می تواند پیش رفت سریع داشته باشد و صدمات کلیوی ممکن بعد از تماس حاد رخ  دهد، ولی این اثرات بیشتر شبیه تماسهای مزمن می باشد.
اثرات مزمن: این اثرات ممکن  است با تاخیر بعد از گذشت چند سال بعد از آخرین تماس ایجاد می گردد. که شامل سوراخ شدن تیغه بینی ، کاهش حس بویایی ،برونشیت حاد، نفخ ، بی اشتهایی ، بی خوابی ، افسردگی ، آنمی ، زردی ، خطرات کلیوی ، دمونیزریشن استخوان ، فیبروز ریوی ، سرطان در تنفس طولانی
 
کمکهای اولیه:
چشمها: به مصدوم اجازه ندهید چشمهای خود را بمالد و یا محکم ببندد. پلاکها را باز و بالا نگهدارید و آب را فوراً و با شتاب  و به مقدار زیاد وارد چشم نمایید . و مصدوم را سریعاً به اورژانس برسانید.
پوست: به سرعت لباسهای آلوده را خارج نماید ،و موضع در معرض را با آب و صابون بشوید.
دستگاه تنفسی: مصدوم را به هوای آزاد منتقل نمایید ،و در صورت لزوم از تنفس مصنوعی استفاده  شود.
دستگاه گوارشی: هرگز به شخصی که در حالت غش و تشنج می باشد هیچ چیز نخورانید. سعی کنید ۱ یا ۲ لیوان آب به مصدوم هوشیار به خورانید ،و هرگز شخص را وادار به استفراغ ننمایید .
دستوراتی برای پزشک: باید میکورگلوبین مدفوع کمتر از g/gμ ۲۰۰ باشد
 
 
قسمت هفتم: محافظت های مخصوص
 
عینک ایمنی: استفاده از عینکهای ایمنی ((Goggle یا ایمنی در مقابل مواد شیمیایی توصیه می شود (آیین نامه ۲۹CFR1910.133OSHA)
ماسک: در زمانی که لازم باشد و یا پوشانده کل صورت توصیه می شود
سایر موارد: جهت جلوگیری از تماس پوستی پوشیدن دستکش ، چکمه ، پیش بند ، و دستکش بلند در زمان مواجهه با گرد و غبار کادمیوم توصیه می شود
تهویه: یک سیستم تهویه عمومی جهت پایین نگهداشتن از حد استاندارد توصیه می شود  ( ³m g/μ   5/2)

در تاریخ : ۲۰۱۴-۰۴-۱۶ ۰۶:۰۴:۵۰

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *