تصفیه فاضلاب

سیستم‌های کلرزنی

سیستم‌های کلرزنیReviewed by Admin on Jan 27Rating: کلرزنی | سیستم کلرزنی کلرزنی در اتاقی مسقف و ایمن انجام می شود که بر حسب مصرف آب نیاز به زدن کلر دارد که به این روش انجام شده کلرزنی می گونید دستگاه کلر زنی

کلرزنی

  1. سیستم کلرزنی مایع: برای این سیستم می‌توان دو حالت در نظر گرفت.

حالت اول: که به آب، مایع کلردار تزریق می‌شود. هیپوکلریت سدیم(NaClO) و هیپوکلریت کلسیم(۲Ca(ClO)) از نوع کلر مایع هستند. برای تزریق این مواد به آب از هیپوکلریناتورها استفاده می‌شود. این دستگاه عموماً یک دوزینگ پمپ است(پمپ دیافراگمی یا پیستونی).

حالت دوم: گاز کلر تحت فشار بالا و دمای پایین به مایع تبدیل شده و در کپسول‌های مخصوص نگهداری می‌شود و با کمک تبخیرکننده‌ها به گاز تبدیل شده و برای تزریق به آب استفاده می‌گردد. استفاده از این حالت هنگام نیاز شدید و بسیار زیاد تصفیه‌خانه، نسبت به سیستم‌های مثل سپتیک تانک دیگر ارجحیت دارد.

  1. سیستم کلرزنی گازی: با استفاده از فاز گازی کپسول‌ها با کمک کلریناتورها، گاز کلر(بوسیله انژکتور) با آب مخلوط شده و به آن تزریق می‌گردد.یک سیستم کلرزنی ساده به صورت گازی عموماً از سه جزء کلریناتور، انژکتور و کپسول‌های(سیلندرهای) کلرزنی تشکیل می‌گردد. استفاده از تبخیرکننده – به دلیل هزینه‌های بالای آن – عموماً در شرایطی که مقدار کلر مصرفی زیاد باشد(مثل تصفیه‌خانه‌های بزرگ) استفاده می‌گردد که جزء سیستمهای مایع محسوب می‌گردند(پکیج تصفیه فاضلاب ).

واحد كلرزنی بخشي از سيستم تصفيه آب آشاميدني و بهداشت است( براي گندزدايي شيميايي آب) كه شامل قسمت‌هاي زير مي‌باشد:

  • اتاق استقرار سيلندرهاي آماده مصرف
  • اتاق کلرزنی
  • انبار نگهداري سيلندرهاي گاز كلر
  • اتاق فرمان و كنترل
  • حوضچه خنثي‌سازي

اتاق کلرزنی

به فضاي مسقف و ايمن در واحد كلرزنی اتلاق مي‌گردد كه عمل تزريق گاز كلر به منظور گندزدايي و سالم‌سازي آب آشاميدني به‌وسيله دستگاه‌هاي كلرزنی خودكر و اسيستم‌هاي كنترل و ايمني مربوطه در اين اتاق انجام مي‌شود.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *