دستورالعمل اجرایی کنترل عفونت در دندانپزشکی

دستورالعمل اجرایی کنترل عفونت در دندانپزشکی Reviewed by Admin on Apr 16Rating:

دستورالعمل اجرایی کنترل عفونت در دندانپزشکی

دستورالعمل اجرایی کنترل عفونت در دندانپزشکی دستورالعمل اجرایی کنترل عفونت در دندانپزشکی 

ماده ۱ : با عنایت به اهمیت کنترل عفونت در دندانپزشکی و لزوم رعایت دقیق آن توسط کادر درمانی با هدف پیشگیری وکاهش انتقال عفونت متقاطع به استناد ماده ۸ قانون تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مفاد آئین نامه اجرایی آن و بند الف از ماده ۱۱ و ماده ۱۶ از قانون تشکیلات و وظایف وزارت این دستورالعمل به منظور اجرا ابلاغ می گردد.
ماده ۲ : رعایت این دستورالعمل برای کلیه کادر درمانی اعم از دندانپزشک، پرستار (دندانپزشکی) بهداشت کاران دهان و دندان و تکنسین های لابراتورهای دندانپزشکی الزامی می باشد.
تبصره : مسئولیت اجرایی این دستورالعمل بر عهده دندانپزشک مسئول در درمانگاه ها یا دندانپزشک دارای پروانه مطب می باشد
ماده ۳ : مسئولیت نظارت بر حسن اجرای این دستورالعمل با دانشکده/ دانشگاه های علوم پزشکی می باشد
ماده ۴ : هیئت عالی انتظامی و هیئت های بدوی انتظامی سازمان نظام پزشکی به استناد تبصره ذیل ماده ۲۴ قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران و آئین نامه اجرایی آن موظف به برخورد با متخلفین می باشد .
 فصل دوم- محافظت شخصی

ماده۵ : به منظور جلوگیری از ایجاد عفونت، کادر درمانی موظف به ایمن سازی میزبان خود و استفاده از تجهیزات محافظت شخصی به شرح مواد ذکر شده ذیل می باشند .
ماده ۶ : آموزش و اطلاع دقیق مفاد این دستورالعمل برای هر یک از افراد ذکر شده در ماده ۲
ماده ۷ : به منظور ایمن سازی افراد ذکر شده در ماده ۲ واکسیناسیون هپاتیت B برای آنان الزامی می باشد. سوابق مربوط به انجام واکسیناسیون و تیتر آنتی بادی آنان جهت کنترل ناظرین اجرای این دستورالعمل می بایست در دسترس باشد .
ماده ۸ : کلیه ترشحات ، خون و مایعات آلوده به خون بیمار، عفونی تلقی می گردد و تابع ضوابط کنترل عفونت در این دستورالعمل می باشد.
ماده ۹ : کلیه سرنگ ها، سرسوزن ها، تیغ های جراحی و دیگر وسایل تیز و برنده استفاده شده می بایست در مخزن های مقاوم safty box به سوراخ شدگی – مورد تأیید وزارت بهداشت موضوع تبصره۲ ماده ۱۴ قانون مربوط به مقررات امور پزشکی و دارویی و مواد خوردنی و آشامیدنی – قرار گیرد .
تبصره : کلیه مواد و تجهیزات دندانپزشکی به استناد ماده ۹ دستوالعمل پیشگیری و مبارزه با قاچاق تجهیزات پزشکی و تبصره های ذیل آن، واجد شناسه (هلوگرام) اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می باشد .
ماده ۱۰ : کلیه افراد ذکر شده در ماده۲ در هنگام کار موظف به استفاده از روپوش، دستکش، ماسک و عینک می باشند.
تبصره ۱ : قد روپوش می بایست تا روی زانو، یقه گرد و قابل بسته شدن، با رنگ روشن بوده و آستین آن بلند و تا روی ساعد را بپوشاند.
تبصره ۲ : جنس دستکش بر اساس نوع فعالیت به شرح ذیل تعیین می گردد:
۱۰-۲-۱- در هنگام معاینه، دستکش معاینه
۱۰-۲-۲- در هنگام درمان، دستکش لاتکس یا وینیل
۱۰-۲-۳- در هنگام جراحی، دستکش لاتکس استریل
۱۰-۲-۴- در هنگام شستشوی وسایل،دستکش لاستیکی(دستکش کار)
تبصره ۳ : میزان فیلتراسیون ماسک های مورد استفاده می بایست بالای ۹۵ درصد و تطابق پذیر باشد(نظیر ماسکهایی که در قسمت بالای آن فلز تعبیه شده است)
تبصره ۴: عینک بهتر است حالت تطابق پذیر و جهت کارایی بیشتر قابلیت ضد بخار داشته باشد. عینک الزاماً می بایست اجازه ورود میکرو ارگانیسم ها را از هیچ طرف ندهد.
ماده ۱۱ : دندانپزشک می بایست برای ورود به محیط معاینه و درمان بیمار روپوش بپوشد و تا زمان ترک محل کار آن را درنیاورد.
ماده ۱۲ :در حین تکمیل پرونده و گرفتن تاریخچه نیازی به استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی نیست.
ماده ۱۳ : برای معاینه بیمار توسط دندانپزشک الزاماً می بایست دستکش معاینه و ماسک استفاده شود.
تبصره: در صورتیکه در حین معاینه تولید آئروسلی گردد(نظیر پوارهوا) استفاده از عینک الزامی می باشد
ماده ۱۴ :جهت تکمیل پرونده و نوشتن طرح درمان می بایست دستکش درآورده شود.
ماده ۱۵ : برای شروع درمان می بایستی دستکش جدید، ماسک و عینک – در صورتیکه قبلاً استفاده نشده باشد – استفاده گردد.
ماده ۱۶: در حین درمان در صورتیکه به هر دلیلی )نظیر پارگی دستکش، آلودگی بیش از اندازه با خون یا قطع درمان به نحوی که احتمال انتقال آلودگی به محیط و یا از محیط اطراف به دستکش وجود داشته باشد( دستکش نیاز به تعویض داشته و می بایست درآورد شده، دستها شسته و دستکش جدید پوشیده شود.
ماده ۱۷ : در پایان درمان، دستکش، ماسک و درنهایت عینک به ترتیب درآورده می شود.
تبصره : درصورت یکبار مصرف نبودن عینک، ضدعفونی آن پس از هربیمار الزامی می باشد.به منظور جلوگیری از قرارگیری در معرض عوامل بیماری زا ) اکسپوژر ( و درمان بعد از آن
ماده ۱۸ : -الف- روش های محافظت شخصی هنگام تماس با خون و یا دیگر عوامل عفونی که افراد شاغل در دندانپزشکی را در خطر عفونت مولد قرار می دهد توسط دندانپزشک برای کادر درمان تشریح گردد.
۱۸- ب- تعیین روندهای مشخص جهت گزارش و ارزیابی اکسپوژها توسط دندانپزشک
۱۸- ج- معاونت های درمان دانشکده/ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی با هماهنگی نزدیک ترین دانشکده های دندانپزشکی منطقه نسبت به تعیین و معرفی مرکزی جهت درمانهای لازم بعد از اکسپوژر و پیگیریهای بعدی اقدام می نمایند و مراتب تعیین درمانگاه به اطلاع کلیه دندانپزشکان حوزه فعالیت رسانده شود.
ماده ۱۹ :درهنگام جراحی، بیوپسی، جراحی های پریو دنتال، رزکسیون آپیکال، جراحی ایمپلنت و خارج کردن دندان به روش جراحی و مواردی نظیر آن برای شستشو محل جراحی یا خنک کردن فرزهای مربوطه استفاده از آب استریل یا سرم استریل الزامی می باشد.
ماده ۲۰ :استفاده از دهان شویه کلرهگزیدین گلوکنات ۱۲/۰ درصد قبل از هرگونه ملاحظات درمانی جراحی دهان و دندان و کشیدن دندان الزامی می باشد.

سایت کمپ کروپ

در تاریخ : ۲۰۱۴-۰۴-۱۶ ۰۶:۰۴:۲۹

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *