<"img src="http://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

در این مقاله قصد داریم درباره برج های خنک کننده و البته حذف رسوب و بایوفیلم و جلبک برج خنک کن چیلر، مطالبی را برای شما عزیزان بیان کنیم.

۱) برج خنک کننده چیست؟

۲) انواع برج خنک کن را نام ببرید؟

۳) برج خنک کن چیلر چگونه برجی است؟

۴) انواع چیلر کدامند؟

۵) روش کار برج خنک کننده چیلر چگونه میباشد؟

۶) حذف رسوب و با یوفیلم و جلبک برج خنک کن چیلر چگونه صورت میگیرد؟

 

 برج خنک کن چیست؟

Cooling tower و به فارسی برج خنک کننده یا همان خنک کن. اگر بخواهیم به زبان بسیار ساده برای شما برج خنک کن را توصیف کنیم، این گونه است که، برج خنک کن دارای سیستمی می باشد که در جهت خنک کردن آب در مراحل های مختلف سرد سازی وسایل و ابزار موجود در نیروگاه‌ها، پالایشگاه‌ها و … مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

 

 انواع برج خنک کن را نام ببرید؟

۱) برج خنک کن مرطوب

۲) برج خنک کن خشک

۳) برج خنک کننده خشک- مرطوب

 مرطوب

برج خنک کن مرطوب با استفاده از بالا بردن حرارت موجود در هوای اطراف و تبخیر مقداری از آب در حال حرکت در سیستم ها و حتی بالا بردن دمای مخازن طبیعی، آب سردی که از حرارت هایی که بیهوده ،جمع شده و تلف شده اند را با استفاده از مکانیزم های خاصی به محیط اطراف می بخشد.

 

 خشک

مکان هایی وجود دارند که دسترسی و استفاده آب در آنها به دلایل مختلف محدود شده است و ما با استفاده از برج های خنک کن خشک، این امکان که از هدر رفتن بی اندازه تبخیر آب جلوگیری شود را حل می‌کنیم، به این شکل که آب در حال حرکت داخل لوله ها جریان دارد، که موجب حرکت هوای سرد حاکم بر آن جا می شود و در آخر این حرارت موجود در آب، در حالت حرکت از لوله های مربوطه خارج می شود و به هوای سرد جذب میشود.

 

 خشک – مرطوب

با توجه به مشکلاتی که در دو برج فوق ممکن است به وجود آید، مثلا مرطوب: باعث هدر رفتن آب زیاد و پراکنده کردن ذرات داخل آب می شود و همچنین برج خشک: به دلیل گرم شدن بیش از حد هوا به محیط اطراف ،بر نحوه کار نیروگاه ها تاثیر منفی میگذارد.

پس در این طور مواقع از این نوع برجها استفاده میشود، که باترکیبی از هردو باعث به وجود آمدن بالانس خوبی در نیروگاه ها می شوند.

 برج خنک کن چیلر چگونه برجی است؟

با این برج  شما این امکان را پیدا می‌کنید که، آب موجود در داخل فن کول ها را تا ۴ درجه سانتی‌گراد کاهش دهید و حتما به این نکته توجه داشته باشید، که دمای آبی که وارد این خنک کن  می شود ،نباید بیش از ۲۹ درجه سانتیگراد باشد.

که البته اگر این مورد رعایت نشود این امکان وجود دارد که با استفاده از برج خنک کننده چیلر جذبی و یا تراکمی به عنوان پیش خنک کن استفاده کرده تا اگر گرمای آب ورودی بیش از ۲۹ درجه بود آن را پایین بیاورد و به حد مجاز برساند.

 نکته: برج خنک کن یکی از اجزای اصلی در چیلرها می باشد.

 

 انواع چیلر کدامند؟

۱) جذبی

۲) تراکمی

کاربرد اصلی انواع چیلر جذبی و تراکمی در صنعت و البته، تهویه مطبوع می باشد.

 

 روش کار برج خنک کننده چیلرچگونه است؟

در این برج یک مخزن حرارتی با نام کندانستور تعبیه شده است که ممکن است از انواع مختلفی (نظیر پوسته، لوله و…) ایجاد شده باشد. که در مدار موجود چیلر آبی، برای عمل چگالش به مایع کاربرد دارد.

در کل آب گرم به وسیله پمپ های موجود به برج خنک کن فرستاده میشود و طی عملیاتی که با فن ها و … روی آن صورت می گیرد آب گرم را خنک کرده تا به یک دمای ایده‌آل برسد و مجدد به کندانستور فرستاده شود.

 حذف رسوب و بایوفیلم و جلبک برج خنک کن چیلر چگونه صورت میگیرد؟

با توجه به عملیاتی که روی آب گرم و سرد در داخل برج های خنک کننده صورت می گیرد در این برج ها موجب تشکیل رسوب و … می شود که ما برای حذف رسوب و بایو فیلم و جلبک برج خنک کن چیلر راهی پیدا کردیم و آن این است که با استفاده از رسوب زدایی هیدرو فلوسری p است.

که ما این امکان را پیدا میکنیم که با فرستادن امواج رادیویی کاملا بی ضرر در مسیر رفت و برگشت در برج خنک کن نسبت به حذف رسوب و بایوفیلم و جلبک برج خنک کن چیلر اقدام نماییم. که این پروسه حتی در مواردی که آب بسیار سخت است و سختی آن گرفته نشده نیز پاسخگو میباشد.

 

 

در پایان و به‌عنوان جمع‌بندی باید به افراد مسئول در برج های خنک کن چیلر توصیه کنم که با استفاده از رسوب زدایی هیدوفلوسری p هرچه سریعتر به حذف رسوب و بایو فیلم و جلبک برج خنک کن چیلر خود، اقدام نمایید .

با تشکر از همراهی شما عزیزان

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *