تاریخچه بهداشت محیط

تاریخچه بهداشت محیط Reviewed by Admin on Apr 16Rating:

تاریخچه بهداشت محیط

تاریخچه بهداشت محیطتاریخچه بهداشت محیط 
مهندسی بهداشت از سال ۱۳۳۱ تا سال ۱۳۳۵ غالبا به صورت تیمی مرکب از مهندسین کادر ستادی وزارتخانه در نقاط مختلف کشور فعالیت داشته اند . وظایف آنها علاوه بر تهیه دستوالعمل ها و فرمهایی در زمینه مراکز تهیه و توزیع و فروش مواد غذایی و اماکن عمومی ،‌ مبارزه با حشرات و جوندگان ، دفع فضولات جامد ،‌بهسازی منابع آب و طراحی نقشه های تیپ و اجرای پروژه های تامین آب آشامیدنی بود ( در این مدت نسبت به اجرای لوله کشی آب آشامیدنی۴۶ شهر در ایران اقدام شده است ) طراحی پروژه های آب آشامیدنی با همکاری مهندسی مشاور لیچ فیلد صورت می گرفت . در آذر ماه سال ۱۳۳۲ اولین دوره کمک مهندسی ایران با حضور ۵ نفر از شهرستان تبریز ،‌۵ نفر از تهران ، ۵ نفر از شیراز ، ۲ نفر از بابل و ۲ نفر از رشت (جمعاپ ۲۴ نفر) در پاکدشت ورامین (پلدشت سابق) تشکیل گردید .
از سال ۱۳۳۵  مهندسی بهداشت بصورت اداره کل درآمد و در مدت کوتاهی در بسیاری از استانهای کشور ادارات مهندسی بهداشت ایجاد شدند . اداره مهندسی بهداشت تبریز در یازدهم اردیبهشت ماه سال ۱۳۳۱ با استخدام ۶  نفر به مدیریت آقای مهندس علی بنی سلیمانی شیبانی و آقای مهندس اسکات براندول آغاز به کار کرده  و در فعالیتهای اولیه ضمن سمپاشی معدودی از منازل شهر تبریز نسبت به اجرای اولین پروژه آب آشامیدنی در روستای مایان سفلی اقدام نموده است .
 در سال ۱۳۴۰ مدت کوتاهی مهندسی بهداشت با اداره ریشه کنی مالاریا ادغام گردید ولی بنا به دلایلی ، ادامه فعالیت واحدهای ادغام یافته ممکن نشده و در نتیجه مجددا اداره کل مهندسی بهداشت مستقلا به کار خود ادامه اد .
در طی سالهای ۱۳۳۵-۴۰ بعلت بوجود آمدن سازمانهای و وزارتخانه هایی مرتبط با آب و برق مسئله تامین آب شهری از وظایف بهداری سابق منفک و به عهده وزارت آب و برق کشور گذاشته شد و بر تامین اب آشامیدنی و بهسازی محیط روستاها توسط اداره کل مهندسی بهداشت تاکید شد .
در طی سالهای قبل از ۱۳۴۰ و بعد از آن تعداد زیادی از مهندسین رشته های مختلف بویژه ساختمان و شیمی جهت اخذ تخصص در زمینه بهداشت و مدارک تحصیلی فوق لیسانس ، اکثرا با استفاده از بورسهای بین المللی به خارج از کشور اعزام شدند .
در این‌ راستا پیرو تشکیل‌ دوره‌ کمک‌ مهندسی‌ بهداشت‌ و دوره‌ کمک‌ بهسازی‌ از اوان‌ تشکیل‌ اداره‌ مهندسی‌ بهداشت‌ به‌ همت‌ آقای‌ دکتر فریس‌ در پاکدشت‌ ورامین‌ ، اولین‌ دوره‌ بهسازی‌ با پذیرش‌ لیسانسیه‌ های‌ علوم‌ (شیمی‌ ، فیزیک‌ ، زیست‌ شناسی‌ ،…) در دانشکده‌ بهداشت‌ دانشگاه‌ تهران‌
 آ غاز فعالیت‌ نمود ، این‌ دوره در سال ۱۳۴۵ تبدیل به دوره عالی بهسازی گردید که مدرک تحصیلی آن فوق لیسانس بود . در حال حاضر در ۱۸ دانشگاه اقدام به تربیت نیروی انسانی کارشناس در زمینه بهداش محیط و در ۲۶ دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی نیز نسبت به تربیت کاردانی بهداشت محیط اقدام می نمایند .
نشکیلات اداره کل مهندسی بهداشت در سال ۱۳۴۴ شامل ادارات آب و فاضلاب ، بهسازی (شهر و روستایی)، هوا و محیط کار بود .
نیروی انسانی مهندسی بهداشت در سال ۱۳۴۴ در سطح کشور جمعا ۵۶۴ نفر بود ، که در حال حاضر به استثناء کادر اداری حدودا ۳۷۱۴  نفر پزسنل تخصصی شامل ۹۹۹ نفر کارشناس و کارشناس ارشد  و ۲۸۱۵ نفر کاردان بهداشت محیط در واحدهای بهداشت محیط سطح کشور مشغول انجام وظیفه می باشند ، از اتفاقات مهم برای اداره کل ، تصویب قانون مواد خوردنی ، آشامینی ، آرایشی و بهداشتی در سال ۱۳۴۶ بود که زمینه اجرای قانونمندی را برای کنترل بهداشتی مراکز تهیه ، توزیع و فروش مواد غذایی و اماکن عمومی با استفاده از ماده ۱۳ فراهم نمود .
در سال ۱۳۴۶ تامین آب آشامیدنی و بهسازی محیط روستاها از وزارت بهداری به وزارت آبادانی و مسکن انتقال یافت و در همین سال اداره کل مهندسی بهداشت به اداره کل بهداشت محیط تغییر نام یافت . در سال ۱۳۵۱ وظایف مذکور به عهده وزارت کشاورزی و پس از تشکیل وزارت تعاون به آن وزارتخانه محول گشت ، در سال ۱۳۵۶ با مصوبه ای وظایف یاد شده مجددا به اداره کل بهداشت محیط اعاده شد که در سال ۱۳۵۸ مصوبه مذکورمورد تاکید شورای انقلاب جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت .
اجرای پروژه های تامین آب آشامیدنی روستاها و عملیات بهسازی محیط با پیروزی انقلاب اسلامی توسعه قابل ملاحظه ای یافت ، ولی با توجه به اهمیت و گسترش سایر فعالیتهای بهداشت محیطی و لاجرم برای هماهنگ کردن تشکیلات بهداشت محیط با شبکه های بهداشتی و درمانی کشور در سال ۱۳۶۹ مسئولیت تامین آب آشامیدنی روستاها به سازمان جهاد سازندگی واگذار گردید و بدینوسیله زمینه ادغام فعالیتهای بهداشت محیط در شبکه فراهم شد .
در سال ۱۳۷۴ برای تعدیل نیروی انسانی و کاهش ابعاد تشکیلاتها در وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی دو اداره کل بهداشت محیط و اداره کل بهداشت حرفه ای ادغام یافتند ، با ادامه روند کوچک سازی تشکیلات و واگذاری بعضی از وظایف به بخش خصوصی تفویض اختیار مسئولیتها به دانشگاههای علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی در آذر ماه ۱۳۷۹ اداره کل بهداشت محیط و حرفه ای به دفتر سلامت محیط کار و حرفه ای تغییر نام یافت .

در تاریخ : ۲۰۱۴-۰۴-۱۶ ۰۷:۰۴:۴۴

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *