<"img src="http://campkrupp.net/wp-content/uploads/2019/04/1.jpg>

در مقاله امروز می خواهیم به بررسی موضوع ازن زنی در تصفیه آب بپردازیم. در ادامه مطالب این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات دقیقی در این زمینه به دست آورید.

در این مقاله سعی می شود که به سوالات زیر پاسخ داده شود:

 • ازن زن چگونه تشکیل می شود؟
 • چرا از ازن زنی در تصفیه آب آشامیدنی کمتر از سایر موارد استفاده می شود؟
 • مزایای ازن زنی در تصفیه آب چیست؟
 • عملکرد ازن زنی در تصفیه آب فاضلاب چگونه است؟
 • چگونه می توان ازن تولید کرد؟
 • مراحل تبدیل اکسیژن به ازن چگونه است؟
 • خطرات ازن در آب چیست؟

 

ازن زن چگونه تشکیل می شود؟

ازن یک فرم اکسیژن (O2) با فرمول مولکولی O3 است. این شکل زمانی که اکسیژن در هوا در معرض تخلیه یک جریان الکتریکی قوی از طریق هوا قرار دارد شکل می گیرد. در طبیعت، هنگامی که رعد و برق از طریق هوا عبور می کند، در جو فوقانی ازن به طور طبیعی تشکیل می شود.

ازن ناپایدار است و در مدت کوتاهی پس از تشکیل آن، به O2 تغییر پیدا می کند. این یک اکسید کننده قوی و یکی از قوی ترین ضد عفونی کننده های موجود در درمان آب است.

چرا از ازن زنی در تصفیه آب آشامیدنی کمتر از سایر موارد استفاده می شود؟

اگر چه ازن به طور قابل ملاحظه ای در جهت غیرفعال کردن و یا کشتن ویروس ها، باکتری ها و کیست ها (به عنوان مثال، کریپتوسپوریدیوم و جیاردیا) موثرتر از کلر است، به دلیل هزینه های بالا و عدم  پایدار بودن آن در آب کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

از این رو مواد ضدعفونی کننده ارزان تر از قبیل کلر، کلر دی اکسید و کلرامین را برای حفظ مواد که قادر به ادامه کشتار موجود در کل سیستم توزیع هستند، استفاده می شوند.

مزایای ازن زنی در تصفیه آب چیست؟

 • حذف مواد آلی و معدنی
 • حذف آلودگی های میکروتیک مانند آفت کش ها
 • افزایش ضد عفونی و کاهش ضایعات ضد عفونی
 • حذف بو و طعم آب

عملکرد ازن زنی در تصفیه آب فاضلاب چگونه است؟

ازن به سرعت به اکسیژن تبدیل می شود و هیچ سمی باقی نمی ماند، از این رو به صرفه تر از کلر برای درمان فاضلاب قبل از تخلیه می باشد. از آنجا که ازن به محلول اکسیژن منتقل می شود، پساب خروجی اکسیژن بیولوژیکی (BOD) کمتری را در جریان دریافت می کند.

اثربخشی ازن به عنوان یک اکسید کننده اغلب آن را برای حذف رنگ، مواد شیمیایی ارگانیک و آلاینده های بو در فاضلاب انتخاب می کنند. در بسیاری از موارد، بسته به زمان و غلظت تماس با ازن، قادر به اکسیداسیون این آلاینده ها به آب و دی اکسید کربن است.

چگونه می توان ازن تولید کرد؟

ازن مولکول بسیار ناپایداری است که عمر آن نسبتا کوتاه می باشد و مانع از ذخیره شدن یا انتقال آن نمی شود، بنابراین نیاز به تولید آن در محل وجود دارد. این می تواند از هر منبع گازی که حاوی مولکول های اکسیژن است ایجاد شود. شایع ترین منابع برای تولید ازن استفاده از اکسیژن فشرده شده مایع یا هوا در جو است.

استفاده از گاز اکسیژن خالص منجر به افزایش کارایی نسل ازن می شود، اما هزینه تولید را افزایش می دهد. استفاده از هوا به عنوان یک منبع اکسیژن نیاز به هوای فشرده و تمیز و خشک دارد. فشرده سازی هوا باعث افزایش غلظت اکسیژن می شود و حذف ذرات خارجی مانند خاک و گرد و غبار با استفاده از فیلترها انجام می شود.

مراحل تبدیل اکسیژن به ازن چگونه است؟

گاز خالص تمیز از طریق یک محفظه عبور می کند که در آن تخلیه مداوم (جریان الکتریکی) ،از یک جریان الکتریکی با ولتاژ بالا الکترون را در هوا پخش می کند.  الکترونها ، مولکول های اکسیژن را به مولکول های ازن و اتم های اکسیژن تبدیل می کنند.

اتم های بسیار ناپایدار اکسیژن با اتم های هیدروژن در هوا به شکل رادیکال های هیدروکسیل تشکیل می شوند. گاز، که حاوی رادیکال های اوزون و هیدروکسیل است، به آب وارد می شود.

ازن در آب بسیار محلول نیست و به طور معمول با تکیه بر تماس هوا و آب با شدت بسیار زیاد گاز را به حباب های بسیار کوچک متصل می کند که برای مدت زمان طولانی در تماس با آب باقی می مانند.

مشاوره
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *